partner serwisu

Android 5.0 Lollipop - kłopotów po premierze ciąg dalszy

Android 5.0 Lollipop - kłopotów po premierze ciąg dalszy
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
18 listopada 2014, 15:46
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
ambient display, android, android 5.0, android lollipop, bug, ekran dostosowany do otoczenia, problem, przypadkowe wybieranie numeru

O tym, że premiera najnowszego mobilnego systemu operacyjnego od Google nie należy do najszczęśliwszych pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Do zgłaszanych przez użytkowników smartfonów i tabletów problemów z działaniem połączeń WiFi powoli zaczynają dołączać kolejne. Tym razem dotyczą funkcjonalności Ambient Display oraz braku trybu cichego. Wszystko wskazuje na to, że ostanie dni to ciąg dalszy kłopotów Google po premierze Androida 5.0 Lollipop.

Debiut "Lizaka" na urządzeniach użytkowników można nazwa pechowym z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że programistom Google nie udało się usunąć z systemu problemu z połączeniami WiFi, który występuje na niektórych smartfonach i tabletach. Po drugie z udostępnieniem fabrycznych obrazów Androida 5.0 Lollipop wiązało się wiele kontrowersji ze strony użytkowników urządzeń z rodziny Nexus, którzy poczuli się urażeni faktem, że to smartfony innych producentów dostaną aktualizację systemu przed nimi. O ile problem pierwszeństwa Nexusów został częściowo zażegnany, tak z niepożądanym zachowaniem systemu operacyjnego programistom nie udało się poradzić.

Do zgłaszanych na początku problemów z WiFi najpierw dołączył brak trybu cichego. Przesuniecie wskaźnika głośności maksymalnie w lewą stronę i dodatkowe jedno wciśnięcie przycisku jej zmniejszania w starszych systemach powodowało wyciszenie nie tylko dzwonków połączeń oraz powiadomień, ale także wyłączenie wibracji. W najnowszej odsłonie Androida taka "sztuczka" już niestety nie działa. Początkowo sądzono, że jest to związane z wprowadzonym do "Lizaka" mechanizmem Przerw, który pozwala na ustawianie priorytetów dla dzwonków połączeń i powiadomień. Jednak bardzo szybko okazało się, że tryb cichy można bez problemów uruchomić na tablecie Nexus 9, a w przypadku innych urządzeń często pomaga ustawienie głośności dzwonków na 1 i ponowne uruchomienie telefonu. Tak dziwne zachowanie na różnych smartfonach i tabletach może wskazywać na to, że brak trybu cichego jest faktycznie związany z błędem w oprogramowaniu.

Dziś na światło dzienne wyszły kolejne problemy związane z działaniem Androida 5.0 Lollipop, a dokładniej z funkcjonalnością Ambient Display. Zadaniem tego mechanizmu jest wyświetlenie otrzymanego powiadomienia na wygaszonym ekranie urządzenia, dzięki czemu użytkownik może taką notyfikację szybko odrzucić lub odczytać. Funkcja potrafi także włączyć ekran po podniesieniu urządzenia, co pozwala sprawdzić powiadomienia. W teorii działanie Ambient Display brzmi bardzo dobrze i sprawdzało się w telefonach Motoroli (Moto Display) lub nawet w tworzonych przez użytkowników aplikacjach (Active Display). Niestety mechanizm opracowany przez Google nie sprawuje się tak dobrze jak konkurencja i użytkownicy zaczynają zgłaszać problemy z nawiązywaniem połączeń telefonicznych kiedy smarfton znajduje się w kieszeni. Najbardziej prawdopodobnym winowajcą wydaje się być wysoka wrażliwość Ambient Display na ruch urządzenia. Do wybudzenia ekranu wystarczy delikatne przemieszczenie się telefonu w kieszeni, a to z kolei może skutkować wybraniem numeru do osoby z kontaktów, wysłaniem wiadomości lub uruchomieniem aplikacji.

Tak duża liczba zgłaszanych problemów zaraz po premierze utwierdza nas tylko w tym, że Android 5.1 zostanie zaprezentowany niedługo.

malewskilukasz
2014.11.19, 12:26
A tak się śmiali z iOS'a... :)
2014.11.19, 15:36
nie ma sie co czepiac, najlepsi hinduscy programisci ten soft pisza. dziwne, ze to wogole sie uruchomilo...
2014.11.19, 15:54
Jak jacyś producenci biorą wifi od broadcoma to się nie dziwię, jakiś frimware potrzebny to co urządzenie nie wie czym jest ?
eryk2000
2014.11.19, 19:41
Nowy iPhone 6 z nowym iOS - wpadka.
Nowy Android - wpadka.
Pierwszy telefon z WP z serii najtańszych od MS - będzie hit!

Na rynku telefonów robi się coraz ciekawiej, Microsoft wypuszczając Lumię 535 za 110€ (w Polsce będzie 499 zł) pokazuje, że telefon 'na każdą rękę' będzie ciekawszą produkcją tego roku. Pomyślcie, jak będą wyglądać droższe telefony MS. Szykuje się wysoki skok jakości (i tak już najwyższej) telefonów z WP. Szkoda tylko, że w Polsce opóźniają premierę.
2014.11.20, 06:51
eryk2000 @ 2014.11.19 19:41
Nowy iPhone 6 z nowym iOS - wpadka.
Nowy Android - wpadka.
Pierwszy telefon z WP z serii najtańszych od MS - będzie hit!
Na rynku telefonów robi się coraz ciekawiej, Microsoft wypuszczając Lumię 535 za 110€ (w Polsce będzie 499 zł) pokazuje, że telefon 'na każdą rękę' będzie ciekawszą produkcją tego roku. Pomyślcie, jak będą wyglądać droższe telefony MS. Szykuje się wysoki skok jakości (i tak już najwyższej) telefonów z WP. Szkoda tylko, że w Polsce opóźniają premierę.

535 moze powtorzyc sukces 520, tylke ze to konstrukcja sporo wieksza (5 cali) i tym moze odstraszac, w dodatku sporo osob narzekalo na 520 i moga nie chciec drugi raz jej probowac. Lumie 730 i 830 odstaja wydajnoscia od podobnych cenowo sprzetow. Jesli ktos nie patrzy przy wyborze na benchmarki to na nowe Lumie sie skusi, sam chetnie to zrobie po tym chinczyku z ktorego teraz pisze :E