partner serwisu

Dysk, Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google nie działają [AKTUALIZUJEMY]

Dysk, Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google nie działają [AKTUALIZUJEMY]
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 października 2015, 22:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
arkusze google, awaria, chmura, dokumenty google, dysk google, google, internet, prezentacje google, programy biurowe

Ostatnie tygodnie to prawdziwa czarna seria dla gigantów internetu. Najpierw kilkugodzinna awaria Skype utrudniła dostęp do usługi użytkownikom na całym świecie, potem z podobnymi problemami borykał się Facebook, a teraz przyszedł czas na Google i jej usługi Dysk, Dokumenty, Arkusze i Prezentacje, które od kilkunastu minut są niedostępne.

Wydawać mogłoby się, że największe firmy na rynku komputerowych technik nie są wrażliwe na wielogodzinne awarie, bo te przydarzają się tylko mniejszym graczom, którzy jeszcze nie zainwestowali i nie rozwinęli odpowiedniej infrastruktury. Dlatego bardzo chętnie powierzamy nasze dane i ufamy w ciągłość dostępu do usług internetowych gigantów. Jak bardzo błędne jest takie przeświadczenie udowadniają ostatnie tygodnie, bo wielogodzinnych awarii nie udało się uniknąć takim firmom jak Microsoft czy Facebook. Tym razem zły los spotkał Google i jej bardzo popularne wśród użytkowników usługi Dysk, Dokumenty, Arkusze i Prezentacje, które od kilkunastu minut nie działają dla użytkowników na całym świecie. Z jedynej dostępnej informacji pochodzącej od wyszukiwarkowego giganta wynika, że firma wie o problemach z dostępem do wcześniej wspomnianych usług, szuka ich przyczyny i wkrótce zdradzi jej powody oraz przywróci serwisy do działania. Niestety w tej chwili nie wiadomo jak długo awaria potrwa, więc wszystkim uzależnionym w jakikolwiek sposób od niedziałających usług Google radzimy uzbrojenie się w cierpliwość.

Taka awaria usług chmurowych jest bardzo dobrym momentem do refleksji i zastanowienia się nad tym gdzie trzymamy swoje dane oraz czy jesteśmy przygotowani na koniec świata manifestujący się pod postacią takich usterek jak dzisiejsza lub w przypadku problemów z dostępem do internetu. Takie usługi chmurowe jak Dysk Google to bardzo wygodny sposób na przechowywanie i udostępnianie plików. Wielu z nas korzysta także z przeglądarkowych aplikacji będących alternatywą do pakietu biurowego autorstwa Microsoftu i pozwalających na samodzielną pracę lub tworzenie oraz edycję dokumentów przez całe zespoły. Jak udowadnia dzisiejsza awaria, kluczem do spokojnego umysłu i ciągłości pracy jest dywersyfikacja. Dyski w chmurze są doskonałym sposobem na przechowywanie plików lub ich udostępnianie, ale pod żadnym pozorem nie powinny być miejscem do przechowywania jedynych kopii ważnych dokumentów czy zdjęć. Także w czasie tworzenia lub edycji plików warto mieć w zanadrzu łatwo dostępną alternatywę dla aplikacji przeglądarkowych. Dlatego pamiętajmy, że nawet w czasach taniego i łatwego dostępu do internetu oraz działających w nim usług powinniśmy najbardziej polegać na danych i programach działających lokalnie.

AKTUALIZACJA

Wszystko wskazuje na to, że koniec świata został odwołany. Za pośrednictwem usługi Panel stanu Google Apps poinformowano, że:

Świadczenie usługi Dysk Google zostało już przywrócone dla niektórych użytkowników. Rozwiązanie obejmujące wszystkich użytkowników powinno być gotowe wkrótce. Pamiętaj, że jest to czas szacunkowy, który może się zmienić.

Jednak status Chwilowe problemy z usługą nadal wyświetlany jest przy Dysku, Dokumentach, Arkuszu i Prezentacjach Google.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.