partner serwisu

Koniec wsparcia dla Windows 8 już w tym tygodniu

Koniec wsparcia dla Windows 8 już w tym tygodniu
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
10 stycznia 2016, 03:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, aktualizacja bezpieczeństwa, koniec wsparcia, microsoft, poprawki bezpieczeństwa, windows, windows 10, windows 8, windows 8.1, wsparcie

Po nieco ponad trzech latach od premiery Microsoft kończy wsparcie dla Windows 8. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy tego systemu muszą nadmiernie drżeć o bezpieczeństwo swoich komputerów i przechowywanych w nich danych. Wystarczy zaktualizować Windows 8 do Windows 8.1, żeby korzystać ze wsparcia technicznego nawet do 2023 roku.

Windows 8 to - słusznie bądź nie - jedna z najmniej popularnych wersji systemu Microsoftu. Wprowadzone na ekrany pecetów kafelki, znane już wcześniej ze smartfonów z Windows Phone były sporą rewolucją, a jak wiadomo - każda rewolucja niesie za sobą ofiary. W tym przypadku pierwszą i najważniejszą ofiarą był sam Windows 8, przez większość użytkowników uznawany za jeśli nie najgorszą odmianę systemu, to przynajmniej za pretendującą do tego tytułu. Określenie druga Vista jest jednym z najłagodniejszych, z jakimi można spotkać się w komentarzach osób mających z nim do czynienia. I choć niewielka część użytkowników - w tym autor tego tekstu - lubiła Windows 8, to sam Microsoft dość szybko zrozumiał, że spora część błędów (głównie funkcjonalnych) jest dla większości posiadaczy komputerów z tym systemem nie do przełknięcia. Efektem tego była zaprezentowana w październiku 2013 aktualizacja Windows do wersji 8.1 wraz z kolejnymi update'ami, przywracającymi m. in. pasek zadań czy menu kontekstowe, co może nie wywołało nagłej i niespodziewanej miłości użytkowników do Windows 8, ale przynajmniej pozwoliło korzystać z tego systemu względnie wygodnie nawet tym, którzy do obsługi komputera używają nie palców, ale klasycznej myszki i klawiatury, co wcześniej w kafelkowym interfejsie było o tyle możliwe, o ile - dla wielu - absolutnie niewygodne i nieintuicyjne.

Teraz, kiedy od kilku miesięcy możliwa jest aktualizacja Windows do wersji Windows 10, wsparcie Microsoftu dla ósemki kończy się, a ostatnia poprawka bezpieczeństwa dla Windows 8 zostanie opublikowana 12. stycznia 2016 roku. Co jednak ważne, dotyczy to wyłącznie komputerów z bazową, czyli niezaktualizowaną do Windows 8.1, wersją tego systemu. Wystarczy więc zainstalować darmową aktualizację, żeby nie tylko znacznie podnieść funkcjonalność Windowsa, ale też zapewnić sobie wsparcie podstawowe do 9. stycznia 2018, a rozszerzone aż do 10. stycznia 2023 roku. Instalacja Windows 8.1 ma też dodatkową zaletę - jeszcze przez kilka miesięcy, aż do końca lipca, można bezpłatnie zaktualizować Windows do najnowszej wersji, czyli Windows 10. Warto więc zrobić to jak najszybciej - Windows 8 bez wsparcia technicznego nie przestanie co prawda działać, ale ze względu na brak poprawek bezpieczeństwa będzie znacznie bardziej narażony na ataki cyberprzestępców wykorzystujących luki w oprogramowaniu, których Microsoft nie będzie już więcej łatał. 

slawekl
2016.01.11, 09:14
Chciałem wypalić płytę CD z muzyką na Win8.1, Win7. Popsułem 6 płyt używając mediaplayer i innych darmowych programów. System widzi CD jako DVD. Po nagraniu są skróty i brak możliwości odpalenia płyty w innym urządzeniu. Spróbowałem na muzealnym laptopie z XP i bez problemu za pierwszym razem. Jeżeli chodzi o kopię systemu na Win8.1 również nie można wykonać na płytach. Ja się pytam, co to ma być!!
Edytowane przez autora (2016.01.11, 09:15)
2016.01.11, 09:27
slawekl @ 2016.01.11 09:14
Chciałem wypalić płytę CD z muzyką na Win8.1, Win7. Popsułem 6 płyt używając mediaplayer i innych darmowych programów. System widzi CD jako DVD. Po nagraniu są skróty i brak możliwości odpalenia płyty w innym urządzeniu. Spróbowałem na muzealnym laptopie z XP i bez problemu za pierwszym razem. Jeżeli chodzi o kopię systemu na Win8.1 również nie można wykonać na płytach. Ja się pytam, co to ma być!!

Mówią że samochód gwizda, tylko kierowca ...... Uważasz że to wina win 8.1? Ja na Ashampoo Burning Studio wypalam wszystko bezproblemowo.
ryszard76
2016.01.11, 09:31
szajce techniki sprzedaży szajsu,te wszystkie M to de facto stare 95 z garaży
i płacicie za każdą zmianę.W miarę co jest z nich dobre na dziś to XP i Win7
reszta zaś to tylko ciągłe praktyki nowego poprzez wymianę polowy danych
podczas debilnych aktualizacji
2016.01.11, 11:52
nowe systemy windows nie chcą bezproblemowo nagrywać na starych nagrywarkach, są tylko trzy sposoby na rozwiązanie tego problemu pierwszy to aktualizacja bios nagrywarki na stronie internetowej producenta, drugi to nagrywanie programem nero 9, trzeci to podłączenie nowej nagrywarki blue-ray