partner serwisu

Nokia Z Launcher - nowy, nietypowy ekran domowy dla Androida

Nokia Z Launcher - nowy, nietypowy ekran domowy dla Androida
Autor:
Robert Multan
Data publikacji:
27 czerwca 2014, 08:24
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, ekran domowy, gesty, google, homescreen, launcher, nokia, z launcher

Tegoroczne przejęcie działu urządzeń mobilnych Nokii przez Microsoft sprawiło, że w gronie fanów gadżetów fińska marka kojarzy się od razu z serią telefonów, działających pod kontrolą systemu Microsoft Windows Phone - Lumia. Finowie nie rozstali się jednak tak zupełnie z rynkiem urządzeń mobilnych, prezentując przed paroma dniami swój nowy produkt - inteligentny ekran domowy dla urządzeń z Androidem.

Produkt - nazwany Z Launcher - będzie aplikacją pełniącą rolę ekranu domowego na urządzeniach z systemem Google Android. Jednak propozycja Nokii znacząco wyróżnia się na tle konkurencji samą koncepcją budowy ekranu domowego. Z konkurentami łączy go w zasadzie tylko pasek dolny, zawierający zdefiniowane przez użytkownika skróty i pole otwierające menu z aplikacjami. 

Całą pozostałą przestrzeń zamiast tradycyjnych wirtualnych pulpitów wypełnia zegar z nadchodzącymi wydarzeniami z kalendarza oraz lista najczęściej wykonywanych czynności. Autorzy zapewniają, że aplikacja będzie nieustannie uczyć się naszych nawyków, by podpowiedzieć nam najpopularniejsze czynności w zależności od aktualnej godziny i dnia tygodnia. Niezależnie od tego, czy będzie to wykonanie telefonu do dziewczyny po skończeniu pracy, czy uruchomienie odtwarzacza muzyki po zajęciu miejsca w komunikacji miejskiej.

Jeśli jednak Z Launcher nie zaproponuje nam czynności, na którą akurat mamy ochotę, można będzie uzyskać do niej szybki dostęp z pomocą wykonywanych palcem na ekranie urządzenia gestów. Przykładowo - wyrysowanie kształtu litery S może dać użytkownikowi możliwość uruchomienia (do wyboru) Spotify, Soundhound, a także podsunie listę najpopularniejszych kontaktów na literę S.

Obecnie trwają pre-alpha testy, w których udział można było wziąć za pośrednictwem strony www Z Launchera, ale zainteresowanie okazało się być na tyle duże, że w parę godzin wyczerpał się limit użytkowników i kolejni będą musieli obejść się smakiem.

Producent na tę chwilę nie podał żadnych informacji na temat daty planowanego wypuszczenia produktu na rynek. Niejasne jest również, czy używanie Z Launchera będzie wiązać się z jakimikolwiek kosztami, czy aplikacja udostępniona będzie bezpłatnie. Rozwój projektu śledzić można na stronie www produktu lub na Twitterze.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.