partner serwisu

Chrome Canary wprowadza pasek adresu na dole ekranu, na razie jako eksperyment

Chrome Canary wprowadza pasek adresu na dole ekranu, na razie jako eksperyment
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
2 listopada 2016, 01:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adres na dole chrome, chrome, chrome android, chrome canary, chrome pasek adresu u dołu, google chrome, google chrome canary, pasek adresu na dole

Pasek adresu na dole ekranu w Chrome? Jeżeli korzystaliście kiedykolwiek z mobilnego Windows, przeglądarki Internet Explorer na komputerach z Windows 8 na pokładzie (w trybie tabletowym), to mieliście okazję już taką możliwość - choć nie w Chrome - poznać. Taka subtelna rzecz w interfejsie mobilnego urządzenia sprawiała, że nawigacja po stronach internetowych, wpisywanie adresów lub zapytań do wyszukiwarek było znacznie prostsze. Jeżeli czekaliście na coś takiego w Google Chrome, wygląda na to, że niedługo taka możliwość pojawi się i w tej przeglądarce. Okazuje się, że Chrome w wersji Canary zapowiada wprowadzenie ustawienia pozwalającego na przeniesienie paska adresu na dół ekranu.

Włączenie tej funkcji w Chrome Canary (a także w Chrome Dev) jest bardzo proste. Należy przenieść się do strony (tak, wpisywanej tak samo, jak każdy inny adres) "chrome://flags/#enable-chrome-home". Z menu opcji dostępnych dla tej funkcji, należy wybrać jej włączenie i zrestartować przeglądarkę (zostaniecie o to poproszeni stosownym monitem). Po chwili przeglądarka powinna uruchomić się ponownie, już z innym umiejscowieniem paska adresu. 

Jak na razie, jest to funkcja eksperymentalna, a zatem nie działa do końca tak, jak trzeba. W miejscu, gdzie wcześniej umieszczony był pasek adresu, na widoku strony często pojawia się niezagospodarowana przestrzeń. Jeżeli funkcja zostanie udostępniona w oficjalnym obiegu dla Google Chrome, zapewne zostanie to poprawione. Jednak, sama zapowiedź możliwości umieszczenia paska adresu na dole jest bardzo pocieszająca - użytkownicy od dawna mówili o tym, by takie rozwiązanie do Chrome wprowadzić. 

Włączanie funkcji Chrome Home w wersji Canary

Chrome Canary oferuje włączenie przesunięcia paska adresu na dół strony. Jest to dużo wygodniejsze w przypadku smartfonów i małych tabletów. 

Nas dziwi jednak jeszcze coś - funkcja umieszczenia paska na dole została ukryta pod "Chrome Home" - przy czym nie mamy pomysłu na to, co może to oznaczać. Bardzo prawdopodobne, że ta flaga będzie wkrótce częścią większego projektu, który może zostać wprowadzony do publicznej wersji mobilnej przeglądarki. 

Przed przystąpieniem do instalacji Chrome Canary i zmiany funkcji Chrome Home musicie wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze, Canary to wersja, w której zawierane są eksperymentalne rozwiązania i przeglądając sekcję flag (chrome://flags) musicie liczyć się z ich nieprawidłowym działaniem. Po drugie, w żadnym wypadku nie polecamy korzystania z wersji Canary jako tej najważniejszej.

Polecamy
Chrome Canary

Chrome Canary to wczesna, nie dająca gwarancji stabilności wersja najpopularniejszej przeglądarki na świecie od Google. Dzięki niej entuzjaści mogą sprawdzić nowe funkcje w mobilnej przeglądarce jeszcze przed użytkownikami w oficjalnym obiegu. 

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.