partner serwisu

Apple udostępnia iOS 9 w wersji stabilnej

Apple udostępnia iOS 9 w wersji stabilnej
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
16 września 2015, 21:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, dzielenie ekranu, find my iphone, ios 9, ipad, iphone, mapy, notatki, oszczędzanie baterii, proactive, siri, slide over, split view, wielozadaniowość

Firma Apple zaprezentowała dziś finalną wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego. iOS 9 nie jest niestety oprogramowaniem rewolucyjnym, ale posiadacze iPhone'ów, iPadów i iPodów na pewno z radością powitają oferowane przez niego nowości, wśród których znaleźć można inteligentniejszego asystenta głosowego Siri, odświeżone aplikacje systemowe oraz funkcje pozwalające na obsługiwanie dwóch aplikacji jednocześnie.

Od teraz wszyscy posiadacze iPhone'ów 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, tabletów iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad 3 mini, iPad Air, iPad Air 2 oraz iPodów Touch 5 generacji mogą pobierać i instalować aktualizację systemu operacyjnego do wersji iOS 9 z poziomu swoich urządzeń udając się do sekcji Ogólne menu Ustawień lub podłączając je do komputera z zainstalowaną aplikacja iTunes i klikając przycisk Sprawdź aktualizację. Niestety jak to często bywa w czasie premiery oprogramowania firmy Apple duża ilość użytkowników chce jak najszybciej dokonać uaktualnienia i zdarza się, że pobranie z internetu plików kończy się błędem. W takich przypadkach sugerujemy uzbrojenie się w cierpliwość i ponowienie próby po dłuższej chwili.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w iOS 9 brakuje rewolucyjnych rozwiązań. Kolejna odsłona systemu operacyjnego od Apple jest ewolucją poprzednich, co nie musi oznaczać czegoś złego. Wśród nowych funkcji znajdziemy usprawnionego asystenta głosowego Siri, którego firma z Cupertino określa jako Proactive, co oznacza mniej więcej tyle, że zbiera on więcej informacji o interakcjach użytkownika z urządzeniem, co pozwala mu na lepsze sugerowanie aplikacji (także na podstawie pory dnia), kontaktów lub miejsc znajdujących się pobliżu. Inteligentniejsza jest także aplikacja Spotlight, która oferuje jeszcze więcej wyników wyszukiwań (wyniki sportowe, pogoda, notowania giełdowe, a nawet informacje z zainstalowanych na urządzeniach programów). Odświeżona także została aplikacja Notatki, a Mapy doczekały się wielu usprawnień, takich jak dane o środkach transportu publicznego w Baltimore, Chicago, Nowym Jorku, Filadelfii, San Francisco, Waszyngtonie, Londynie, Toronto oraz Berlinie, informacje o miejscach znajdujących się w pobliżu użytkownika czy wyznaczania alternatywnych tras na podstawie zmian ruchu ulicznego.

Jednak największa nowość czeka na posiadaczy tabletów iPad. Dzięki iOS 9 będą oni mogli pracować efektywniej na swoich urządzeniach dzięki trzem funkcjom - Slide Over pozwalającej na wysunięcie panelu z wybranymi aplikacjami ponad obecnie używaną, Split View dzielącą ekran na dwie części, co pozwala na korzystanie z dwóch programów jednocześnie oraz Obraz w obrazie umożliwiającej zminimalizowanie odtwarzanego filmu lub okna z rozmową wideo i uruchomienie innej aplikacji.

iOS 9 to także wiele mniejszych usprawnień, wśród których warto wymienić chociażby łatwy powrót do wcześniejszej używanej aplikacji, wyszukiwanie w menu Ustawień, tryb niskiego użycia baterii, nowe programy Find My Friends oraz Find My iPhone, a także możliwość ustawienia kodu zabezpieczającego składającego się z 6 cyfr.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.