
W San Francisco trwa właśnie konferencja Microsoft Build. To impreza kierowana głównie do programistów, jednak jest o tyle istotna, że gigant z Redmont zamierza zaprezentować kilka nowych produktów i zapowiedzieć swoje strategie na najbliższych pięć lat. Wystąpi też nowy CEO Microsoftu, Satya Nadella. Jesteśmy na miejscu i na żywo relacjonujemy przebieg imprezy!
Impreza dopiero się zaczęła, a już jest gorąco. Wiemy już, że Microsoft zaprezentuje dziś Windows Phone 8.1 oraz Windows 8.1 Update. Czekamy.
Najpierw informacja o tym, że do producentów wytwarzających smartfony z Windows Phone dołączyło dwóch kolejnych - Micromax i Prestigio. Łącznie firm jest 12. Wciąż to tylko mała kropla na tle listy producentów smartfonów z Androidem, ale z drugiej strony może to być też dla wielu zaskoczeniem, bo chociażby w Polsce aktywni są tylko wytwórcy telefonów z mobilnymi okienkami - Nokia i HTC.
Jest i Windows Phone 8.1. Oto pierwsza różnica.
...ekran blokowania. Może być jeszcze lepiej spersonalizowany. Ale to nie wszystko. Ważniejsza jest inna nowość.
Rozwijany ekran z przełącznikami WiFi, Bluetooth, a także komunikatami z aplikacji. Dostęp do niego uzyskuje się przesuwając palcem z górnej krawędzi ekranu w dół. Identycznie jak w smartfonach z Androidem ;-)
Kolejna nowość w Windows Phone 8.1 - możliwość ustawienia tapety na ekranie z kafelkami. Czekaliśmy na ten ficzer kilka lat ;-)
Ale chyba najważniejszą nowością jest osobisty asystent - Cortana. System rozpoznaje komendy wydawane głosem i korzystając z mechanizmu Bing wykonuje polecenia czy wyszukuje informacje. Cortana odpowiada bardzo miłym, kobiecym głosem. Tak, to odpowiednik Applowego Siri.
Cortana ma nawet swoją graficzną identyfikację. To... kółko. Zapytana, co kółko to oznacza, odparła, że z wyglądu przypomina... pączka. My byśmy dodali, że niebieskiego pączka.
Zapytana, czy lubi swoje imię, Cortana odparła, że jest chyba lepsze niż "Microsoft Personal Assistant v1 Service Pack 2, 2014". W sumie... słusznie.
Dyskusje z Cortaną zrobiły na wszystkich zebranych duże wrażenie. Bardzo sprawnie rozpoznaje zapytania, odpowiada na nie często potocznym, "przyjaznym" językiem, więc odnosi się wrażenie, że rozmawia się z żywą kobietą, a nie... robotem.
Więcej na temat nowości w Windows Phone 8.1 napisał Mieszko w materiale na PCLab.pl.
Microsoft wydaje się być bardzo dumny z Windows Phone. Po prezentacji Cortany oglądamy teraz zastosowania biznesowe tego systemu. VPN, szyfrowane emaile z zaufanym podpisem elektronicznym (funkcja S/MIME) - to wszystko trafia do mobilnego systemu Microsoftu.
Jest także możliwość utworzenia odizolowanego środowiska dla aplikacji biznesowych. Zarządzać nim może zdalnie administrator opiekujący się firmowym sprzętem IT. A więc także zdalnie instalować czy usuwać aplikacje na firmowych smartfonach.
Kolejną nowością w Windows Phone 8.1 jest system Wi-Fi Sense, ułatwiający logowanie do sieci WiFi. Umożliwia m.in. automatyczną autoryzację (wpisanie loginu i hasła na stronach logowania), co znacznie przyspieszy łączenie się z internetem, jeśli często zmieniamy swoją lokalizację.
Następna nowość - możliwość szybkiego przełączenia się na rozmowę wideo podczas zwykłego połączenia telefonicznego. Wystarczy kliknąć nowy przycisk... "Skype" i połączenie zostanie przekierowane - zgadliście - do Skype.
Znów nowinka - w standardowej klawiaturze ekranowej Windows Phone dodano możliwość pisania "Swype" - czyli zamiast pukać w poszczególne klawisze, przesuwamy palcami po potrzebnych literkach, a klawiatura posługując się wbudowanym słownikiem odgaduje słowa. To bardzo wygodny i bardzo szybki sposób pisania na klawiaturach ekranowych, dostępny do tej pory dla użytkowników Androida i niedostępny (z wyjątkiem jednej, bardzo koślawej aplikacji) na Windows Phone. Brawo! Na to czekaliśmy!
Inne rzeczy: In-Private browsing, nowy system czytania. Tylko rzucono hasłami, nie pokazano, jak działają...
Trochę niestety poczekamy na Windows Phone 8.1 - do naszych smartfonów trafi jako update dopiero za kilka miesięcy..
Przechodzimy do Windows 8.1 Update.
Najważniejsze zmiany to przywrócenie pewnych funkcjonalności, do których przyzwyczaili się wszyscy użytkownicy Windows, którzy nie przepadają za ekranami dotykowymi i nadal wolą pracować z tradycyjną myszką i klawiaturą.
Po pierwsze: aplikacje "Modern" można umieścić na pasku zadań pulpitu. Po otwarciu aplikacje dostały nowy pasek u góry, który umożiwia zamykanie ich czy minimalizowanie poprzez kliknięcie na krzyżyku czy "podkreślniku". A jednak.
