partner serwisu

Filmy 4K w 60 FPS na YouTube? Tak, Google już testuje tę możliwość

Filmy 4K w 60 FPS na YouTube? Tak, Google już testuje tę możliwość
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
27 marca 2015, 13:08
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
4k, 60fps, płynne wideo, ultrahd, wideo wysokiej rozdzielczości, youtube

Kończący się powoli tydzień pokazał firmie Google, że konkurencja na rynku usług udostępniających materiały wideo nie śpi. Pozycja lidera YouTube wydaje się na razie niezagrożona, ale relatywnie małe wpływy z reklam sugerują, że czas na zmiany. Ostatnio często piszemy o nowych funkcjonalnościach w serwisie wideo od Google, a dziś dowiedzieliśmy się o kolejnej, która pozwolić ma na odtwarzanie w YouTube filmów w rozdzielczości 4K (3840x2160) z prędkością 60 kl/s.

Nad zarządzaną przez Google usługę udostępniania materiałów wideo nadciągają czarne chmury, to już fakt. Konkurencja postanowiła powalczyć o użytkowników YouTube i w tym tygodniu serwis Vessel otworzył rejestrację dla wszystkich użytkowników, z których każdy otrzymuje za darmo roczny abonament. Także Mark Zuckerberg wymierzył cios w usługę wyszukiwarkowego giganta ogłaszając na konferencji F8, że jego portal społecznościowy pozwoli na osadzanie materiałów wideo na innych stronach internetowych i umożliwi publikowanie filmów 360-stopniowych. Firma z Mountain View walczy jak może o utrzymanie użytkowników wprowadzając do swojej usługi coraz to nowe funkcjonalności, jednak zagrożenie pozycji lidera na rynku staje się powoli coraz bardziej rzeczywiste.

Ostatnio testowane i powoli wprowadzane do YouTube nowe możliwości pozwalają użytkownikom na oglądanie materiałów wideo pod różnym kątem, udostępnianie filmów sferycznych oraz tworzenie animowanych GIF-ów z treści publikowanych w serwisie. Google chce także przyciągnąć do siebie użytkowników Twitch.tv dzięki funkcjonalnościom pozwalającym na strumieniowanie gier oraz relacjonowanie na żywo imprez e-sportowych. W zeszłym roku wprowadzono także do usługi odtwarzanie wideo z prędkością 60 kl/s, co w dużym stopniu przełożyło się na poprawienia płynność oglądanych materiałów. Naturalną ewolucją wydaje się więc testowana właśnie funkcjonalność umożliwiająca odtwarzanie w YouTube filmów w rozdzielczości UltraHD 4K z prędkością 60 kl/s. Niestety testy ograniczone są w tej chwili tylko do 6 filmów i do obejrzenia ich w pełnej krasie potrzebny będzie mocny komputer oraz monitor lub telewizor pozwalający na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 3840x2160. Wideo domyślnie nie jest wyświetlany w najwyższej jakości, dlatego konieczne jest kliknięcie ikony ustawień w prawym dolnym rogu i wybranie z menu pozycji 2160p50 dla osiągnięcia najlepszych wrażeń. Poniżej zamieszczamy wszystkie 6 filmów dostępnych w najwyższej jak dotąd jakości oferowanej przez YouTube.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.