partner serwisu

Facebook ostrzeże o hakerskich atakach rządowych na konta użytkowników

Facebook ostrzeże o hakerskich atakach rządowych na konta użytkowników
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
19 października 2015, 19:52
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
agencje rządowe, bezpieczeństwo, facebook, hakerzy, inwigilacja, konto użytkownika, ostrzeżenie, prywatność, rząd

Prywatność w internecie to mit, który nie raz już został obalony. Coraz częściej rożnego rodzaju firmy śledzą naszą aktywność w internecie, hakerzy wykradają informacje o nas, a agencje rządowe pod przykrywką walki z takimi jak terroryzm zagrożeniami próbują ograniczać nasze podstawowe prawa człowieka. Z tymi ostatnimi walczyć chce portal społecznościowy Facebook dzięki informowaniu użytkowników o tym, że ich profil może być celem sponsorowanych przez rząd ataków hakerskich.

Taki czy inny portal społecznościowy to doskonałe źródło informacji o nas. Z profilu użytkownika można dowiedzieć się bardzo wielu z pozoru niewinnych rzeczy, jednak w połączeniu z dodatkowymi informacjami dość dokładnie opisujących jego życie. To kogo zna, z kim najczęściej się kontaktuje, jakie miejsca odwiedza, co lubi, jakie ma poglądy polityczne to bardzo cenne dane w odpowiednich rękach. Dlatego tak ważne jest uważanie na to jakie informacje publikujemy i przechowujemy w internecie. Portal społecznościowy Facebook ma kilka narzędzi pozwalających na kontrolowanie kto ma wgląd do jakich informacji o nas, ale niestety nie zabezpieczają one przed włamaniami na konta użytkowników, co jest ogromnym zagrożeniem zdradzającym prywatną korespondencję oraz takie informacje jak prywatne zdjęcia, numery kart płatniczych czy telefonów. Facebook ogłosił dziś wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia informującego, że konto użytkownika mogło paść ofiarą ataku hakerskiego sponsorowanego przez agencje rządowe. W takim przypadku będzie mu przedstawiany komunikat, który zamieszczamy poniżej. 

Jak napisał w oficjalnym komunikacie szef bezpieczeństwa Facebooka - Alex Stamos - takie inspirowane przez rządy ataki nie należą do rzadkości oraz są wyjątkowo niebezpieczne i zaawansowane. Podkreślił jednocześnie, że pojawienie się powyższego komunikatu na ekranie komputera lub smartfona nie oznacza, że infrastruktura portalu społecznościowego padła ofiarą ataku hakerskiego. Wręcz przeciwnie. Podejrzana aktywność na koncie użytkownika wskazywać może, że urządzenia, z których korzysta mogły zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Informacje o podejrzanej aktywności na profilu w Facebooku będą prezentowane wyłącznie wtedy, kiedy portal społecznościowy będzie miał poważne przesłanki co do tego, że związana jest ona za działalnością osób lub organizacji działających na zlecenie rządów. W takim przypadku użytkownik będzie miał możliwość włączenia dodatkowego zabezpieczenia swojego konta za pomocą dwuetapowej weryfikacji w czasie logowanie do Facebooka - jednorazowych kodów przesyłanych na smartfony.

Na pierwszy rzut oka wydawać mogłoby się, że taka akcja ze strony portalu społecznościowego jest niepotrzebnym rozwiązaniem mogącym budzić niepotrzebnie poczucie zagrożenia. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że z Facebooka aktywnie korzysta niemal 1,5 miliarda użytkowników (czyli ponad połowa wszystkich ludzi mających dostęp do internetu), a jego komunikator internetowy należy do najpopularniejszych, to bardzo łatwo dojść do wniosku, że konta dziennikarzy czy działaczy opozycji w różnych krajach mogą być nie lada gratką dla różnego rodzaju agencji rządowych.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.