Ikonki aplikacji Modern UI przyklejone do pulpitowego paska zadań
Windows 8.1 Update dostępny będzie za darmo jako aktualizacja systemu Windows 8 i Windows 8.1 już 8 kwietnia.
Zmiany w Windows 8.1 Update nie zrobiły na nas jednak tak dużego wrażenia, jak ogłoszenie inicjatywy Universal Windows apps. Polega na tym, że programiści tworzą jedną aplikację, która może działać zarówno w "stacjonarnym" systemie Windows, jak i smartfonowym Windows Phone. Tym samym granica między systemem mobilnym a stacjonarnym została właśnie zatarta!
To zupełnie odmienne podejście, jakie prezentuje Google czy Apple - a zwłaszcza Apple, które jednocześnie rozwija stacjonarny system Mac OS X oraz mobilny iOS, a aplikacje stworzone dla jednego systemu są całkowicie niekompatybilne z drugim systemem.
Możliwość tworzenia uniwersalnych aplikacji dla wszystkich urządzeń z Windows, nieważne, czy są to pecety z 30-calowymi ekranami pracujące pod kontrolą Windows 8.1, tablety z 10-calowymi wyświetlaczami czy też smartfony z systemem Windows Phone, to ogromna zaleta dla developerów. Tworzenie jednej wspólnej aplikacji zamiast dwóch odrębnych znacznie ułatwi im życie i skróci czas pracy. Ucieszy to także użytkowników, bo swoje ulubione aplikacje będą mogli uruchomić zarówno siedząc w domu przed ekranem monitora, jak i będąc w podróży - na telefonie. Do tej pory musieli oni wybierać między aplikacjami "stacjonarnymi" a mobilnymi.
Oczywiście nie oznacza to, że okno aplikacji jest po prostu skalowane - powiększane na dużych monitorach komputerowych i kurczone na ekranikach smartfonów. Programiści nadal maja kontrolę nad tym, jak ich aplikacje będą wyglądały na poszczególnych urządzeniach.
Ale wspomniane wyżej platformy to nie wszystkie, na których będzie można uruchomić "uniwersalne aplikacje Windows". Kolejną jest - uwaga - Xbox One!
W ten oto sposób Microsoft zamierza trafić z aplikacjami Windows już nie tylko na komputery, tablet i smartfony, ale także ekrany telewizorów. Czekamy zatem na moment, gdy aplikacje Windows będzie można uruchomić już na samych telewizorach, bez konieczności podłączania Xboksa ;-)
A skoro już przy Xbox One jesteśmy - to mamy dobrą wiadomość. Microsoft wprowadza Kinect for Windows - ale chodzi oczywiście o wersję 2 Kinekta, czyli tę dołączaną do nowego Xbox One.
Do Windows trafi także API umożliwiające łatwe przenoszenie gier z Xbox One na pecety. Będzie składnikiem najnowszego DirectX 12. Jako przykład zademonstrowano grę Forza 5 działającą... na pececie. A grafika jest dokładnie taka sama, jak na Xboksie.
Wracamy do Windows 8.1 Update. Okazuje się, że nie wszystko nam pokazano. Aplikacje modern będzie w nim można uruchamiać w okienku. No i... wróciło menu start!
I jeszcze jedno zaskoczenie - Windows dla smartfonów i tabletów z ekranami 9-calowymi i mniejszymi od dziś będzie dostępny za darmo!!!
Przechodzimy do nowych Lumii. Spodziewaliśmy się modelu Lumia 630, ale pokazano inny - Lumia 930. 5-calowy ekran Full HD i 2,2-gigahercowy Snapdragon 800. To nowy flagowy smartfon Nokii.
Jest i Lumia 630 oraz Lumia 635. Telefony dostępne są w wersji z pojedynczą kartą SIM, ale także w wersji Dual DIM. To pierwsze Lumie na rynku z możliwością instalacji dwóch kart SIM (np. numeru prywatnego i służbowego). Aby ułatwić rozróżnienie, z którego numeru dzwonimy, kafelki na ekranie startowym mają inne kolory dla karty SIM nr 1 i inne dla karty nr 2.
Wreszcie na scenę wyszedł nowy szef Microsoftu - Satya Nadella. Przekonuje zebranych na sali developerów, że warto tworzyć aplikacje dla Windows.
Prezentacja nowego CEO, po szeregu zaskakujących zapowiedzi, okazała się chyba najnudniejszym elementem porannego keynote'a. Składała się z szeregu pytań od developerów, które zostały wcześniej nagrane (sfilmowane) i odtworzone zebranym na wielkich ekranach. Satya miał już gotowe, przygotowane odpowiedzi, które brzmiały bardzo marketingowo: "Programowanie aplikacji dla Windows ma ogromną przyszłość, przyszłością jest chmura i urządzenia mobilne" i tak dalej. Wolelibyśmy, gdyby Satya przyjmował pytania od zebranych z sali...
---
Relacja powstaje na komputerze Acer Aspire S7-392, udostępnionym przez firmę Acer. Dziękujemy!
Ciekawy jestem jeszcze, jak wyjdzie w testach, bo na pewno jakieś publikacje będą
Nadal obawiał bym się kupić smartfona z Windows Phone. Ale przetestował bym z chęcią.
Pozdrawiam.
'Windows 8.1 Update dostępny będzie za darmo jako aktualizacja systemu Windows 8 i Windows 8.1 już 8 kwietnia.' Jak to jest z aktualizacją dostępną dla Windows 8 ?
Jest to dla mnie dość istotne, bo nie ma dobrych sterowników do mojego laptopa pod Windows 8.1 i zmuszony jestem korzystać z ósemki. Czy te funkcjonalności też dostanie Windows 8 ?