partner serwisu

Apple WWDC - nowy iOS, nowy OS X i co jeszcze? Relacja na żywo.

Apple WWDC - nowy iOS, nowy OS X i co jeszcze? Relacja na żywo.
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
2 czerwca 2014, 19:04
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, apple worldwide developers conference, apple wwdc, ios, ipad, iphone, macbook, os x
Spis treści:

O godzinie 19 czasu polskiego rozpoczęła się w San Francisco organizowana regularnie przez Apple ogólnoświatowa konferencja dla deweloperów. Programiści tworzący aplikacje na platformy sygnowane symbolem nadgryzionego jabłuszka mają szansę poznać nowe trendy i kierunki w programowaniu i systemach operacyjnych opracowanych przez "sadowników" z kalifornijskiego Cupertino. Czy możemy się spodziewać nowego OS X-a? Jakie nowe cechy będzie miała kolejna generacja mobilnego systemu iOS. Odpowiedzi na te i inne pytania powinna dostarczyć właśnie konferencja Apple WWDC14. Prosimy o odświeżanie strony co kilka minut celem zobaczenia zaktualizowanych treści.

Przedkonferencyjne plotki jak zwykle nakręcały atmosferę, czegóż to tym razem Apple nie pokaże ;-) Bardzo prawdopodobne, że na WWDC zobaczymy rozwiązania przeznaczone do... monitoringu zdrowia, które będą wbudowane w przyszłe edycje mobilnego systemu iOS. Wiele zmian na lepsze ma czekać wbudowaną w mobilne urządzenia aplikację Maps, która od czasu głośnej wpadki z nieudanymi mapami kładzie się cieniem na górnolotnych ambicjach jabłkowego giganta.

19:00 - główna prezentacja konferencji zaczyna się od krótkiego wideo pokazującego jak bardzo "cool" są programiści.

19:03 - cały czas wideo, tym razem już nie iPhone'y, ale i iPady - są cool, są super, itd.

19:05 - trzeba przyznać, że przygotowany materiał wideo robi wrażenie. Prezentując różnorodne zastosowania urządzeń Apple. Tymczasem na scenę wchodzi Tim Cook CEO Apple.

19:08 - prezentuje informacje na temat samej konferencji. To 25-ta jubileuszowa konferencja dla deweloperów Apple'a. W ciągu ostatniego roku przybyło 9 milionów nowych programistów platform Apple.

19:10 - Oto główne tematy otwarcia konferencji:

19:12 Cook dalej zasypuje liczbami. Branża komputerowa odnotowała spadek, ale nie dotyczy to Maców - tutaj mamy 12% wzrost. 80 milionów nowych instalacji komputerów Mac, od momentu opublikowania najnowszego systemu OS X Mavericks został on już zainstalowany na 40 milionach komputerów Mac.

19:14 Na scenę wchodzi Craig Federighi o opowiada o nowym OS X.

19:15 - OS X Yosemite, tak - zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami nazywać się będzie najnowszy system operacyjny Apple dla komputerów tej firmy.

19:17 - Najpierw design. Zmiany subtelne, ale bardzo łatwe do zauważenia. "płaskie" ikonki dalej są płaskie, ale doczekały się odrobiny głębi. Miłośnikom tej platformy na pewno się spodoba, pozostałym - nie powinno przeszkadzać.

 19:20 - nowe kontrolki okien OS X-a, dużo przezroczystości.

19:21 Nowy OS X to także nowy obszar powiadomień - są one wyświetlane po prawej stronie ekranu komputera. Standardowo wyświetlane są informacje z kalendarza użytkownika, terminy, informacje o pogodzie, wydarzenia i inne w pełni konfigurowalne dane, które użytkownik chce widzieć w tym miejscu (np. kursy akcji).

19:25 - kolejne nowości to zupełnie zmienione pole wyszukiwania, zmodyfikowany interfejs Spotlight, który teraz prezentuje informacje odczytane ze zbiorów offline i online.

19:28 - następny temat to iCloud Drive - nowy system przechowywania danych dla usługi iCloud. Rozwiązanie to przypomina Dropboksa, łączy w sobie dotychczasową funkcjonalność iCloud, iOS, OS X - w jednym miejscu możemy widzieć pliki zgromadzone na wszystkich posiadanych urządzeniach Apple'a. A także na Windows (o ile w systemie tym zainstalowany jest iCloud).

 19:30 - Kolejna usługa - Maildrop - ma pomóc wszystkim tym użytkownikom poczty Apple'a (program Mail), którzy mieli problem z wysyłaniem zbyt dużych załączników. Maildrop to usługa, która łączy w sobie tradycyjną pocztę elektroniczną z możliwością dołączania do wiadomości specjalnych linków umożliwiających pobranie przez adresata plików, które nie zmieściłyby się jako klasyczne załączniki email.

 19:34 - zmodyfikowana przeglądarka Safari. Zmiany i wizualizacyjne i funkcjonalne. Wielu obserwatorów dostrzega podobieństwa do Google Chrome. Apple zresztą nie wyrzeka się Google'a - pasek wyszukiwania bazuje na mechanizmach Google'a. Dodatkowo standardowo wbudowana możliwość współdzielenia oglądanych treści z licznym zestawem sieci społecznościowych.

 19:37 - najnowsze Safari w OS X Yosemite jest ponoć dwukrotnie szybsze od Google Chrome w kategorii DOM Performance o 25% szybsze w wydajności kodu JavaScript.

19:39 - nowością jest też multiplatformowość funkcyjna. Użytkownik iPada lub iPhona, który rozpoczął np. tworzenie wiadomości email na urządzeniu mobilnym, może przesiąść się na komputer i kontynuować edycję wiadomości już w systemie OS X. System automatycznie powiadomi o edytowanej wiadomości, a przejście do jej uzupełnienia sprowadza się do kliknięcia pojedynczej ikonki w docku.

19:42 Funkcyjna synergia pomiędzy systemami operacyjnymi Apple'a sięga dalej. Na przykład użytkownik przeglądający stronę WWW w przeglądarce Safari na komputerze Apple z systemem OS X Yosemite, gdy zobaczy na witrynie numer telefonu może kliknąć ten numer i wybrać polecenie wywołania go z... iPhone'a - należący do danej osoby iPhone nawiąże połączenie z numerem wskazanym na komputerze.

 19:45 - OS X Yosemite w wersji Preview jest dostepny dla deweloperów Apple'a od dziś, tego lata opublikowana zostanie - po raz pierwszy w historii Apple'a - publiczna wersja beta nowego systemu, a gotowy produkt powinien ujrzeć światło dzienne na jesieni. Poniżej jego cena. Taka sama jak w przypadku Mavericks:

Czas na iOS-a! Zapraszamy na kolejną stronę!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.