partner serwisu

Android O Developer Preview - testowa wersja została wydana

Android O Developer Preview - testowa wersja została wydana
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
22 marca 2017, 14:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android developer priview, android o, google

Android O to najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego od Google. Jej oficjalna premiera jeszcze przed nami, ale już teraz użytkownicy niektórych smartfonów sygnowanych logo Google mogą pobierać i instalować Androida O w wariancie Developer Preview. Z pierwszych informacji, że ta wersja Robocika przyniesie bardzo dużo nowości, z czego niektóre nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Stabilna wersja Androida O zostanie wydana pod koniec tego roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale bardzo możliwe, że poznamy ją w czasie tegorocznej konferencji Google I/O. Do tego czasu użytkownicy smartfonów Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel, Pixel XL oraz Tabletu Pixel C, a także urządzenia Nexus Player mogą instalować Androida O w wersji Developer Preview. To testowe wydanie, które będzie aktualizowane co jakiś czas daje nam pogląd na to, jakich nowości możemy spodziewać się po najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego do Google. Wśród najważniejszych należy wyróżnić te, które będą miały wpływ na szybkość działania systemu operacyjnego oraz jego apetyt na energię magazynowaną w bateriach. Są to mechanizmy ograniczające aplikacjom limit procesów działających w tle oraz wykorzystanie najnowszych API Javy 8 i zoptymalizowane środowisko uruchomieniowego. W niektórych przypadkach ma to przełożyć się na na dwukrotne przyspieszenie wybranych benchmarkach.

  

Nowością w Androidzie O są także Kanały Powiadomień, które ułatwią zarządzanie notyfikacjami. Najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego od Google to też ukłon w stronę osób wykorzystujących smartfony do słuchania muzyki. Dzięki interfejsom AAudio oraz obsługi kodeków LDAC i aptX możliwe będzie odtwarzanie dźwięku w bardzo wysokiej jakości i jednocześnie pozbawionego najróżniejszych zakłóceń. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie Google przedstawi wraz z premierą Androida O. Zmianom doczeka się także interfejs. Nie będą one rewolucyjne, jednak dzięki mechanizmom dostosowywania wyglądu ikon sprawią, że wygląd systemu będzie spójniejszy. Twórcy oprogramowania będą mogli także korzystać z szerszego profilu barw oraz niemal dowolnie wybierać czcionki do swoich aplikacji. Do Androida O zostanie także dodany tryb wyświetlania obrazu w obrazie.

Android O Developer Preview to również obsługa gestów wykonywanych na czytnikach linii papilarnych, nawigacja po interfejsie za pomocą klawiatury oraz Autofill API pozwalające na zdefiniowanie aplikacja do przechowywania haseł, co ułatwi logowanie się w różnych programach oraz usługach. Kolejne nowości będą z pewnością dodawane wraz z kolejnymi wydaniami Android O Developer Preview, a więcej szczegółowych informacji na temat najnowszego wydania Robocika poznamy w trakcie otwarcie konferencji Google I/O.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.