partner serwisu

Najważniejsze nowości w Androidzie 8.1

Najważniejsze nowości w Androidzie 8.1
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
15 listopada 2017, 13:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android 8.1, android oreo

Dopiero co poznaliśmy Androida Oreo, a już pojawiają się doniesienia na temat najpoważniejszych zmian w odsłonie oznaczonej numerem 8.1. Google stawia na praktyczność nowych rozwiązań - z pewnością będziecie z nich zadowoleni.

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Kolejna wersja bardzo udanego Androida Oreo to przede wszystkim pakiet usprawnień w kwestii użycia energii oraz wydajności. Telefony mają działać znacznie szybciej, a energia w akumulatorze powinna wystarczać na dłużej. Nie są to jednak jedyne usprawnienia, jakie pojawią się w nadchodzącej aktualizacji. Te, o których mowa to znakomity dowód na to, że system operacyjny Google niesamowicie dojrzał w ostatnich latach.

Dane z innego telefonu przywrócisz również po konfiguracji nowego urządzenia

 

Za każdym razem, gdy konfigurujemy telefon (bezpośrednio po zakupie lub po przywróceniu ustawień fabrycznych), Android pyta nas, czy chcemy przywrócić informacje, aplikacje oraz ustawienia z kopii zapasowej zapisanej w chmurze. Dotychczas, jeżeli nie zrobiliśmy tego w trakcie wykonywania podstawowych czynności konfiguracyjnych, później nie mieliśmy możliwości zainicjować zastosowania danych z kopii zapasowej. Android 8.1 wprowadzi zmianę, wedle której będzie to możliwe również po pełnym skonfigurowaniu urządzenia - na żądanie. 

Restore - Android 8.1Dane z kopii zapasowej przywrócimy także po pełnej konfiguracji urządzenia. To znaczące ułatwienie również dla "zapominalskich", którzy zwyczajnie pominęli zapytanie systemu dotyczące ustawień zapisanych w chmurze.

 

Zmiany w wyświetlaniu Ambient Display

 

Ambient Display to mechanizm, za pomocą którego na zablokowanym, przygaszonym ekranie urządzenia prezentowany jest jego podstawowy stan: stopień naładowania, aktualna data oraz godzina oraz skrócone powiadomienia. W Androidzie Oreo, po zakryciu czujnika zbliżeniowego Ambient Display był dezaktywowany, a ekran spowijał się absolutną czernią. Na szczęście, Google naprawia tę niedogodność i od Androida 8.1 będzie można to kontrolować. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, ale warto wiedzieć o tym, że Ambient Display będzie aktywny również wtedy, gdy urządzenie znajduje się w kieszeni. 

Ambient DisplayZa pomocą Ambient Display można podejrzeć aktualne powiadomienia, sprawdzić godzinę lub datę bez potrzeby uruchamiania całego ekranu telefonu.
 

Tech Awards 2017

Tech Awards 2017 to trzecia odsłona plebiscytu, w którym konsumenci wybierają najlepsze marki i produkty. Weź udział i wygraj atrakcyjne nagrody. Wejdź na stronę Tech Awards 2017 i oddaj swój głos już dziś! 

Nowy wygląd menu zamykania Androida

 

Android 8.1 wprowadzi także nowe menu zarządzania zasilaniem urządzenia. Zostanie ono nieco odświeżone, a ponadto, niekoniecznie ładne animacje w trakcie kończenia pracy systemu operacyjnego zostaną zastąpione znacznie bardziej przystępnymi zajmującymi cały ekran. Nie jest to ogromna innowacja i nie zmieni znacząco komfortu korzystania ze sprzętu, ale warto ją odnotować. Zwłaszcza, że Android 8.1 to przede wszystkim pakiet pomniejszych usprawnień. 

Android zamykanie systemuW Androidzie 8.1 pojawią się nowe ekrany zamykania systemu. Ponadto, od tej wersji uporządkowana zostanie kwestia komunikatów - zamykanie będzie "zamykaniem", natomiast restart "restartem". Obecnie, obydwa przypadki powodują, że na ekranie widzimy komunikat "Wyłączanie zasilania".

 

Pozbądź się energochłonnych aplikacji

 

Nowa wersja Androida będzie dbała o to, aby użytkownik wiedział o aplikacjach konsumujących sporo energii. Aktualizacja przyniesie także mechanizm, który będzie odpowiadał za komunikaty zwracające uwagę posiadaczy telefonów o aplikacjach, które mocno wpływają na czas pracy urządzenia. Ponadto, zostanie podany powód, dla którego program zużywa tyle, a nie mniej cennych miliamperogodzin. Dla użytkowników będzie to świetny sposób na to, aby rozprawić się z aplikacjami nadmiernie łakomymi na energię.

Rozładowany telefon w podróży? To żaden problem, jeżeli masz dobrego powerbanka. Sprawdź ceny

Android BateriaAndroid powiadomi Was o aplikacjach, które zużywają zbyt dużo energii, a ponadto podadzą powód dla takiego stanu rzeczy. Świetna wiadomość dla użytkowników tego systemu.

 

Automatyczne czyszczenie cache

 

W telefonach, na których zainstalowanych jest naprawdę dużo aplikacji, pliki cache mogą zajmować bardzo dużo cennego miejsca. Dlatego też, w Androidzie 8.1 zaimplementowano mechanizm automatycznego czyszczenia zawartości pamięci podręcznej po to, aby co jakiś czas odzyskać nieco przestrzeni dyskowej. Jeżeli system wykryje, że w telefonie lub tablecie kurczy się wolne miejsce, zainicjuje automatyczne prace konserwacyjne - najpierw zidentyfikuje programy, z których korzystamy rzadziej, a następnie spowoduje, że ich cache zostanie wyzerowane. Nie będzie to miało wpływu na informacje zapisane w tych programach - będą natomiast ładować się nieco dłużej. 

Android dojrzewa. Wersja 8.1 to doskonały na to dowód

 

Miło widzieć, że Android wszechstronnie się rozwija. Od pewnego czasu ów system jest nie tylko szybszy i stabilniejszy, ale także coraz bardziej przystępny pod kątem wyglądu interfejsu użytkownika. Wersja 8.1 to żadna rewolucja - mamy tutaj do czynienia głównie z kosmetycznymi, ale jakże ważnymi zmianami. Kierunek, którym podąża Google naprawdę cieszy - a to przecież jeszcze nie koniec prac nad aktualizacją.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.