partner serwisu

„Dziewiątka” darmowa dla użytkowników Windowsa XP, Visty i 7

„Dziewiątka” darmowa dla użytkowników Windowsa XP, Visty i 7
Autor:
Radosław Kasperczak
Data publikacji:
2 sierpnia 2014, 23:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, bezpłatny system, bezpłatny windows, darmowa wersja systemu, darmowy windows, microsoft, os, redmond, system operacyjny, update, windows 7, windows 8, windows 8.1 update 2, windows 8.1 update 3, windows 9, windows vista, windows xp

O najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoftu słyszymy ostatnio coraz częściej. W najbliższym czasie owe głosy zapewne nie ucichną, a wręcz przeciwnie – będzie ich tym więcej, im bliżej będzie do premiery Windowsa 9, która ma nastąpić, według niektórych, w kwietniu 2015 roku. Fakt prowadzenia przez giganta z Redmond pełną parą prac nad nowym OS-em potwierdzają niektóre wiarygodne źródła. 

Twierdzi się, że ze względu na postęp prac nie ma mowy o wydaniu w najbliższych miesiącach jakichkolwiek większych poprawek dla Windowsa 8. Zgadzałoby się to z wcześniejszymi głosami, mówiącymi o tym, że Windows 8.1 Update 2 będzie ostatnią dużą aktualizacją dla tego systemu. Po niej mają być publikowane jedynie drobne usprawnienia, nieprzynoszące żadnej poważnej nowej funkcjonalności. Wywołujący wiele dyskusji Windows 8.1 Update 3, pierwotnie mający przenieść wiele zmian, będzie najprawdopodobniej, wobec powyższego, albo zawierał jedynie małe poprawki, albo nie zostanie w ogóle przygotowany. Jest to jednak dosyć mało istotne wobec tego, co ma planować Microsoft dla użytkowników swoich „starych” (wobec postępujących prac nad Windowsem 9 można chyba tak określić XP, Vistę oraz Windowsa 7) systemów, a co znajduje potwierdzenie w przeciekach z kolejnych źródeł, które można uznać za wiarygodne.

Mówi się o tym, że osoby używające wspomnianych wersji Windows mają otrzymać możliwość bezpłatnej aktualizacji. W Redmond obliczono zapewne, że firma nie straci wiele na takim kroku - wszak okienkowe systemy na wielu komputerach były albo piracone, albo preinstalowane. Ani w jednym (zwłaszcza w tym), ani w drugim przypadku do kasy Microsoftu nie wędrowały zbyt duże pieniądze. Mając inne źródła dochodu, firma może „podać rękę” użytkownikom, obdarowując ich swoim najnowszym systemem. Takie rozwiązanie z pewnością nikogo nie pokrzywdzi – posiadacze komputerów w wielkiej liczbie otrzymają Windows 9, co pozwoli na wprowadzanie nowości technologicznych, blokowanych dotychczas przez ogromną liczbę osób używających starych OS-ów (jak choćby Windowsa XP, o czym można przeczytać tutaj), zaś branża IT będzie mogła rozwijać się, wprowadzając rozwiązania dedykowane nowemu systemowi, co z pewnością sprawi, że Microsoft nie będzie narzekał na ewentualny brak zysków, spowodowany „charytatywnym” posunięciem.

Zanim jednak do tego wszystkiego dojdzie, będą miały miejsce zapewne publiczne beta-testy nowego systemu operacyjnego. Sugeruje się, że pierwsza wersja zostanie udostępniona pod koniec tego roku, najprawdopodobniej w październiku lub listopadzie.

Oczywiście wszystkie te informacje pochodzą ze źródeł nieoficjalnych, niemniej jednak ich wskazania wcześniej się już sprawdzały, dlatego nie powinno się ich z góry odrzucać. Z pewnością w najbliższych miesiącach poznamy więcej szczegółów, dotyczących strategii Microsoftu odnośnie jego najnowszego OS-a.

Screen

2014.08.03, 11:46
Tego Windowsa powinni wycofać ze sprzedaży a na jego miejsce wprowadzić Ubuntu Linux to dobra alternatywa po Windowsie.
2014.08.03, 20:15
microsoft do niedawna myślał, że jego seria systemów operacyjnych dla PC będzie wieczna i nieśmiertelna, ale świat poszedł do przodu, wiele się zmieniło, kiedyś obawiali się tylko niedorobionego Linuxa, dzisiaj wystarczy mikrob o nazwie Android aby szefostwo firmy zaczęło telepać gaciami myśląc o przyszłości, jedyne co im przychodzi do głowy to klepanie kolejnych 'jeszcze lepszych' wersji systemu
ateliers
2014.08.03, 21:10
Mam uczciwie zapłaconą ósemkę'. I muszę zapłacićć za 'dziewiątkę'??? A jeśli zrobię downgrade do spiratowanego XP, to będę miał 'dziewiątkę' za darmo???