partner serwisu

Google I/O 2015: Android M zaprezentowany

Google I/O 2015: Android M zaprezentowany
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
29 maja 2015, 00:05
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android m, android macadamia nut cake, android pay, app link, app permissions, bateria, chrome custom tabs, czas pracy na baterii, czytnik linii papilarnych, doze, google, i/o 2015, skaner linii papilarnych, wydłużenie czasu pracy na baterii

Pierwszą nowością zaprezentowaną na konferencji Google I/O 2015 była najnowsza wersja mobilnego systemu Google - Android M. Najnowszy OS wyszukiwarkowego giganta ciężko nazwać rewolucyjnym, jednak zaoferuje on użytkownikom kilka ciekawych rozwiązań.

Uprawnienia aplikacji

Pierwszą wspomnianą w czasie krótkiej prezentacji i zapowiedzi Androida M nowością był opisywany przez nas na początku maja mechanizm, dający użytkownikom dużo większa kontrolę nad uprawnieniami nadawanymi aplikacjom. Nowe rozwiązanie pozwoli nie tylko na zablokowanie im dostępu do wybranych danych lub funkcji telefonu, ale umożliwi także łatwiejsze zarządzanie uprawnieniami. Działanie App Permissions ma być również zdecydowanie mniej inwazyjne. Kiedy nowo zainstalowana aplikacja będzie próbowała dostać dostęp do wybranej funkcji smartfona czy tabletu lub przechowywanych na nim danych, wyświetlony zostanie komunikat z pytaniem czy użytkownik zgadza się na nadanie aplikacji takich uprawnień. Raz nadane uprawnienia w każdej chwili będzie można zmienić w Ustawieniach, które pozwolą przeglądać aplikacje alfabetycznie lub posortowane według dostępu do konkretnych uprawnień. Niestety mechanizm App Permissions będzie dostępny jedynie w Androidzie M i kompatybilnych z nim aplikacjami.

Chrome Custom Tabs

Kolejna nowość, która ma ułatwić użytkownikom korzystanie z zainstalowanych na smartfonach i tabletach pracujących pod kontrolą Androida M aplikacji, a twórcom cennego czasu podczas ich tworzenia to Chrome Custom Tabs. Mechanizm ten przeznaczony jest do wyświetlania bezpośrednio w programach treści dostępnych na stronach internetowych. W tej chwili deweloperzy muszą tworzyć własne mini przeglądarki internetowe działające wewnątrz programów, albo uprzykrzyć użytkownikom życie przez przełączanie ich do domyślnych w systemie aplikacji do przeglądania Sieci. Wraz z premierą Androida M żadne z tych dwóch rozwiązań nie będzie już potrzebne dzięki Chrome Custom Tabs - specjalnym zakładkom mobilnej przeglądarki Chrome. Dostępne w aplikacjach odnośniki stron internetowych będą mogły być wyświetlane bezpośrednio za pomocą Chrome Custom Tabs, a dzięki płynnym przejściom między nimi i programem czas na wyświetlanie treści zostanie skrócony, a wrażenie po stronie użytkownika będzie zdecydowanie przyjemniejsze. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo - zakładki Chrome Custom Tabs będą oferować wszystkie mechanizmy zabezpieczające dostępne w mobilnej wersji przeglądarki Chrome.

App Link

To następne rozwiązanie upraszczające otwieranie wewnątrz aplikacji odnośników przeznaczonych dla innych programów. W Androidzie Lollipop i wcześniejszych kliknięcie w treści maila łącza do portalu społecznościowego Twitter automatycznie otwierało przeglądarkę internetową, a w najlepszym przypadku okno dialogowe pozwalające użytkownikowi wybrać program do wykonania akcji. Sytuacja ta zmieni się w Androidzie M, dzięki możliwości kojarzenia przez twórców oprogramowania specyficznych dla ich aplikacji odnośników, co pozwoli zorientować się systemowi operacyjnego za pomocą jakiego programu wykonać dana akcję, bez potrzeby niepokojenia użytkownika.

