partner serwisu

Mapy Google uwzględniają już połączenia PKP Intercity

Mapy Google uwzględniają już połączenia PKP Intercity
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
20 stycznia 2015, 14:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
express intercity, google maps, ic, mapy google, pendolino, pkp, pkp ic, pkp intercity, tlk, twoje linie kolejowe

Na dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej w jednym z punktów gastronomicznych na Dworcu Centralnym w Warszawie przedstawiciele Google oraz PKP Intercity ogłosili rozpoczęcie współpracy. Jej wynikiem będzie udostępnienie każdemu zainteresowanemu użytkownikowi popularnej usługi Mapy Google szczegółowych danych na temat tras i połączeń kolejowych w naszym kraju. Informacje dostarczone przez PKP Intercity będą udostępniane przez stanowiącą integralny składnik Map Google funkcję Transport Publiczny. Dzięki wprowadzonej funkcji osoby planujące podróż po naszym kraju, po wywołaniu opcji wyszukiwania trasy otrzymają już nie tylko dane na temat połączeń drogowych, pieszych i lotniczych, ale również właśnie kolejowych.

Integracja bazy połączeń PKP Intercity z Mapami Google to proces już zrealizowany, zatem już teraz, każdy kto będzie korzystał z funkcji wyszukiwania połączeń i planowania trasy za pomocą Map Google otrzyma dane na temat dostępnych połączeń kolejowych. 

W ramach współpracy, użytkownicy usługi Google'a będą mieli dostęp do połączeń realizowanych przez wszystkie pociągi funkcjonujące w ramach spółki PKP Intercity, co obejmuje składy: Express InterCity Premium, Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe (TKL).

Informacje na temat integracji funkcji Google Maps Transit (czyli funkcji wyszukiwania połączeń realizowanych przez środki transportu publicznego) z danymi na temat połączeń PKP IC przekazał David Tattershall ze szwajcarskiego oddziału Google, piastujący stanowisko Product Managera nadzorującego globalnie działanie funkcji Google Maps Transit.

Korzystanie z nowych możliwości serwisu Google Maps jest banalnie proste, w zasadzie od strony użytkowej nie zmienia się nic - wyszukiwanie tras odbywa się dokładnie tak samo jak dotychczas, jedyną różnicą, istotną dla użytkownika jest zestaw generowanych wyników, który w przypadku polskich internautów poszukujących danych dotyczących naszego kraju oznacza otrzymywanie dodatkowo informacji na temat połączeń kolejowych.

Oprócz tego, po wybraniu w Mapach Google opcji połączeń kolejowych i kliknięciu odsyłacza Więcej opcji w interfejsie usługi, w odrębnym oknie użytkownik zobaczy dostępne na danej trasie połączenia kolejowe realizowane w wybranym czasie i ustalonej przez użytkownika godzinie (przy standardowych ustawieniach połączenia prezentowane są w oparciu o aktualny czas wyszukiwania). Każdy wpis prezentowany jest przez charakterystyczny poziomy wskaźnik, z których każdy reprezentuje odrębny pociąg kursujący na interesującej użytkownika trasie. Oprócz godziny odjazdu ze stacji początkowej, czas podróży prezentowany jest zarówno liczbowo, jak i poprzez długość paska (zastosowano tu poziomą skalę czasową) widocznego przy danym połączeniu.

Według danych przedstawionych przez przedstawicieli współpracujących podmiotów, od dziś na Mapach Google pojawi się około 300 połączeń codziennie realizowanych przez składy zarządzane przez PKP Intercity. Warto również dodać, że w ramach ogłoszonej współpracy uruchomiony został również adres email gt@intercity.pl, na który użytkownicy mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie dotyczące usługi. Dodatkową formą kontaktu z operatorem kolejowym udostępniającym dane Mapom Google jest specjalny formularz udostępniony na stronie internetowej przeznaczonej do kontaktu z użytkownikami: //www.intercity.pl/pl/transit.html. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.