partner serwisu

LibreOffice Online oraz wersja dla Androida znajdują się w fazie produkcji

LibreOffice Online oraz wersja dla Androida znajdują się w fazie produkcji
Autor:
Piotr Kulik
Data publikacji:
27 marca 2015, 00:11
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, arkusz kalkulacyjny, dokument, excel, libreoffice, online, pakiet biurowy, powerpoint, prezentacja, word

LibreOffice, jeden z najlepszych darmowych pakietów biurowych dostępnych dla użytkowników komputerów z systemami Windows, Linux oraz Mac OSX, a w niedługim czasie także dla urządzeń z Androidem, doczeka się wersji w chmurze. LibreOffice Online będzie wspólnym wysiłkiem firm Collabora Productivity, która od lat aktywnie uczestniczy w rozwoju pakietu o otwartym kodzie, a także IceWarp, producenta zintegrowanych rozwiązań do komunikacji i współpracy używanego z powodzeniem przez wiele firm i korporacji, oraz deweloperów skupionych w The Document Foundation.

Prace nad silnikiem renderującym aplikacji, który byłby zoptymalizowany pod kątem użycia w internecie rozpoczęły się już w 2011. W wyniku prac stworzono prototyp klienta w całości opracowanego przy użyciu HTML5, który w przeciwieństwie do stale rozwijanej wersji stacjonarnej, nigdy nie został upubliczniony. Jak informuje The Document Foundation, aktualne prace skupiają się na stworzeniu pełnoprawnej aplikacji działającej w chmurze, która ma stać się darmową alternatywą dla rozwiązań takich jak Google Docs oraz Office 365. Będzie to także pierwszy pakiet biurowy online natywnie obsługujący format Open Document Format (ODF).

LibreOffice

Na razie nie ujawniono ewentualnej daty udostępnienia LibreOffice Online użytkownikom, ale przedstawiciel firmy IceWarp zasugerował, że mogłoby to mieć miejsce pod koniec bieżącego roku. Przed twórcami stoi nie lada wyzwanie, co potwierdził jeden z deweloperów LibreOffice, będący również wiceprezesem Collabora Productivity – Michael Meeks, pisząc, że stworzenie środowiska do wieloosobowej edycji dokumentów na kilku platformach nie będzie łatwe. Trudno także ocenić, czy nadchodzące rozwiązanie będzie w stanie nawiązać równą walkę z dostępnymi już produktami, ale zaangażowanie do współpracy firm Collabora Productivity oraz IceWarp daje pewność, że tworzone aplikacja online jest przygotowywana z myślą o wykorzystaniu nie tylko w darmowym projekcie.

Informacje o rozpoczęciu wzmożonych prac nad LibreOffice Online oraz kontynuacji opracowywania natywnej wersji na coraz bardziej popularne urządzenia z Androidem, to dobra wiadomość dla wielu użytkowników tego alternatywnego pakietu biurowego. Niestety, nadal nie padły żadne deklaracje co do ewentualnej wersji dla iOS.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.