partner serwisu

Android L pozwala na wydłużenie pracy na baterii o 36%

Android L pozwala na wydłużenie pracy na baterii o 36%
Autor:
Robert Multan
Data publikacji:
2 lipca 2014, 14:50
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android l, art, bateria, battery, dalvik, google, google i/o, java, jobscheduler, kitkat, lollipop, oszczędzanie energii, project volta, volta

Nadchodząca wielkimi krokami kolejna odsłona mobilnego systemu od Google - nazwanego tymczasowo Android L - poza zmianami w filozofii projektowania interfejsu, będzie nieść ze sobą również szereg mniej rzucających się w oczy zmian i ulepszeń. Wśród nich najbardziej znaczącą ma być obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną, skutkującą wydłużeniem czasu pracy na akumulatorze.

Z opublikowanego na łamach serwisu Ars Technica testu wynika, że instalacja, udostępnionej przez Google, wersji testowej Android L skutkowało wydłużeniem aż o 36% czasu pracy na akumulatorze względem Kitkata opatrzonego numerem 4.4.4. 

Test przeprowadzony został z użyciem telefonu Nexus 5, przy ustawieniu jasności ekranu na 200 nitów. Próba polegała na odświeżaniu strony internetowej co 15 sekund, aż do całkowitego rozładowania baterii. Telefon z Androidem KitKat wyczerpał dostępną energię w 345 minut, a wykorzystanie Androida L pozwoliło na wydłużenie czasu działania do 471 minut.

Android L

To duża zasługa zastosowania nowej maszyny wirtualnej, zwanej ART, zaimplementowanej już w pierwszych wydaniach Androida w wersji 4.4, jednak dopiero teraz domyślnie włączonej. Zmiana ta niesie ze sobą nie tylko wzrost wydajności, ale również - jak się okazuje - wydłuża czas pracy na akumulatorze. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z ART sprawia, że aplikacje dłużej się instalują, zajmują więcej miejsca w pamięci urządzenia, a nawet mogą - w skrajnych przypadkach - w ogóle nie działać.

W przypadku czasu działania w stanie uśpienia, sytuację poprawić ma nowy JobScheduler, odpowiadający za budzenie odpowiednich procesów w momencie występowania ustalonych zdarzeń, takich jak podłączenie urządzenia do ładowarki, czy nawiązanie połączenia z siecią bezprzewodową.

Zmiany w obrębie projektu wydłużenia czasu działania na baterii zdają się zmierzać w bardzo dobrym kierunku, a uzyskany na wersji testowej wynik nastraja optymistycznie. Niewykluczone, że w wersji finalnej Androida L uda się go jeszcze nieco poprawić.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.