partner serwisu

Niska wydajność pamięci w Nexusie 6 jest wynikiem pracy mechanizmu szyfrowania danych Androida 5.0 Lollipop

Niska wydajność pamięci w Nexusie 6 jest wynikiem pracy mechanizmu szyfrowania danych Androida 5.0 Lollipop
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
21 listopada 2014, 17:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 5.0, android lollipop, fde, google, losowy, nexus, niska wydajność, odczyt, pamięć wewnętrza, sekwencyjny, szyfrowanie, zapis

Premiera nowych urządzeń z serii Nexus może się odbić firmie Google czkawką. Użytkownicy zgłaszają coraz to nowe problemy z działaniem Andorida 5.0, który jest preinstalowany na smartfonie Nexus 6 i tablecie Nexus 9, a gdyby tego było mało to pierwsze testy nowego telefonu zwracały uwagę na jego wolne działanie biorąc pod uwagę oferowane komponenty. Redaktorom portalu AnandTech udało się znaleźć powód niskiej wydajności Nexusa 6 i po wnikliwych testach winą obarczyli domyślnie włączony mechanizm szyfrowania wbudowanej pamięci.

Pierwsze recenzje i testy Nexusa 6 winiły za niskie prędkości odczytu i zapisu danych słabej jakości pamięci eMMC wykorzystane podczas produkcji przez Motorolę. Niestety nikt nie był w stanie potwierdzić tej tezy i niższa w niektórych zastosowaniach wydajność Nexusa 6 od starszego i kosztującego połowę mniej Nexusa 5 pozostała zagadką. Na łamach serwisu AnandTech został opublikowany krótki artykuł, w którym udowodniono, że powodem problemów z wydajnością Nexusa 6 jest domyślnie włączany we wszystkich nowych urządzeniach dostarczanych z Androidem 5.0 Lollipop mechanizm szyfrowania pamięci. Redaktorom udało się pozyskać od Motoroli wersję Androida 5.0 z wyłączonym mechanizmem FDE (and Full Device Encryption) dzięki czemu możliwe było porównanie wydajności Nexusa 6 z i bez włączonego szyfrowania. Wyniki postanowili zestawić ze smartfonem wcześniejszej generacji działającym pod kontrolą Androida 4.4 i 5.0.

Zaprezentowane wykresy nie pozostawiają wątpliwości – włączenie mechanizmu FDE skutkuje spadkiem prędkości zapisu i odczytu informacji z pamięci wewnętrznej Nexusa 6. Wniosek jest dość oczywisty, bo zaszyfrowanie lub odszyfrowanie danych wymaga czasu, jednak spadek prędkości:

  • losowego odczytu o 62,9%
  • losowego zapisu o 50,5%
  • sekwencyjnego odczytu o 80,7%

jest już co najmniej zastanawiający. Narzut powodowany przez FDE można zauważyć nie tylko na słupkach wykresów. Tak niska wydajność pamięci odbija się na pracy całego systemu oraz aplikacji w nim zainstalowanych.

Wynik testów stawia pod znakiem zapytania słuszność decyzji o domyślnym włączeniu szyfrowania pamięci w urządzeniach sprzedawanych z Androidem 5.0 Lollipop i każe zastanowić się nad tym czy bezpieczeństwo danych użytkownika, który często nawet nie zabezpiecza telefonu kodem PIN lub wzorem, jest warta tak ogromnego spadku wydajności pamięci wewnętrznej.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.