partner serwisu

Funkcja Doze w Android M Developer Preview znacząco wydłuża czas czuwania smartfona Nexus 5

Funkcja Doze w Android M Developer Preview znacząco wydłuża czas czuwania smartfona Nexus 5
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
8 czerwca 2015, 15:14
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android lollipop 5.1.1, android m developer preview, czas czuwania, czas pracy na baterii, google, nexus 5, oszczędzanie baterii, smartfon

Jedną z nowości zapowiedzianych w trakcie prezentacji Androida M na tegorocznej konferencji I/O 2015 była funkcja Doze, której zadaniem będzie wydłużenie czasu czuwania urządzeń działających pod kontrolą najnowszego mobilnego systemu operacyjnego od Google. Jak się okazuje, dane ze wstępnych testów przeprowadzonych w Mountain View nie zostały wyssane z palca, bo przeprowadzone przez portal Phone Arena porównanie wykazało, że funkcja Doze w Android M Developer Preview znacząco wydłuża czas czuwania smartfona Nexus 5.

Firma Google już we wcześniejszym wydaniu Androida - Lollipop - wprowadziła mechanizm pozwalający wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu nawet o 90 minut. Jest to zasługa projektu Volta, który w przypadku niskiego poziomu naładowania baterii przełącza synchronizowanie danych aplikacji w tryb ręczny, zmniejsza maksymalne częstotliwościowi zegarów procesora i wyłącza niepotrzebne procesy. Pozwala to wydłużyć czas pracy urządzenia nawet o 36%, jednak wraz z premierą Androida M Google chce pójść krok dalej. Pomóc w tym ma zaprezentowana na konferencji I/O 2015, zintegrowana z najnowszą odsłoną systemu operacyjnego z Mountain View funkcja Doze, której zadaniem będzie głębsze niż dotychczas usypianie urządzeń kiedy nie są one używane. System operacyjny na podstawie danych z czujników będzie mógł zorientować się, że od dłuższego czasu leżą one niewykorzystywane, co da sygnał do ich uśpienia. Według testów przeprowadzonych przez inżynierów Google, Doze umożliwia wydłużenie czasu czuwania tabletu Nexus 9 pracującego pod kontrolą Android M Developer Preview dwukrotnie. Informacje te znalazły potwierdzenie w próbie, jaka przeprowadził portal Phone Arena wykorzystując smartfon Nexus 5. Z przeprowadzonych testów wynika, że czas czuwania telefonu z zainstalowaną poglądową wersją Androida M wzrósł niemal 3 krotnie (dokładnie 2,7 raza) w porównaniu do najnowszej wersji Lollipop 5.1.1.

Wydłużenie czasu czuwania z 200 do 533 godzin, czy ograniczenie użycia baterii do jedynie 1,5% w ciągu 8 (np. kiedy śpimy) jest wynikiem rewelacyjnym i możliwe, że te rezultaty zostaną jeszcze poprawione, bo premiery najnowszej wersji Androida spodziewać możemy się dopiero jesienią, co daje inżynierom Google kilka miesięcy na usprawnienie funkcji Doze.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.