partner serwisu

Google I/O 2015: Google Photos - darmowa chmura bez limitu, ale tylko na zdjęcia i filmy

Google I/O 2015: Google Photos - darmowa chmura bez limitu, ale tylko na zdjęcia i filmy
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
29 maja 2015, 01:15
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chmura, google, google photos, i/o 2015, nielimitowana przestrzeń, przeszukiwanie zdjęć, sortowanie zdjęć, szybkie sortowanie zdjęć, zarządzanie zdjęciami, zdjęcia google, zdjęcia w chmurze

Jednym z głównych bohaterów dzisiejszej konferencji Google I/O był Android M, jednak nie była to jedyna zaprezentowana nowość. Google Photos to znana użytkownikom mobilnej platformy Google aplikacja, która doczekała się bardzo dużych zmian, a największą z nich jest oferowanie nielimitowanej powierzchni dyskowej zdjęcia i filmy całkowicie za darmo.

Popularyzacja cyfrowych aparatów fotograficznych sprawiła, że prawie każdy z nas posiada takie urządzenie. W większości przypadków jest ono wbudowane w nasze smartfony, które zawsze nosimy przy sobie, co pozwala nam na uchwycenie niemal każdej wyjątkowej chwili. Ma to jednak swoje złe strony, bo tysiącami, a w niektórych przypadkach dziesiątkami tysięcy zdjęć jest bardzo ciężko zarządzać. Pomóc w tym chce firma Google za pomocą aplikacji i usługi Zdjęcia, która znana jest już niektórym użytkownikom smartfonów działających pod kontrolą systemu Android. Do tej pory nie oferowała ona zbyt wielu przydatnych funkcji, ale zmieni się to dziś, bo zaprezentowane na konferencji I/O 2015 nowe mechanizmy zostaną oddane w ręce wszystkich użytkowników w ciągu najbliższych godzin. Największą wśród nowości, którą docenią głównie nałogowi mobilni fotografowie, jest udostępnienie każdemu nielimitowanego miejsca w chmurze całkowicie za darmo. Usługa pozwoli na przechowywanie zdjęć o rozdzielczości do 16 megapikseli oraz filmy FullHD. Materiały te będą zachowane na serwerach w postaci skompresowanej, ale gdybyśmy chcieli przechowywać je w ich oryginalnej jakości otrzymamy jedynie 12 GB przestrzeni w chmurze.

Jednak Zdjęcia to nie tylko miejsce do przekazywania zdjęć, ale przede wszystkim narzędzie do zarządzania nimi. Dzięki zaawansowanym mechanizmom tytułowa usługa potrafi sortować fotografie po dacie, osobach znajdujących się na nich czy miejscach, w których zostały zrobione. Podczas dzisiejszej prezentacji mieliśmy okazję zobaczyć jak za pośrednictwem wybudowanej w aplikację Zdjęcia wyszukiwarki można bardzo szybko odnaleźć fotografie uchwycone na stadionie baseballowy tylko po wpisaniu frazy baseball. Możliwe jest także wyświetlanie zdjęć posegregowanych według takich kategorii jak osoby, miejsca czy rzeczy (plaże, samochody). Google pomyślało również o edycji fotografii, dzięki czemu usługa Zdjęcia pozwoli na ich ręczną lub automatyczną modyfikację. Co więcej, zaproponuje także tworzenie animacji, filmów, albumów oraz kolaży, które użytkownik będzie mógł przeglądać i zapisać lub odrzucić.

Ciekawie prezentują się także nowe gesty pozwalające na zarządzanie zdjęciami. W mobilnej aplikacji Zdjęcia możliwe jest przeciągnięcie palcem w celu wybrania dużej ilości fotografii bez konieczności zaznaczania każdego z nich z osobna, a wykonanie na ekranie gestu uszczypnięcia pozwoli na szybkie przełączanie się pomiędzy widokiem rocznym, miesięcznym, tygodniowym.

Usługa zdjęcia dostępna jest dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android i iOS oraz w przeglądarkach internetowych.  

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.