partner serwisu

Android 5.0 Lollipop opóźniony przez problemy z zarządzaniem energią

Android 5.0 Lollipop opóźniony przez problemy z zarządzaniem energią
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
7 listopada 2014, 05:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 5.0, lollipop, nexus, opóźnienie, problem

Od kilku dni posiadacze urządzeń z serii Nexus z niecierpliwością czekali na zapowiadaną na miniony wtorek aktualizację Androida do wersji 5.0 Lollipop. Ta jednak nie docierała, a zamiast niej pojawiały się niepokojące informacje o problemach Google z funkcjonowaniem najnowszego systemu. Kiedy więc można spodziewać się, że Android 5.0 zostanie wreszcie udostępniony? 

Kilkadziesiąt godzin temu pogłoski o błędach potwierdził Trevor Johns, senior developer w dziale Google odpowiedzialnym za Androida. Z jego wypowiedzi wynika, iż problem polega na znacznym (zdecydowanie przekraczającym normę - przyp. red.) zużyciu baterii w Nexusach 5 przy włączonej łączności WiFi. Dowiedzieliśmy się także, iż sytuacja ta spowodowana jest najprawdopodobniej nienormalnie wysoką liczbą przerwań (IRQ) odpowiedzialnych za wybudzenie urządzenia ze stanu uśpienia, a także, co oczywiste, że inżynierowie Androida pracują nad rozwiązaniem tej kwestii.

Dziwić może nieco opieszałość programistów Google, gdyż problem ten zgłaszany był przez wielu użytkowników Nexusów, którzy mieli dostęp do testowej wersji Androida L. Był więc czas na to, żeby zająć się nim na poważnie wcześniej i nie dopuścić do konieczności odłożenia zapowiedzianej już na konkretny dzień oficjalnej aktualizacji. 

Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Kilkanaście godzin po pierwszym komunikacie Trevor Johns poinformował, że problem ze zbyt szybko rozładowującą się baterią został rozwiązany i obecnie uważa się tę kwestię za zamkniętą. Można więc pogratulować programistom, ze tak szybko poradzili sobie z wadliwie funkcjonującym systemem, ale znów rodzi się pytanie, dlaczego - skoro jego naprawa nie była zbyt czasochłonna - nie zajęto się tym wcześniej. 

Najważniejsze jednak, że problem udało się rozwiązać i użytkownicy Nexusów znów mogą spoglądać w ekrany swoich urządzeń sprawdzając, czy Android 5.0 jest już gotowy do pobrania i instalacji. Tym najbardziej niecierpliwym musimy jednak wylać na głowy nieco zimnej wody - najbardziej prawdopodobną na dziś datą udostępnienia aktualizacji jest dopiero 12 listopada. Jak się okazuje - również to potwierdził Johns - kilka problemów zgłaszanych przez użytkowników wersji testowej Androida L nie doczekało się jeszcze rozwiązania. 

Póki co, programiści Google mają jeszcze masę roboty, a posiadacze Nexusów jeszcze przynajmniej kilka dni treningu rozwijającego cierpliwość. Mamy nadzieję, że nie potrwa on jednak dłużej, niż do zapowiadanego 12 listopada.

2014.11.07, 08:59
Ja już naładowałem akumulator Nexusa 7 do pełna i czekam, aż wyskoczy komunikat z informacją, że aktualizacja jest gotowa do pobrania i zainstalowania :) Ciekawe, czy mój Galaxy Note 3 też dostanie upgrade... Samsung na razie milczy w tej kwestii.
2014.11.07, 09:44
Do 12 listopada zdąży się rozładować jeszcze ze dwa razy;)
Pszczółeczka
2014.11.08, 19:49
moja 'trójeczka' KitKata nie dostała - a Lollipopa tym bardziej ale nie mogę się doczekać pierwszych wieści na temat działania. Widziałam artykuł i filmik z s4 z Lollipopem -wydaje się być OK.
2014.11.09, 14:54
Jesli interesują Cie szczegoly, to testowaliśmy pierwsza wersje deweloperska systemu - http://m.softonet.pl/publikacje/testy/Andr...ze.wrazenia,179
2014.11.09, 14:55
A i pelna wersje mamy w planach przejrzeć.