partner serwisu

Facebook udostępnia możliwość publikowania filmów 360stopniowych

Facebook udostępnia możliwość publikowania filmów 360stopniowych
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
24 września 2015, 00:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
facebook, filmy 360stopniowe, osadzanie filmów, portal społecznościowy, udostępnianie filmów, wideo, wideo 360 stopni, youtube

W komunikacie prasowym opublikowanym na oficjalnej stronie najpopularniejszego portalu społecznościowego przeczytać możemy, że Facebook udostępnił dziś swoim użytkownikom możliwość publikowania i oglądania filmów 360stopniowych. Jest to kolejny krok Marka Zuckerberga mający pomóc w przyciągnięciu nowych i zatrzymaniu w usłudze osób już korzystających z portalu społecznościowego oraz preludium do popularyzacji gogli wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

W ciągu ostatnich kilku lat Mark Zuckerberg bardzo ciężko pracuje nad przenoszeniem do portalu społecznościowego jego autorstwa coraz większej ilości funkcji znanych i lubianych przez użytkowników innych serwisów i usług. Tak też jest w przypadku filmów 360stopniowych, które w tej chwili są jedynie ciekawostką, jednak wraz z popularyzacją gogli wirtualnej rzeczywistości i spadkiem cen specjalistycznych kamer potrafiących przechwytywać obraz sferycznie będą prawdziwym hitem internetu. Możliwość publikowania oraz oglądania 360stopniowego wideo w serwisie YouTube została zapowiedziana na początku tego roku i po kilku tygodniach udostępniona użytkownikom. Także Facebook pracował nad podobnym rozwiązaniem, o czym dowiedzieliśmy się w trakcie otwarcia marcowej konferencji F8. Dziś w oficjalnym komunikacie prasowym przeczytać możemy, że również w najpopularniejszym portalu społecznościowym uruchomiono możliwość publikowania i oglądania filmów 360stopniowych. Nowa funkcja działa w tej chwili jedynie w przeglądarkach internetowych oraz mobilnej aplikacji Facebook przeznaczonej dla Androida, jednak w ciągu kilku najbliższych miesięcy zostanie oddana także w ręce użytkowników urządzeń działających pod kontrolą iOS.

 

Takie sposoby korzystania z portalu społecznościowego pozwalają użytkownikom na oglądanie filmów sferycznych udostępnianych przez takich wydawców jak Star Wars, Discovery, GoPro, LeBron James & Uninterrupted, Saturday Night Live kanału NBC oraz VICE. Specjalnie nagrane materiały wideo udostępniane w Facebooku czy YouTube umożliwiają użytkownikom zmianę konta oglądanego materiału za pomocą przesuwania obrazu wskaźnikiem myszy, gestem wykonywanym na ekranach smartfonów i tabletów lub zmianą ich orientacji, co umożliwiają czujniki ruchu. Sprawia to, że doznania w czasie oglądania filmów 360stopniowych są nieporównywalnie większe do tych z tradycyjnych materiałów wideo i w przyszłości zostaną zwielokrotnione przez gogle wirtualnej rzeczywistości, które zaczną podbijać rynek już w przyszłym roku. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.