partner serwisu

Office 365 Personal - Microsoft nie będzie już oferował bezpłatnej subskrypcji z urządzeniami z Windows 10

Office 365 Personal - Microsoft nie będzie już oferował bezpłatnej subskrypcji z urządzeniami z Windows 10
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 sierpnia 2015, 13:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
microsoft office, office, office 365, subskrypcja, tablet, windows, windows 10

Microsoft bardzo dba o to, by system Windows był obecny nie tylko na komputerach stacjonarnych i pełnowartościowych laptopach, ale również na mniejszych urządzeniach: smartfonach, tabletach czy najtańszych notebookach. Producenci mobilnych urządzeń otrzymują licencję na system operacyjny za darmo. Amerykański potentat software'owy oferował również bezpłatną, roczną subskrypcję pakietu Office 365 Personal każdemu nabywcy takiego urządzenia. Subskrypcja ta umożliwiała nie tylko korzystanie z najpopularniejszego pakietu biurowego świata np. na tablecie z systemem Windows, ale również na komputerze stacjonarnym, czy laptopie należącym do tej samej osoby.

Wraz z oficjalnym debiutem najnowszego systemu operacyjnego - Windows 10 - Microsoft udostępnił dla urządzeń mobilnych nowe, uniwersalne aplikacje Office, które są bezpłatnie udostępniane za pośrednictwem nowego, wprowadzonego wraz z systemem Windows 10, sklepu Microsoftu. 

W efekcie przez kilka ostatnich tygodni mieliśmy na rynku sytuację, kiedy potencjalny posiadacz tabletu z systemem Windows po zakupie urządzenia otrzymywał roczną subskrypcję na pakiet Office 365, a jednocześnie - po aktualizacji systemu do najnowszej generacji, czyli Windows 10, miał za pośrednictwem nowego sklepu Windows dostęp do uniwersalnych aplikacji z pakietu Office.

Microsoft uznał że co za dużo, to niezdrowo i zakończył bezpłatne udostępnianie subskrypcji Office 365 Personal wraz z urządzeniami mobilnymi pracującymi pod kontrolą Windows. Jedynym wyjątkiem od wycofywania bezpłatnej oferty Office 365 jest Surface 3, co niespecjalnie nas interesuje ze względu na niedostępność tego urządzenia na polskim rynku. 

Po wprowadzanych przez Microsoft zmianach, sytuacja na rynku będzie się prezentować następująco: użytkownicy nowych urządzeń z Windows 10 na pokładzie otrzymają za pośrednictwem sklepu dostęp do uniwersalnych aplikacji z pakietu Office, często nazywanych "mobilnym pakietem office" i to zastąpi dotychczasową ofertę subskrypcji Office'a 365.

Windows 10 to pierwszy system Microsoftu dostępny na wszystkich urządzeniach: stacjonarnych i mobilnych. Jednak osoby zainteresowane otrzymaniem bezpłatnej subskrypcji Office 365 wraz ze sprzętem mobilnym powinni się dwa razy zastanowić, zanim kupią sprzęt z preinstalowaną "dziesiątką"

Uniwersalne aplikacje działają obecnie wyłącznie w systemie Windows 10, zatem bezpłatna subskrypcja Office 365 będzie wciąż dostępna na sprzęcie pracującym pod kontrolą systemu Windows 8.1. Ponieważ subskrypcja Office 365 Personal jest znacznie bardziej atrakcyjna dla konsumenta niż zestaw uniwersalnych aplikacji Office dostępny w nowym sklepie Windows, bo m.in. umożliwia dodatkowo instalację pełnowartościowych, desktopowych aplikacji Office na komputerze stacjonarnym lub laptopie, osoby zainteresowane posiadaniem tabletu z Windows powinni rozważyć, czy nie lepiej kupić urządzenie ze starszym systemem Windows 8.1 (który zresztą i tak można zaktualizować do Windows 10) otrzymując wraz z nim dostęp do subskrypcji Office 365 Personal. Wybór sprzętu z preinstalowaną "dziesiątką" oznacza rezygnację z bezpłatnej rocznej subskrypcji Office 365 Personal, czyli możliwości legalnego korzystania z Worda, Excela, PowerPointa, Outlooka i OneNote'a nie tylko na urządzeniu mobilnym, ale również na desktopie czy laptopie należącym do tego samego użytkownika.