partner serwisu

Android 6.0 Marshmallow - nowy, niemal bliski ideałowi mechanizm kopii zapasowych

Android 6.0 Marshmallow - nowy, niemal bliski ideałowi mechanizm kopii zapasowych
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 października 2015, 21:21
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 6.0 marshmallow, dysk google, google, kopia zapasowa aplikacji, kopia zapasowa danych, przywracanie danych, smartfon, synchronizacja danych, tablet

Prawie od zawsze mobilny system operacyjny od Google oferował użytkownikom jakąś formę tworzenia kopii bezpieczeństwa danych, jednak wszystkie dostępne rozwiązania wydają się być dalekie od doskonałości, głównie za sprawą skromnej ilości zabezpieczanych informacji. Wraz z premierą Androida 6.0 Marshmallow udostępniony został nowy, niemal bliski ideałowi mechanizm tworzenia kopii zapasowych.

O tym jak czasochłonne potrafi być odtworzenie Androida do stanu sprzed przywrócenia ustawień fabrycznych lub po czystej instalacji tego systemu operacyjnego wie chyba każdy, a z pewnością osoby korzystające z alternatywnych do Google i producentów sprzętu wersji oprogramowania. Na samą myśl o konieczności wykonania czystej instalacji Custom ROM-u nie jednemu entuzjaście Robocika marzy się przesiadka na urządzenie działające pod kontrolą Windows 10 Mobile czy iOS, które należą do systemów operacyjnych typu Odpal-i-Zapomnij, jednak nie oferują tak ogromnych możliwości konfiguracji. A wszystko za sprawą potrzeby odtworzenie wszystkich wykorzystywanych aplikacji oraz ich ustawień, co w niektórych przypadkach może zająć nawet kilka godzin mozolnego klikania ikonek, przebijania się przez poradniki wyświetlane podczas pierwszego uruchomienia programów i przekopywanie nierzadko bardzo bogatych w funkcje menu Ustawień. Lekarstwem na tę bolączkę są aplikacji pozwalające na kompleksowe tworzenie i przywracanie kopii bezpieczeństwa jak Titanium Backup czy Helium Backup, jednak nawet one nie są doskonałe, bo w przypadku pierwszej konieczny jest dostęp do uprawnień Administratora (root), a druga nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich danych. Także przywracanie niektórych informacji może być dość kłopotliwe kiedy różnice w wersji Androida są znaczące. I dlatego spora część z nas, musi wygospodarować dużą porcję cennego czasu, tylko po to, żeby zainstalować nowszą, szybszą, bardziej funkcjonalną lub bezpieczniejsza wersję Androida.

 

Firma Google od lat stara się dostarczać do swojego mobilnego systemu operacyjnego jakąś formę mechanizmu tworzenia kopii bezpieczeństwa. Niestety jego funkcjonalność ogranicza się do synchronizacji danych związanych z usługami wyszukiwarkowego giganta - Gmail, Kalendarz, Google+, Zdjęcia, Fit, Dysk, Kontakty czy Muzyka lub informacji odnośnie zapisanych sieci bezprzewodowych. Co oczywiście jest przydatne, jednak stanowi jedynie ułamek wszystkich informacji przechowywanych na urządzeniu przez użytkowników. Wraz z premierą Androida 5.0 Lollipop zaprezentowano nową funkcję pozwalającą na automatyczne przywrócenie aplikacji wcześniej zainstalowanych na urządzeniach użytkownika w czasie wstępnego konfigurowania smartfona lub tabletu, co potrafi zaoszczędzić sporo czasu, jednak odtwarza jedynie programy, a nie przechowywanych w nich informacje oraz dane dotyczące spersonalizowanych ustawień.

 

Tę bardzo niekorzystną dla niektórych użytkowników sytuację zmienić ma Android 6.0 Marshmallow oraz zaimplementowany w nim nowy mechanizm tworzenia kopii bezpieczeństwa. Użytkownicy najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego od wyszukiwarkowego giganta korzystający także z usługi Dysk Google mogą zauważyć, że w ustawieniach tej drugiej pojawiła się się nowa funkcja - Zarządzaj kopią zapasową. Wyświetlane są w tym miejscu aplikacje wykorzystujące nowe API - Auto Backup for Apps - pozwalające na przysyłanie niemal wszystkich danych przechowywanych wewnątrz aplikacji (z wyłączeniem plików tymczasowych i pamięci podręcznej) oraz ich ustawień. Nowy mechanizm tworzenia i przywracania kopii bezpieczeństwa uruchamiany jest raz na dobę w momencie, kiedy urządzenie jest podłączone do zasilania i sieci bezprzewodowej oraz znajduje się w stanie bezczynności. Wszystkie informacje przed wysłaniem do chmury są szyfrowane, więc użytkownicy nie muszą obawiać się o ich prywatność. Dane przechowywane są na skojarzonym z kontem Google Dyskiem Google, a usługa pozwala na magazynowanie do 25 MB informacji dla każdej aplikacji. Takie rozwiązanie, w połączeniu ze wspomnianą funkcją automatycznej instalacji oprogramowania przez Sklep Play, pozwala w teorii na odtworzenie wszystkich aplikacji wraz z ich ustawieniami podczas pierwszego uruchomienia nowego smartfona lub tabletu, przywrócenia systemu operacyjnego do ustawień fabrycznych lub jego czystej instalacji.

Tyle mówi teoria. Na praktyczne testy przyjdzie jeszcze czas, jednak należy pamiętać o tym, że synchronizowane z chmurą dane dotyczą jedynie działających w ramach Androida 6.0 Marshmallow aplikacji, których twórcy dodali do nich odpowiednie funkcje pozwalające na korzystanie z Auto Backup for Apps.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.