partner serwisu

Microsoft Build 2015: Office jako platforma

Microsoft Build 2015: Office jako platforma
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
29 kwietnia 2015, 22:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje office, excel, office, office 2016, office 365, outlook, uniwersalne aplikacje office, word

Od kilku miesięcy głośno mówi się, że Microsoft planuje z pakietu biurowego Office zrobić platformę pozwalająca na uruchamianie różnego rodzaju aplikacji. Dzisiejsza konferencja Build 2015 rzuciła nieco światła na to jak firma z Redmond chce tego dokonać i jak taki ekosystem mógłby wyglądać.  

Za dzisiejszą prezentację Office jako platformy odpowiedzialny był Rob Lefferts - główny menadżer Office Extensibility. Jego obecność na scenie była dość krótka, jednak udało mu się pokazać co Microsoft rozumie przez Office jako ekosystem. Pierwszym zademonstrowanym przykładem był edytor tekstu Word uruchamiany na komputerze osobistym, w przeglądarce oraz na tablecie iPad. W każdym z tych trzech przypadków w programie Word pracowała  aplikacja DocuSign pozwalająca na szybkie składanie elektronicznych podpisów na dokumentach. Dzięki Uniwersalnym aplikacjom Office dostawcy usług będą mogli także przesyłać dane bezpośrednio do arkuszy kalkulacyjnych, jak to zostało pokazane na przykładzie Excela i modułu SAP.

Przykładem, który lepiej obrazuje możliwości pakietu biurowego Office jako platformy do uruchamiania programów firm trzecich był osobisty organizer Outlook. Podczas prezentacji, Lefferts pokazał jak aplikacje takich usług jak LinkedIn czy Salesforce mogą pomóc nie tylko w identyfikowaniu osób, z którymi wymieniamy e-maile, ale także zatrudniających je firm. Większe wrażenie zrobił na nas jednak dołączony do osobistego organizera Microsoftu dodatek opracowany we współpracy z firmą Uber. Dzięki bardzo naturalnej integracji obu programów Lefferts był w stanie ustawić w terminarzu przypomnienie o spotkaniu oraz przesłać tą informację do zainstalowanej na smartfonie Apple aplikacji Uber, która w odpowiednim momencie przypomniała mu o zbliżającym się zadaniu. Co więcej dzięki posiadaniu informacji o obecnej lokalizacji użytkownika oraz miejscu, do którego się udaje aplikacja Uber była w stanie sama szybko zamówić taksówkę.

Zaprezentowane dziś przykłady łączenia aplikacji firm trzecich z pakietem biurowym Office nie są rewolucyjne i nie rzucają na kolana, jednak doskonale obrazują potencjał drzemiący w idei Office jako platformy. Jedynym ograniczeniem możliwości drzemiących w takim wykorzystywaniu pakietu Office zależą tylko od wyobraźni twórców oprogramowania i to dzięki nim właśnie już niedługo będziemy mogli w dużym stopniu ograniczyć ilość wykorzystywanych do pracy aplikacji.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.