partner serwisu

Microsoft zapowiada Office 2016 dla desktopów

Microsoft zapowiada Office 2016 dla desktopów
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
23 stycznia 2015, 12:02
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
excel, microsoft, office, office 2016, office 365, onenote, outlook, powerpoint, windows 10, word

Na konferencji "The Next Chapter" poświęconej Windows 10 mogliśmy się m.in. dowiedzieć o przyszłych wersjach aplikacji wchodzących w skład najpopularniejszego na świecie pakietu biurowego - Microsoft Office. Doskonale znane wielu konsumentom programy: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook itd. stają się tzw. aplikacjami uniwersalnymi, co oznacza że użytkownik tabletu, smartfonu jak i komputera będzie mógł korzystać z tego samego programu bez względu na rodzaj urządzenia, z którego w danej chwili korzysta. Dziś wiadomo już jaka jest oficjalna nazwa nowej wersji pakietu biurowego Microsoftu, a także kiedy mniej więcej możemy się go spodziewać.

Według słów Julii White, głównego menedżera odpowiedzialnego w Microsoft za zespół Office Product Management, oprócz sterowanej dotykiem wersji Office for Windows 10, dostępnej - uwaga - bezpłatnie dla wszystkich urządzeń, które będą kontrolowane przez ten system operacyjny. W przypadku smartfonów aplikacje wchodzące w skład Office for Windows 10 będą preinstalowane już bezpośrednio na urządzeniu, natomiast posiadacze pozostałych rodzajów urządzeń będą mogli pobrać pakiet bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami uniwersalnymi.

Oprócz tego White oficjalnie potwierdziła, iż zespół bardzo intensywnie pracuje nad przyszłą generacją desktopowych aplikacji tworzących najpopularniejszy pakiet biurowy świata. Przedstawicielka Microsoftu ogłosiła również jak będzie się nazywał następna pakietu Microsoft Office 2013: Microsoft Office 2016. W tym przypadku zatem zaskoczenia nie ma, taką nazwę przewidywaliśmy już w ubiegłym roku.

Nowe wersje Worda, PowerPointa, Excela, OneNote'a,, Outlooka i pozostałych aplikacji wchodzących w skład Office'a 2016 mają być ukończone i wydane na rynku w drugiej połowie 2015 roku, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy spodziewamy się również premiery Windows 10. Zapowiada się naprawdę gorący rok dla Microsoftu i użytkowników jego produktów.

Przypomnijmy: Windows 10 będzie udostępniany bezpłatnie (pod warunkiem wykonania aktualizacji w ciągu pierwszego roku od rynkowego debiutu systemu) dla użytkowników Windows 7, Windows 8/8.1 oraz Windows Phone 8.1. Przy czym Microsoft wyraźnie potwierdził, obalając głoszone przez niektórych obawy, iż nie będzie żądał od osób, które zdecydują się na aktualizację, jakichkolwiek opłat, subskrypcji, abonamentów itp. Gdy zdecydujesz się na bezpłatną przesiadkę np. z Windows 7 na Windows 10, system ten będzie dla ciebie dostępny bezpłatnie (wraz ze wszystkimi wydawanymi w przyszłości aktualizacjami) tak długo, jak długo twój komputer będzie w stanie z nim działać.

Podobnie wygląda sytuacja z Office for Windows 10, system preinstalowany na smartfonach z Windows 10, dla pozostałych platform będzie również udostępniany w sklepie bezpłatnie, dotyczy to jednak tzw. "dotykowych" wersji aplikacji, a nie wersji Office 2016. Microsoft nie przedstawił również jak wyglądać będą aplikacje wchodzące w skład Office 2016. To co widoczne jest na poniższych screenach, to zaprezentowane wersje "dotykowe" uniwersalnego Worda, PowerPointa i reszty składników pakietu Office for Windows 10.

"Dotykowa" wersja uniwersalnego Worda for Windows 10.

 

Excel for Windows 10

 

OneNote for Windows 10

 

Outlook for Windows 10

 

i na koniec uniwersalny PowerPoint w wersji dla dotykowych ekranów.

Sytuacja z ceną programów wchodzących w skład nowego Office'a wygląda podobnie jak dziś mamy w przypadku pakietu Office dla iPada. Składniki pakietu oferujące podstawową funkcjonalność dostępne są bezpłatnie, ale chcąc używać pełnego zestawu funkcji, jaki będzie oferowany w ramach Office'a 2016 trzeba będzie zapłacić, tak jak to było w przypadku Office'a 2013. Na pewno Office 2016 będzie dostępny bez dodatkowych opłat dla aktywnych subskrybentów Office 365, gdyż automatyczna aktualizacja do najnowszych wersji subskrybowanych usług i aplikacji jest jednym z oferowanych klientowi warunków subskrypcji.

Choć Microsoft nie zaprezentował interfejsu Office'a 2016, to nie należy spodziewać się wielkich zmian, nowe funkcje w programach sterowanych klasycznie - za pomocą myszki i klawiatury - będą wbudowane nieco głębiej. Julia White zapewnia, że kolejne informacje na temat "desktopowej" wersji pakietu zostaną ujawnione w najbliższym czasie. Jeszcze jedna istotna informacja dla tych, którzy już dziś korzystają z testowej wersji Windows 10 Technical Preview, dla wszystkich testerów, czy - jak ich określa sam Microsoft - "Windows Insiders" - nowe aplikacje Office for Windows 10 zostaną udostępnione do testów już w ciągu kilku najbliższych tygodni, wraz z nowymi kompilacjami systemu Windows 10. Tymczasem na zakończenie proponujemy jeszcze wideo prezentujące "mechanikę" dotykowego interfejsu Office'a dla Windows 10.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.