partner serwisu

Hakerzy z grupy Carbanak ukradli bankom miliard dolarów

Hakerzy z grupy Carbanak ukradli bankom miliard dolarów
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
16 lutego 2015, 19:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
atak hakerski, carbanak, elektroniczna kradzież, fałszowane e-maile, malware, niebezpieczne załączniki, złośliwe oprogramowanie

Duże instytucje finansowe zawsze były na celowniku cyberprzestępców, jednak ze względu na wysoki poziom stosowanych w nich zabezpieczeń hakerzy częściej uderzali w przeciętnych użytkowników internetu. Najnowszy raport firmy Kaspersky Lab upublicznił najzuchwalszy i jednocześnie najbardziej zaawansowany atak na setkę instytucji finansowych na całym świecie. Jego autorom - grupie Carbanak - przypisuje się kradzież miliarda dolarów na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Dotychczasowe informacje, które udało się zgromadzić wskazują na to, że operacja rozpoczęła się w 2013 r. Hakerzy wykorzystali jedną z największych luk w każdym systemie informatycznym - człowieka. Specjalnie spreparowane wiadomości e-mail były rozsyłane do wyselekcjonowanych pracowników, którzy nie podejrzewając oszustwa otwierali zawierające złośliwy kod załączniki. Skutkiem tego było instalowanie na komputerach bankowych niebezpiecznego oprogramowania, które infiltrowało wewnętrzne sieci instytucji finansowych. Malware był tak zaawansowany i doskonale przemyślany, że dawał hakerom dostęp nawet do kamer wideo znajdujących się wewnątrz banków. Dzięki ogromnej wiedzy zgromadzonej na temat działania i schematów postępowań wewnątrz atakowanych instytucji finansowych przestępcy byli w stanie tak kamuflować swoje działania, że były one nie do wykrycia przez wszelkie mechanizmy zabezpieczające transakcje. Hakerzy byli w stanie nawet zmusić zdalnie bankomaty do wypłacania gotówki.

Łupem przestępców padło 100 banków z całego świata, z których na przestrzeni dwóch lat zniknęło miliard dolarów. Co ciekawe, hakerzy kradli jedynie pieniądze należące do atakowanych instytucji finansowych, a nie ich klientów. Tożsamość przestępców nie jest znana, jednak spekuluje się, że wśród nich znajdują się obywatele Ukrainy, Rosji oraz Chin. Nazwa Carbanak została nadana tej grupie przez firmę Kaspersky Lab. Śledztwo w tej sprawie trwa i prowadzone jest przez Interpol, Europol oraz władze niektórych krajów.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.