partner serwisu

Microsoft Office for iPad. Długo oczekiwany i za darmo.

Microsoft Office for iPad. Długo oczekiwany i za darmo.
Autor:
Dariusz Hałas
Data publikacji:
28 marca 2014, 03:33
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, ios, ipad, ipad mini, microsoft excel for ipad, microsoft office, microsoft office for ipad, microsoft powerpoint for ipad, microsoft word for ipad

Microsoft Office i iPad? Dwa różne światy udało się wreszcie połączyć. Pierwsze publiczne wystąpienie na konferencji prasowej nowego CEO Microsoftu - Satyi Nadelli - i od razu mocne uderzenie. Nowy szef giganta z Redmond kocha chmury i wydaje się, że nie chce się specjalnie przywiązywać do jakiejkolwiek platformy sprzętowej. A oprogramowanie? Cóż, oprogramowanie ma działać na wszystkich urządzeniach, z których chcą korzystać użytkownicy. Jeżeli iPad jest najpopularniejszym tabletem świata, oczywiste jest że trzeba było coś z tym zrobić. I wygląda na to, że Satya Nadella zrozumiał to doskonale. Nowy Office dla iPadów jest już dostępny. Za darmo. No... prawie.

Wystąpienie Satyi Nadelli w San Francisco, podczas wczorajszej konferencji prasowej poprzedzającej mającą rozpocząć się w tym samym mieście konferencję Build 2014 (rozpoczyna się 2 kwietnia br.) jest - można to ująć jednym słowem - unikalne.

W całej historii Microsoft żaden z kolejnych szefów tego koncernu nie odcinał się tak wyraźnie od przeszłości. Chociaż, wyrażenie - "odcinał" - nie jest w tym przypadku do końca precyzyjne. Satya Nadella, jest świadom dotychczasowego dorobku swojej korporacji, której centralnym punktem odniesienia - zwłaszcza patrząc od strony konsumentów - był system Windows, ale nowy CEO to wizjoner i pokazał, że niespecjalnie lubi oglądać się za siebie.

Prezentacja Nadelli skupiała się wokół tematów związanych z chmurą obliczeniową. Jej uniwersalnością i niezależnością przetwarzanych w niej danych (działających usług i programów) od jakiejkolwiek platformy sprzętowej zdolnej do połączenia się z Siecią. 

Więcej użytkowników to więcej urządzeń, więcej urządzeń to więcej aplikacji, a ten wzrost oznacza jedno - coraz większą chmurę. Biorąc pod uwagę obserwowany przez nas dynamiczny rozwój platform mobilnych, aplikacji dla nich opracowanych oraz rozbudowę Sieci trudno nie zgodzić się z tym równaniem. 

Cel jaki stawia Nadella swoim pracownikom jest prosty - zapewnić ludziom produktywność, by mogli oni zrobić więcej na jakimkolwiek urządzeniu. Czy widzicie tu gdzieś słowo Microsoft? Albo Windows? Nic z tych rzeczy, po krótkiej chwili za to na prezentacji pojawił się bohater naszego tekstu - Microsoft Office for iPad.

Co warto wiedzieć o tym pakiecie? Przede wszystkim to, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z pakietem - podobnie jak w przypadku narzędzi biurowych dostarczanych przez Apple'a (edytor Pages, arkusz kalkulacyjny Numbers, czy narzędzie do prezentacji - Keynote) Microsoft zdecydował się na oferowanie trzech niezależnych narzędzi: Worda, Excela i PowerPointa - to użytkownik decyduje, które z tych trzech programów faktycznie na iPadzie będą potrzebne.

Kolejna, bodaj najbardziej istotna informacja - Microsoft Office dla iPada nie jest tzw. portowanym oprogramowaniem mobilnym (czyli przerobionymi na potrzeby tabletu Apple'a wcześniej znanymi narzędziami biurowymi z platform mobilnych Microsoftu - Windows Phone czy Windows RT). Udostępnione właśnie aplikacje to oprogramowanie, które powstało niemal od podstaw. To budzi nadzieje, że konstrukcja tych narzędzi będzie dostosowana do faktycznych możliwości sprzętu oraz potrzeb korzystających z niego użytkowników.

