partner serwisu

Filmy 8K w YouTube? Google przekracza kolejną granicę

Filmy 8K w YouTube? Google przekracza kolejną granicę
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
10 czerwca 2015, 12:12
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4k, 8k, full hd, google, red epic dragon 6k, wideo w wysokiej rozdzielczości, youtube

Wyścig zbrojeń w temacie coraz wyższej rozdzielczości materiałów wideo oraz ekranów potrafiących je wyświetlać trwa w najlepsze. Firma Google postanowiła przekroczyć kolejną granicę i udostępniła w serwisie YouTube możliwość publikowania filmów w rozdzielczości 8K - jakości, z której może w pełnej krasie cieszyć się bardzo niewielu użytkowników.

Pod koniec marca pisaliśmy o możliwości odtwarzania w serwisie YouTube materiałów wideo w rozdzielczości 4K i 60FPS. Już wtedy spora część użytkowników mogła obejść się jedynie smakiem, bo do czerpania pełni doznań z takich filmów potrzebny jest nie tylko odpowiedni wyświetlacz, ale także bardzo mocny komputer. Firma Google postanowiła pójść krok dalej i wyprzedzić konkurencję za sprawą umożliwienia publikowania i oglądania materiałów wideo w rozdzielczości 8K. Jak udało się dowiedzieć portalowi 9 to 5 Google, funkcja ta została dodana do YouTube już w 2010 roku, jednak dopiero od niedawna użytkownicy mogą takie materiały wideo oglądać. Pierwszy z nich ukazał się wczoraj. Ghost Towns to nakręcony kamerą RED Epic Dragon 6K dwuminutowy film prezentujący wędrówkę przez opuszczoną osadę górniczą. Żeby spełnić standardy 8K materiał został nakręcony w orientacji portretowej i następnie złożony oraz  wyedytowany w programie AfterEffects.

W tej chwili odpowiedni znacznik pozwalający na przełączenie oglądanego filmu do rozdzielczości 8K dostępny jest w przeglądarce Chrome. Niestety bardzo niewielka grupa osób będzie mogła oglądać takie materiały wideo z zadowalającą płynnością, bo wymaga to posiadania bardzo mocnego komputera oraz odpowiedniego wyświetlacza.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.