partner serwisu

OS X Yosemite od dziś jest dostępny do pobrania

OS X Yosemite od dziś jest dostępny do pobrania
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
16 października 2014, 20:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, mac, mac book, mac os, os x, yosemite

Wczorajszego wieczora ekscytowaliśmy się oficjalna premierą Androida 5.0 Lollipop. Dziś mamy okazję zajrzeć na konferencję firmy Apple, która zaprezentuje światu nowe tablety i komputery oraz system operacyjny przeznaczony dla Maców - OS X Yosemite. Nasza redakcja skupi się na przedstawieniu wiadomości na temat oprogramowania, po wieści dotyczących urządzeń z logo nadgryzionego jabłka odsyłamy do naszych kolegów z portalu PCLab.pl, na którym możecie śledzić relację z konferencji Apple minuta po minucie.

Po premierze systemu operacyjnego przeznaczonego dla tabletów i smartfonów - iOS 8 - przyszedł czas na prezentację przeznaczonego dla komputerów oprogramowania, które ma jeszcze bardziej zacieśnić współpracę między urządzeniami z ekosystemu Apple.  

Prezentacje OS X Yosemite rozpoczęła się od informacji o zmianach dotyczących wyglądu interfejsu. Craig Federighi opowiedział o nowych prześwitujących oknach, udoskonalonym pasku narzędzi oraz centrum powiadomień, które prezentuje informacje na temat czekających na użytkownika wydarzeniach oraz informacjach dostarczanych przez widgety takich aplikacji jak Kalendarz, Pogoda czy Przypomnienia.

Aktualizacji doczekała się także Safari, której największa zaletą według Apple ma być sześciokrotnie większa wydajność przetwarzania skryptów JAVA niż ma to miejsce w przypadku przeglądarek innych producentów. Ta wydajność ma przekładać się także na efektywność pracy, która pozwoli na wydłużenie czasu pracy na baterii urządzeń przenośnych o 2 godziny, a w przypadku strumieniowania materiałów wideo z Netflixa nawet do 3 godzin. Podczas prezentacji mogliśmy także zobaczyć nową kartę zakładek, która wyświetla nie tylko ulubione i zapisane witryny użytkownika, ale daje także dostęp do stron internetowych przechowywanych na iPhone'ach i iPadach.

Zmiany nie ominęły także takich aplikacji jak Wiadomości, iTunes i iWork. Ich wygląd został dostosowany do innych elementów systemu operacyjnego OS X Yosemite, co poprawia spójność wizualna interfejsu systemu operacyjnego.

Jednak największy nacisk podczas dzisiejszej prezentacji został położony na coś co pracownicy Apple nazywają Continuity, czyli synchronizowanie w czasie rzeczywistym danych między iPhonem, iPadem, Mac'iem i AppleTV. W przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań Continuity do przesyłania danych między urządzeniami oprócz internetu lub sieci lokalnej wykorzystuje także Bluetooth, o ile telefon, tablet i komputer znajdują się blisko siebie. Zachwalany przez Federighi'ego mechanizm pozwala na bezproblemową pracę na różnych urządzeniach dzięki przesyłaniu w czasie rzeczywistym informacji o postępach prowadzonych prac dzięki czemu użytkownik może rozpocząć pisanie maila na tablecie i zakończyć na komputerze. Takie połączenie urządzeń z logo nadgryzionego jabłka w logo pozwala także na wykonywanie połączeń telefonicznych wykorzystując komputer bez konieczności sięgania po telefon oraz wielu innych zadań.

System OS X Yosemite dostępny jest dla użytkowników od dziś w Apple Store za darmo.

mi.ol
2014.10.17, 07:31
No i w czym ten system ma być lepszy? Proszę o odpowiedź na pytanie w tytule.
2014.10.17, 11:17
Dokładnie, tez czekam na odpowiedź, bo to co zostało napisane w tym artykule to albo jest już w Windowsie, albo jest zbędnym bajerem, obciążającym tylko komputer
2014.10.17, 11:57
To nie jest artykuł, tylko aktualność i zawiera jedynie informacje na temat tego, co zostało powiedziane o OS X Yosemite w trakcie wczorajszej konferencji Apple. To po pierwsze ;)

Po drugie po premierze Windows 8 bardzo dużą grupę użytkowników przy Windowsie trzyma jedynie przyzwyczajenie i DirectX. Także Ci, którzy wykorzystują komputer do profesjonalnych celów patrzą na 'okienka' mniej przychylnym okiem. Możliwe, że Windows 10 poprawi tą sytuację, ale przyjdzie nam poczekać jeszcze 'kilka' miesięcy na rozwiązanie tej kwestii.

Po trzecie Microsoft dopiero buduje ekosystem, który Apple rozwija już od kilku lat i pod tym względem firma z Cupertino na pewno wyprzedza dokonania konkurenta z Redmond.

Po czwarte wielu narzędzi i funkcji z OS X w Windowsie nie zobaczymy jeszcze bardzo długo.
peterka100
2014.10.17, 14:06
No i czym onanizuje sie autor? Że zgniłe jabłko wydało nastęnego gniota? Dawaj więcej informacji jak chcesz być żetelny jabłkowy masochisto
2014.10.17, 14:48
Kurde, nie wiedziałem, że pisać newsów z konferencji Apple już nie można :(
Edytowane przez autora (2014.10.17, 15:49)
majki567
2014.10.17, 22:52
Onet ma wiele działów i osoby z działu zajmującego się główną stroną dają linka do artykułu z działu specjalistycznego i jak to często bywa link ma bardzo chybiony tytuł.
Nie wieszajmy kotów po osobach z softonet, bo napisali tylko newsa.