partner serwisu

Cortana po polsku? Jednak jeszcze nie w tym roku

Cortana po polsku? Jednak jeszcze nie w tym roku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
21 lipca 2015, 21:15
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
asystent głosowy, cortana, microsoft, windows 10, windows 10 mobile, windows phone

Wraz z premierą Windows 10 asystent głosowy Microsoftu będzie dostępny dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Z niemałym rozczarowaniem możemy poinformować, że w najbliższych miesiącach do tych wybranych nacji dołączą Insiderzy z Japonii, Australii, Kanady i Indii, a w dalszej części tego roku mieszkańcy kilku kolejnych państw. Niestety mimo wcześniejszych zapewnień, iż Cortana po polsku będzie dostępna jeszcze w 2015 roku, naszego kraju na krótkiej liście Microsoftu nie znajdziemy.

Opublikowany wczoraj wpis na oficjalnym Blogu Microsoftu z nieukrywanym entuzjazmem oznajmia, że do 7 krajów, w których Cortana będzie dostępna już w dniu premiery Windows 10, czyli 29. lipca, w najbliższych miesiącach dołączą uczestnicy programu Windows Insider z Australii, Japonii oraz posługujący się językiem angielskim mieszkańcy Indii i Kanady. Także w tym roku Cortana ma zostać oddana w ręce Meksykanów, Brazylijczyków i mówiących po francusku Kanadyjczyków. Z tego osiągnięcia niezmiernie zadowolony jest cały zespół zajmujący się rozwojem asystent głosowego Microsoftu, co można zobaczyć na załączonym we wpisie filmie. Materiał wideo zdradza też trudy i problemy, z którymi musieli zmierzyć się programiści pracujący nad zaadaptowaniem Cortany do zwyczajów i kultury każdego ze wspomnianych państw. A wyzwanie wcale nie jest proste. Nie dość, że konieczne jest dostosowanie sposobu w jaki Cortana zwraca się do użytkowników (Chińczycy wolą wesołą, niezbyt formalną osobowość asystenta głosowego, kiedy Japończykom bardziej pasuje chłodny, stonowany i bardziej oficjalny styl wypowiedzi), to niezbędne jest także uwzględnienie zwyczajów oraz kultury w danym państwie. Gdyby tego było mało, to do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez Cortanę konieczne jest nawiązanie współpracy z wieloma lokalnymi partnerami, dzięki który możliwe będzie dostarczanie przez Microsoft najważniejszych w danym rejonie aktualności i artykułów, umożliwienie łatwej rezerwacji stolików, hoteli, biletów lotniczych oraz zamawianie usług, a także takie funkcje jak śledzenie paczek czy informacje o lotach. Przyklasnęlibyśmy osiągnięciu Microsoftowi z radością i przybili wysoką piątkę, gdyby nie jeden drobny szczegół.

Już kilkanaście miesięcy temu przedstawiciele Microsoftu poinformowali nas, że Cortany po polsku możemy spodziewać się jeszcze w 2015 roku. Kiedy w kwietniu przeprowadzaliśmy wywiad z dyrektorem generalnym Microsoftu w Polsce, Ronaldem Binkofskim również on potwierdzał tę informację. Gdyby tego było mało, w ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie zadawaliśmy przedstawicielom Microsoftu pytanie o Cortanę w Polsce, między innymi przy okazji postępów czynionych w przystosowywaniu do działania w naszym kraju Google Now i zawsze otrzymywaliśmy tę samą odpowiedź - w 2015 roku Polacy będą mogli korzystać z asystenta głosowego zintegrowanego z Windows 10, Windows 10 Mobile i Windows Phone. Jak wynika z omawianego wpisu, nic takiego się jednak nie stanie. O ile jesteśmy w stanie zrozumieć, że dostosowanie Cortany do działania w rożnych krajach jest ogromnym wyzwaniem, tak czujemy się rozczarowani tym, że otrzymywane przez nas wiele razy zapewnienia, że Cortana po polsku będzie dostępna jeszcze w tym roku, nie zostaną (najprawdopodobniej, bo znając Microsoft, możemy jeszcze zostać pozytywnie zaskoczeni, choć szansa na to jest zdecydowanie niewielka) zrealizowane. 

roman.bratny
2015.08.04, 19:59
W przyszłym roku nie będzie Cortany po polsku.... i za dwa, ani trzy lata również. Tyle w temacie
kawre
2015.08.16, 12:57
jak zawsze nie w Polsce...