partner serwisu

Google Assistant wkrótce na smartfonach z Androidem 6.0 Marshmallow i 7.0 Nougat

Google Assistant wkrótce na smartfonach z Androidem 6.0 Marshmallow i 7.0 Nougat
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
27 lutego 2017, 14:04
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android 6.0 marshmallow, android 7.0 nougat, asystent google, google, google assistant, pixel

Google Assistant, czyli inteligentny asystent w smartfonie dotychczas występował tylko w urządzeniach mobilnych opracowanych przez Google - mowa o smartfonach Pixel. Dobra wiadomość jest taka, że Google rozpoczęło dystrybucję aktualizacji w trybie OTA (over-the-air), której wynikiem będzie nowsza wersja Google Play Services we wszystkich smartfonach pracujących pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow i nowszych jego wersji, w tym 7.x Nougat. Najbardziej znaczącą zmianą wprowadzaną wraz z aktualizacją Google Play Services jest właśnie pojawienie się Asystenta Google we wszystkich smartfonach z wymienionymi wersjami Androida.

Automatyczne rozsyłanie nowej aktualizacji do wszystkich smartfonów pracujących pod kontrolą Androida 6/7 rozpoczęło się w ostatni weekend. W pierwszej kolejności aktualizację otrzymają użytkownicy w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, Australli i Kanadzie. Wynika to po prostu z anglojęzyczności tych krajów. A angielski jest językiem, który został najlepiej opanowany przez Asystenta Google. Wyjątkiem od tej reguły są Niemcy, którzy również zostali włączeni do pierwszej puli aktualizacyjnej - w ich przypadku oczywiście Google Assistant będzie rozmawiał z użytkownikami po niemiecku. Przedstawiciele Google'a podkreślili jednak, że nie zamierzają poprzestać tylko na tych dwóch grupach językowych i w ciągu 2017 roku opisywana aktualizacja Google Play Services będzie systematycznie dostarczana do wszystkich użytkowników smartfonów z wymaganymi wersjami Androida (6.0 i nowsze) na całym świecie.

Od strony funkcjonalnej zmieni się sposób wywoływania Asystenta Google na telefonach, które otrzymają stosowną aktualizację. Zamiast polować na ikonkę z mikrofonem, wystarczy nieco dłużej przytrzymać przycisk Home w smartfonie. Spowoduje to pojawienie się charakterystycznego okna wywołania asystenta. Inną metodą wywołania asystenta jest dobrze znana z Google Now komenda głosowa "OK, Google".

Asystent Google zastąpi w Androidzie wyszukiwarkę Google (tzn wyszukiwarka dalej będzie, ale będziemy się nią posługiwać właśnie za pośrednictwem asystenta) oraz karty Google Now. Asystent ma ułatwić użytkownikom smartfonów sterowanie elementami domotyki, czyli automatyki domowej (smart home), nie pozwoli nam również zapomnieć o ważnych dla nas terminach, wydarzeniach, spotkaniach itp. Warto również zaznaczyć, że API asystenta jest otwarte, co oznacza, że programiści pracujący nad aplikacjami dla Androida mogą korzystać z jego funkcjonalności wplatając ją w opracowywane przez siebie programy.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.