Obsługa czytników linii papilarnych

O tej nowej w Androidzie funkcji także pisaliśmy już wcześniej, jednak teraz została oficjalnie potwierdzona. Najnowsza wersja systemu będzie natywnie obsługiwać skanery linii papilarnych, co ułatwi dodawanie takich mechanizmów bezpieczeństwa do nowych urządzeń mobilnych. Jest to z jednej strony ukłon w stronę producentów sprzętu, z drugiej wymagany aspekt kolejnej nowości w Androidzie M jaką jest ...

Android Pay

Możliwość dokonywania płatności za pomocą urządzeń mobilnych to hit ostatnich miesięcy wśród twórców systemów operacyjnych. O wprowadzeniu takiego mechanizmu w Androidzie pisało się od dawna, lecz potwierdzonych informacji było jak na lekarstwo. Na dzisiejszej konferencji omówiono Android Pay bardziej szczegółowo. Do płatności mobilnych wykorzystywana będzie funkcja NFC (Near Field Communication), a same transakcje mają być niezwykle bezpieczne. Ma to być zasługą ciekawego mechanizmu tworzenia wirtualnych kart płatniczych wewnątrz systemu operacyjnego. Dzięki temu prawdziwe informacje oraz dane z fizycznych plastików nie będą podawane osobom przyjmującym zapłatę. Sama płatność także ma być niezwykle prosta i wymagać będzie jedynie przystawienia smartfona do czytnika NFC i weryfikacji tożsamości użytkownika za pomocą czytnika linii papilarnych. I to wszystko. Nie będzie konieczne uruchamianie dodatkowych aplikacji lub wpisywanie dodatkowych kodów zabezpieczających i weryfikujących transakcję. Android Pay będzie umożliwiał także szybkie i łatwe płatności w aplikacjach mobilnych oraz na stronach internetowych. Niestety taka forma elektronicznych płatności w najbliższej przyszłości dostępna będzie jedynie na terenie stanów zjednoczonych i u wybranych partnerów współpracujących z Google.

Doze

Ostatnią wspomnianą dziś nowością związaną bezpośrednio z Androidem M jest funkcja Doze, której zadaniem będzie oszczędzanie baterii. O tym mechanizmie pisaliśmy jeszcze dziś rano na podstawie przecieków, które dostały się do internetu. Teraz poznaliśmy trochę więcej szczegółowych informacji na temat tego, jak Android M ma sprawić, że nasze urządzenia mobilne będą pracować dłużej na jednym ładowaniu. Pomóc ma w tym Doze - mechanizm monitorujący czujniki dostępne w smartfonach oraz tabletach i na podstawie tych informacji oceniający czy urządzenie zostało odłożone i nie jest wykorzystywane czy korzysta z niego użytkownik. W przypadku pierwszego ze wspomnianych scenariuszy Doze uśpi urządzenie żeby zaoszczędzić energię. Według pierwszych przeprowadzonych na tabletach Nexus 9 testów pozwala to na wydłużenie pracy na jednym ładowaniu dwukrotnie.

Android M to także wiele mniejszych nowości. Obsługa złącza USB typu C pozwoli na szybsze ładowanie urządzeń lub wykorzystanie smartfona czy tabletu jako przenośnej baterii do podładowania innego. Usprawniony mechanizm zaznaczania tekstu domyślnie wybierał będzie całe wyrazy, a nie pojedyncze litery (będzie możliwość przełączenia się w taki tryb pracy) oraz wyświetlał menu pozwalające szybko wykonać akcje typu kopij lub wytnij. Usprawnień doczekał się także panel głośności, który w Androidzie M pozwoli na lepsze dostosowywanie natężenia dźwięków poszczególnych funkcji urządzenia (multimedia, alarmy, dzwonki).

Android M Developer Preview, czyli poglądową, przeznaczoną dla twórców oprogramowania wersję najnowszego mobilnego systemu operacyjnego od Google będzie można pobrać i zainstalować na smartfonach Nexus 5 i 6, tablecie Nexus 9 oraz urządzeniu Nexus Player jeszcze dzisiaj.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.