partner serwisu

Android 6.0 Marshmallow oficjalnie zaprezentowany

Android 6.0 Marshmallow oficjalnie zaprezentowany
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
29 września 2015, 20:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 6.0 marshmallow, bateria, czytnik linii papilarnych, debiut, doze, google, google now on tap, nexus, premiera, użycie baterii

W czasie zorganizowanej dziś przez Google konferencji prasowej zaprezentowane zostały dwa nowe smartfony z rodziny Nexus - 5X i 6P. Po oficjalnym debiucie bardzo wyczekiwanych przez niektórych urządzeń przyszedł czas na premierę napędzającego je systemu operacyjnego - Android 6.0 Marshmallow został zaprezentowany.

Najnowsza wersja Robocika po raz pierwszy zapowiedziana została przez Google 29. maja tego roku w trakcie konferencji I/O 2015. Po niespełna czterech miesiącach programu testowego i wydaniu trzech wersji poglądowych Android M Developer Preview przyszedł czas na oficjalny debiut rynkowy. Android 6.0 Marshmallow ma trafić w formie aktualizacji na urządzenia Nexus 5, 6, 9 i Player już przyszłym tygodniu. Mimo tego, że w trakcie prezentacji nie podano żadnej konkretnej daty, to wydaje się, że będzie to 5 października, jak sugerowały wcześniejsze przecieki. Android 6.0 Marshmallow nie jest rewolucyjnym systemem operacyjnym. Google skupiło się na ewolucji zaprezentowanego w zeszłym roku wersji 5.X Lollipop dodając do niej funkcje, które mają poprawić wrażenie z obcowaniem z urządzeniami oraz ułatwić obsługę niektórych funkcji, takich jak Google Now. Do takich rozwiązań należy Now On Tap, przeznaczona dla asystenta głosowego funkcja pozwalająca na prezentowanie użytkownikowi informacji kontekstowych związanych z wyświetlanymi na ekranie rzeczami. Now On Tap umożliwia również szybkie akcje, takie jak dodawanie przypomnień, nawiązywanie połączeń, a nawet interakcje z aplikacjami firm trzecich pozwalające np., na szybką rezerwację stolika w restauracji, w której spotkanie zaproponował nam właśnie znajomy w wiadomości tekstowej przesłanej przez komunikator Hangouts.

 

Z zadowoleniem zostanie przyjęta przez wszystkich użytkowników urządzeń, na których Android 6.0 Marshmallow będzie dostępny, także funkcja Doze oszczędzająca baterię urządzenia w czasie nieaktywności smartfonu lab tabletu. W czasie konferencji pochwalono się, że Doze potrafi zaoszczędzić do 30% energii i wydaje się, że te obliczenia nie są jedynie chwytem marketingowym, co potwierdzają pierwsze testy przeprowadzone już na początku czerwca.

Kolejna nowość w Androidzie 6.0 Marshmallow to obsługa czytników linii papilarnych, z czego zadowoleni będą głównie producenci sprzętu, którzy do tej pory musieli integrować obsługę tego czujnika na własną rękę, co nie zawsze udawało się poprawnie. Jednak od teraz rozwiązanie takie będzie głęboko zintegrowane z systemem, co zapewnić ma wyższy stopień bezpieczeństwa oraz zdecydowanie szybsza obsługę.

Bardzo ciekawą i pożądaną funkcją w najnowszym, mobilnym systemie operacyjnym Google jest mechanizm zarządzania uprawnieniami uruchamianych aplikacji. W tej chwili użytkownicy mogą zapoznać się z tym, do jakich jakich informacji będzie miał dostęp konkretny program w momencie jego instalacji. W tej też chwili podejmują decyzję czy chcą korzystać z aplikacji, czy nie. Wraz z premierą Androida 6.0 Marshmallow programy będą pytać o pozwolenie na dostęp do wybranych informacji w momencie ich uruchamiania, co umożliwi użytkownikom selektywne nadawanie uprawnień bez konieczności rezygnowania z wybranych aplikacji.

Android 6.0 Marshmallow to także wiele mniejszych zmian takich jak nowe animacje otwieranych okien czy pojawiających się u góry powiadomień (heads-up notifications) lub możliwość uruchomienia Google Now gestem z poziomu ekranu blokady.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.