Office dla iPadów wyróżnia coś jeszcze w stosunku do wersji znanych z innych platform. Wszystkie trzy wyżej wymienione programy dostępne są w sklepie App Store bezpłatnie. I wbrew wcześniejszym pogłoskom narzędzia te nie są wyłącznie czytnikami plików. Wszystkie oferują podstawową funkcjonalność pozwalając na edycję właściwych dla danego programu typów dokumentów. Microsoft zdecydował się na coraz popularniejszy - zwłaszcza w mobilnym świecie - model Freemium. Za darmo dostajesz podstawowe (ale często w zupełności wystarczające) funkcje. Jeżeli chcesz więcej - musisz zapłacić. W tym przypadku zapłata to nie (jak w przypadku np. gier) wykup kolejnych funkcji lecz po prostu powiązanie zainstalowanych na iPadzie aplikacji z wykupioną subskrypcją pakietu Office 365. Taki tandem (Office 365 + Office for iPad) pozwala wykonywać nawet bardzo rozbudowane zadania. Microsoft podczas prezentacji ogłosił również wprowadzenie wieloplatformowego pakietu Enterprise Mobility Suite pozwalającego użytkownikom korporacyjnym lepiej zarządzać mobilnymi urządzeniami niezależnie od tego czy pracują one na platformie Windows Phone, Android czy Apple iOS. Wróćmy jednak do Office'a dla iPada.

Word

Podczas konferencji przedstawiono krótki pokaz możliwości nowego edytora. Choć Word dla iPada wygląda zupełnie inaczej od wersji na iPhone'a nie mówiąc już o stacjonarnej, desktopowej odmianie tego edytora, to funkcjonalność tego rozwiązania jest znacznie wyższa od niezbyt udanego czytnika dokumentów zintegrowanego z iPadowym klientem OneDrive'a.

 Dokument utworzony w desktopowej wersji Worda, zawierający różne rodzaje formatowania akapitów, nagłówki, grafikę z podpisami tekstowymi, tabelki oraz wykresy. Wszystko to bez najmniejszego problemu poprawnie się wyświetla w wersji dla iPada. 

 

 Kolejny slajd i prezentacja schowka - kopiowanie, wklejanie, wycinanie itp.

Oprócz podstawowych operacji związanych z tekstem, Word dla iPada pozwala również manipulować grafiką, a także współdzielić edytowane dokumenty z innymi.

Excel

Najpopularniejszy arkusz kalkulacyjny świata w wersji iPadowej:

Najpierw zaprezentowano jak nowa wersja Excela radzi sobie z różnego typu wykresami (gradientowe wypełnienia, różne formatowanie etykiet i danych, formatowanie warunkowe etc.).

Wysuwana klawiatura ekranowa w przypadku Excela zyskała dodatkowy układ, szczególnie przydatny podczas wprowadzania różnego rodzaju formuł w komórkach.

PowerPoint

Trzeci z programów z pakietu Office for iPad to popularne narzędzie do prezentacji.

 

Oprócz podstawowych funkcji edycyjnych dostępne są ciekawe wizualnie animacje, efekty pomiędzy slajdami itp.

A na deser

Oczywiście od razu zainstalowaliśmy udostępniony pakiet na iPadzie (dokładniej był to iPad mini, ale to akurat nie ma znaczenia). Zsynchronizowaliśmy z zainstalowanymi aplikacjami konto Office 365 i kolejno uruchamialiśmy nowe aplikacje.

Niespodzianką było to, że Microsoft od razu udostępnił wersje zlokalizowane - kolejna zaleta chmury - użytkownik pobiera wersję taką, w jakim języku jest ustawiony interfejs systemowy iPada. Na "żywo" programy prezentowały się znacznie lepiej niż na slajdach.

Polskojęzyczny Word z iPada z wczytanym przykładowym szablonem gazetki, każdy element dokumentu jest edytowalny.

Następnie przyjrzeliśmy się krótko Excelowi - przykładowy arkusz z szablonu (swoją drogą nie tylko interfejs aplikacji, ale również większość dostępnych szablonów została przygotowana w języku polskim).

Na koniec jeszcze iPadowy PowerPoint. Naprawdę do utworzenia przyzwoitej prezentacji nie trzeba już komputera. iPad - nawet ten mini - w zupełności wystarczy.

Nie było jeszcze czasu, żeby zagłębić się w funkcjonalność nowych programów z pakietu Office dla iPada, ale na podstawie krótkiego rekonesansu możemy stwierdzić że warto było czekać. Na programy Microsoftu dostosowane do tabletów Apple użytkownicy czekali od lat. Wreszcie są.

Wszystkim posiadaczom iPadów, którzy chcieliby jak najszybciej zainstalować udostępnione przez Microsoft narzędzia ułatwiamy zadanie. Aplikacje są już co prawda w App Store, ale próba ich wyszukiwania niekoniecznie musi się powieść. Wystarczy jednak otworzyć niniejszy tekst w przeglądarce na iPadzie i kliknąć poniższe odnośniki, a zostaniemy od razu przekierowani do właściwej pozycji w App Store i będziemy mogli zainstalować nowego Worda, Excela i PowerPointa w iPadowej edycji:

Microsoft Word for iPad

Microsoft Excel for iPad

Microsoft PowerPoint for iPad

Udanego korzystania!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.