partner serwisu

Android 5.0 Lollipop zalicza wpadkę po premierze, możliwa szybka aktualizacja do wersji 5.1

Android 5.0 Lollipop zalicza wpadkę po premierze, możliwa szybka aktualizacja do wersji 5.1
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
15 listopada 2014, 14:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, android, android 5.0, android lollipop, bug, nexus, nexus 4, nexus 5, wifi

Między systemami Android i iOS można zauważyć coraz więcej podobieństw. Do wydłużającej się z każdą wersją oprogramowania listy można dziś dodać nieudane debiuty najnowszych wariantów systemów operacyjnych. Po środowym udostępnieniu fabrycznych obrazów Androida 5.0 Lollipop dla niektórych urządzeń z rodziny Nexus, użytkownicy tychże zgłaszają problemy z prawidłowym działaniem połączeń WiFi.

Problemy „wieku dziecięcego" nowych wersji systemów operacyjnych to nic nowego. Pisaliśmy o tym przy okazji debiutu iOS 8 i jego aktualizacji, która więcej psuła niż naprawiała. Firma Google najwyraźniej postanowiła przyklasnąć naszej tezie i prawdopodobnie udostępniła w środę wersję Androida 5.0 Lollipop, która nie usuwa problemów z połączeniami WiFi. Owe kłopoty były powodem przesunięcia debiutu mobilnego systemu przeglądarkowego giganta z 3 na 12 listopada. Bardzo możliwe, że firma Google będąca pod ogromną presją użytkowników Nexusów niezadowolonych z takiego opóźnienia zdecydowała się na udostępnienie fabrycznych obrazów systemów, które nie zostały odpowiednio przetestowane. Najdziwniejsze jest jednak to, że problemy z działaniem WiFi w Androidzie 5.0 Lollipop nie wypłynęły na światło dzienne wraz z początkiem listopada. Pierwsze o nich doniesienia pojawiły się po udostępnieniu testowej wersji systemu przeznaczonej dla developerów. Już wtedy użytkownicy smartfonów Nexus 5 informowali o problemach z połączeniami WiFi. Szczęściem w nieszczęściu może okazać się opóźnienie premiery najnowszej wersji Androida dla smartfonów Nexus 4, które dopiero wczoraj późnym wieczorem dostały możliwość aktualizacji oprogramowania. Być może dwa dodatkowe dni pozwoliły programistom Google na uporanie się z tajemniczym problemem związanym z sieciami bezprzewodowymi.

Możliwe także, że na rozwiązanie tego problemu przyjdzie użytkownikom Nexusów czekać do wydania aktualizacji Androida, nad którą najprawdopodobniej już teraz pracuje firma Google. Jednemu z uczestników przeznaczonej dla developerów prezentacji, która odbyła się kilka dni temu w Holandii, udało się uchwycić na bardzo niewyraźnym zdjęciu smartfon Nexus 5 działający pod kontrolą Androida 5.0 Lollipop MR1. Istnienie wczesnego wariantu testowego takiej wersji systemu od Google z pozoru nie powinno dziwić, jednak pojawienie się takich przecieków zanim Android 5.0 zdążył zadomowić się na rynku jest dość zaskakujące. Na zamieszczonych poniżej zdjęciach można zauważyć działającą wersję Androida 5.0 oznaczoną symbolem MR1. W przeszłości właśnie tak oznaczone warianty mobilnego systemu operacyjnego od Google stawały jego pełnoprawnymi następcami noszącymi numer X.1. Pojawienie się Androida 5.0 Lollipop MR1 nie oznacza jeszcze szybkiego uaktualnienia, jednak takie tempo prac pozwala domyślać się, że aktualizacja pojawi się szybciej niż później.