partner serwisu

Android 5.1 Lollipop trafia na pierwsze urządzenia z serii Nexus

Android 5.1 Lollipop trafia na pierwsze urządzenia z serii Nexus
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
10 marca 2015, 12:47
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 5.1, device protection, dual-sim, hd voice, lollipop, memoty leak, nexus, ota, wycieki pamięci

O najnowszej wersji Androida, oznaczonej jako 5.1, głośno zrobiło się na początku lutego, kiedy został przyłapany na urządzeniach Android One, jednak pierwsze doniesienia o tej aktualizacji pojawiły się jeszcze w listopadzie. Dziś na oficjalnym blogu Google pojawił się wpis informujący o tym, że Android 5.1 powoli zaczynać trafiać na pierwsze urządzenia z serii Nexus.

Mimo tego, że Android 5.0 Lollipop wniósł wiele zmian względem wersji 4.4 Kitkat, Google nie może uznać jego premiery za ogromny sukces. Nowe funkcjonalności zostały bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników oraz twórców oprogramowania, jednak bardzo dobre pierwsze wrażenie zostało szybko przysłonięte przez pojawiające się w systemie błędy, które można nazwać krytycznymi. Spora część z nich nie została naprawiona do dziś mimo udostępnienia przez Google już dwóch aktualizacji oznaczonych numerami 5.0.1 i 5.0.2. Dlatego też użytkownicy, którzy mieli nadzieję na otrzymanie kolejnego uaktualnienia z dużą uwagą śledzili informacje o mającym zadebiutować w lutym Androidzie 5.1.

Długo oczekiwana nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego od Google została zaprezentowana oficjalnie dopiero dziś, mimo tego, że od kilku tygodni urządzenia z serii Android One sprzedawane w Indonezji i na innych rozwijających się rynkach są dystrybuowane z zainstalowanym Androidem 5.1. Firma z Montain View bardzo długo nie zabierała głosu w sprawie tych doniesień i tej sytuacja nie zmieniła także dzisiejsza premiera. W oficjalnym komunikacie nie podano szczegółowych informacji na temat naprawionych przez aktualizację błędów, jednak spekuluje się, że najpoważniejszy z nich - wycieki pamięci - zostanie w końcu usunięty.

Google chwali się za to nowymi funkcjonalnościami dostępnymi w Androidzie 5.1. Pierwszą wspominaną w komunikacie jest natywna obsługa wielu kart SIM dodana do systemu na potrzeby urządzeń Android One. Kolejna to wsparcie dla HD Voice - usługi poprawiającej jakość połączeń telefonicznych. Nie są to rewolucyjne zmiany, ponieważ dostępne są od dawna na urządzeniach dostarczanych przez producentów sprzętu wraz z ich nakładkami na Robocika, jednak użytkownicy urządzeń z serii Nexus oraz GPE (Google Play Edition) pracujących pod kontrolą czystego Androida musieli posiłkować się rozwiązaniami firm trzecich lub alternatywnymi wersjami systemu, żeby z nich skorzystać. Niespotykanym dotąd w Androidzie rozwiązaniem jest natomiast Device Protection - mechanizm, który pozwoli zablokować smartfon lub tablet w przypadku kradzieży lub zgubienia. Funkcjonalność ta różni się od obecnie stosowanych tym, że nawet przywrócenie urządzenia do stanu fabrycznego będzie wymagało do odblokowania telefonu wprowadzenia hasła do konta Google, z którym został pierwotnie skojarzony. Niestety mechanizm ten dostępny będzie tylko dla wybranych smartofnów i tabletów takich jak Nexus 6 oraz Nexus 9.

Aktualizacja powoli trafia na pierwsze urządzenia z serii Nexus za pośrednictwem OTA (Over The Air), jednak wszyscy, którzy już teraz chcą zainstalować na swoich smartfonach i tabletach najnowszą wersję Androida mogą pobrać fabryczne obrazy systemu przeznaczone dla Nexusa 5, Nexusa 7 (WiFi 2012) i Nexusa 10.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.