partner serwisu

Google Now już mówi po polsku

Google Now już mówi po polsku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
23 stycznia 2015, 13:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
asystent głosowy, google now, karty google now, ok google, wyszukiwanie głosowe

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy o tym, że w kodzie źródłowym iOS 8.0.2 zostały odnalezione wpisy dotyczące wprowadzenia do asystenta głosowego Siri obsługi między innymi języka polskiego. Funkcja ta jeszcze nie jest włączona, jednak przy okazji tej bardzo cieszącej nas niezmiernie informacji rzuciliśmy wyzwanie ( ;-) ) firmom Google i Microsoft, polegające na nawiązaniu bezpośredniej walki z Apple w kwestii wprowadzenia naszego ojczystego języka do Google Now i Cortany. Dziś możemy z nieukrywaną radością napisać, że rozwiązanie firmy Google zaczęło mówić po polsku.

Dotychczas funkcjonalności Google Now oferowane polskim użytkownikom były bardzo skromne i ograniczały się jedynie do przechwytywania zapytań oraz wyświetlania wyników wyszukiwania, co sprawiało, że korzystanie z tego asystenta głosowego mijało się z celem. Ta sytuacja właśnie się zmieniła, bo od dziś Google Now zaczął mówić naszym ojczystym językiem. Na tę dobdą wiadomość czekało bardzo wielu użytkowników. Niestety jeszcze nie wszystkie funkcjonalności Google Now zostały udostępnione dla Polaków i nie będziemy w stanie poprosić asystenta głosowego o wyznaczenie trasy w Mapach Google, zapisanie notatki czy nawiązanie połączenia z wybranym kontaktem. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać (miejmy nadzieję, że nie kolejne dwa lata). W tej chwili Google Now jest w stanie wykonywać działania matematyczne, przeliczać waluty oraz jednostki miar i odpowiadać na pytania związane z biografiami znanych osób.

Asystent głosowy przemawia do nas miłym kobiecym głosem, a jego wymowa wyraźnie wskazuje na to, że wprowadzenie obsługi języka polskiego nie było dziełem pospiesznej pracy programistów czujących na swoich plecach oddech konkurencji z Cupertino. Odmiana wyrazów oraz ich intonacji i akcentowanie są bardziej niż poprawne i mimo małych błędów zdarzających się tu i ówdzie, widać że Google pracowało nad nowymi funkcjonalnościami od dłuższego czasu. Do uruchomienia Google Now z obsługą języka polskiego konieczne będzie zainstalowanie najnowszej wersji Aplikacji Google (aktualizacja powoli zaczyna trafiać na urządzenia użytkowników) oraz włączenie w ustawieniach obsługi języka polskiego.

2015.01.26, 15:14
Jak można to przetestować?
2015.01.26, 16:36
@3esky
Po pierwsze należy zaktualizować Aplikację Google do wersji 4.1.24.1672412.arm, następnie przejść do Ustawień Google i zajrzeć do pozycji 'Wyszukiwanie i Google Now'. W tym miejscu trzeba sprawdzić czy wyszukiwanie głosowe jest włączone i czy ustawiony jest język polski. Konieczne będzie także włączenie funkcji 'Generowanie mowy'.

Niestety na naszym redakcyjnym Nexusie nie działa wykrywanie komendy 'OK Google', także skorzystanie w ten sposób z Google Now może się nie udać, jednak wystarczy kliknąć ikonę mikrofonu w wyszukiwarce znajdującej się na ekranie domowym lub na kartach Google Now (przesuniecie palcem z lewej do prawej w Google Now Launcher) i zadać pytanie, żeby aplikacja Google przemówiła.
Edytowane przez autora (2015.01.26, 16:37)
mgrom
2015.01.26, 17:41
Oby jeszcze komendy głosowe uruchomili...