partner serwisu

Cortana będzie dostępna w Windows 10

Cortana będzie dostępna w Windows 10
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
16 listopada 2014, 19:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
asystent głosowy, cortana, cortana and speech, cortana i mowa, microsoft, windows, windows 10, windows 10 technical preview

O tym, że asystent głosowy Microsoftu trafi do biurkowej wersji Windows 10 mówiło się już od dawna, jednak wszystkie spekulacje oparte były na domysłach i niepotwierdzonych informacjach. Bardzo możliwe, że biorące udział w programie Insider osoby, które korzystają z testowych wersji Windows 10 jako pierwsze będą mogły przywitać się z Cortaną.

Asystenci głosowi, to ostatni krzyk mody wśród twórców oprogramowania. Google Now, Cortana i Siri mają już za sobą pierwsze starcie, którego zwycięzcą okazało się rozwiązanie firmy z Mountain View. Jednak to Cortana jako pierwsza zaczęła uczyć się języków, np. klingońskiego. Jak widać na załączonych linkach asystenci głosowi dają twórcom oprogramowania nie tylko możliwość pokazania zaawansowania technicznego swoich produktów, ale także są bardzo dobrymi narzędziami marketingowymi. Pojawienie się takiego oprogramowania na komputerach było tylko kwestią czasu i wygląda na to, że premiera Cortany w biurkowym środowisku Windows 10 zbliża się wielkimi krokami. W ustawieniach najnowszej wersji testowej systemu operacyjnego Microsoftu oznaczonej numerem 9879 pojawiła się sekcja "Cortana i mowa" odpowiedzialna za prywatność i pozwalająca użytkownikowi na usunięcie zgromadzonych przez asystenta głosowego na dysku informacji. W świecie, w którym coraz większa uwagę poświęca się prywatności mechanizmy umożliwiające kontrolowanie naszych nawyków, zapytań i otrzymywanych odpowiedzi jest bardzo pożądanym rozwiązaniem. Dodatkowym mechanizmem pozwalającym na kontrolę zebranych przez Cortanę informacji będzie możliwość wyczyszczenia danych zgromadzonych przez wyszukiwarkę Bing.

Kolejną przesłanka potwierdzającą obecność Cortany w Windows 10 jest wypowiedź Julie Larson-Green, która zapytana czy asystent głosowy Microsoftu pojawi się na innych niż Windows Phone platformach odpowiedziała: "krótka odpowiedź brzmi: tak". Niestety o tym, kiedy i gdzie zawita Cortana Larson-Green  nie wspomniała. Jednak ogromna uwaga jaką firma z Redmond poświęca ostatnio Androidowi i iOS daje nadzieję, na to, że Cortana pojawi się nie tylko na biurkowych systemach Microsoftu.

2014.11.18, 11:43
Fajny artykuł tylko dalej nie wiem co robi ten wspaniały program.
Czy on coś gada? A jeśli tak to co?
Czy teraz w dużym biurze każdy komputer będzie gadał co innego, że nawet zdrzemnąć się nie da?
2014.11.18, 12:02
@Roman63

To nie jest artykuł tylko aktualność ;) Odnosi się jedynie do faktu, że asystent głosowy Cortana trafi z Windows Phone do biurkowej wersji Windows 10. O samych asystentach głosowych pisaliśmy na łamach naszego serwisu nie raz. W tekście aktualności znajdują się łącza, które powinny wyjaśnić działanie Cortany i jej podobnych
2014.11.18, 13:20
@roomunho
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety nic mi nie dała.
Dzięki odnośnikom z tekstu dowiedziałem się, że Cortana jest gorsza od Binga i GoogleNow co podobno nikogo nie dziwi. No więc ja też nie będę się dziwił.
Wydaje się, że Cortana jest wyszukiwarką no i chyba gada.
Czytanie tekstu ze stron www i to jeszcze po angielsku nikogo nie dziwi. Tak więc dalej nie wiadomo do czego służy asystent głosowy.
Może jak znajdę czas to przeczytam wszystkie artykuły na Softnecie i wreszcie się dowiem. Przy okazji poszukam wiadomości o sepulkach 8-)