partner serwisu

Android 5.0.1 - Google naprawia najnowsze wydanie "Robocika"

Android 5.0.1 - Google naprawia najnowsze wydanie "Robocika"
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
3 grudnia 2014, 12:30
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, android, google, lollipop, nexus, update

Bez jakichkolwiek zapowiedzi czy komunikatów ze strony Google na witrynie internetowej projektu AOSP zaczęły pojawiać się dziś fabryczne obrazy Androida w wersji 5.0.1. Aktualizacja dostępna jest w tej chwili wyłącznie dla tabletów Nexus 7 Wifi (2013), Nexus 9 oraz Nexus 10. Firma z Mountain View nie podała żadnych informacji odnośnie naprawianych przez uaktualnienie błędów w najnowszej odsłonie "Robocika", jednak spekuluje się o tym, że usunięty zostanie jeden z najpoważniejszych.

O tym, że problemy wieku dziecięcego nowych wersji oprogramowania są bardziej regułą niż wyjątkiem pisaliśmy już nie raz. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku Andorida 5.0 Lollipop, który został zaprezentowany w połowie października, jednak fabryczne obrazy systemu zostały udostępnione dla pierwszych urządzeń prawie miesiąc później. Powodem tego opóźnienia były głównie problemy z działaniem połączeń WiFi i zarządzania energią nękające "Robocika" od czasów wydania pierwszej wersji testowej Androida L przeznaczonej dla twórców oprogramowania. Niestety okazało się, że był to jedynie czubek góry lodowej, która wyrosła po udostępnieniu Androida 5.0 Lollipop użytkownikom. Ilość błędów nękających najnowsze wydanie systemu mobilnego od Google była zatrważająca i dotyczyła nie tylko cały czas występujących problemów z połączeniami WiFi, ale także problemów z odtwarzaniem materiałów wideo czy niskiej wydajności wbudowanej w Nexusa 6 pamięci wewnętrznej spowodowanej domyślnie włączonym mechanizmem szyfrującym dane. 

Dziś użytkownicy niektórych urządzeń z serii Nexus mogą pobrać i zainstalować aktualizację Androida oznaczoną numerem 5.0.1 (LRX22C), o której tak naprawdę niewiele wiadomo. Pojawiła się ona na witrynie internetowej projektu AOSP bez żadnych informacji czy komunikatu ze strony Google. Z bardzo szybkiej i wstępnej analizy kodu źródłowego Androida 5.0.1 dowiedzieć się można, że aktualizacja naprawia błąd pozwalający na wymazanie pamięci smartfona lub tabletu z poziomu ekranu blokady. Problem ten występował kiedy użytkownik zaznaczył w ustawieniach urządzenia opcję kasującą zawartość pamięci po kilku nieudanych próbach odblokowania smartfona lub tabletu i jednocześnie wykorzystywał do ich zabezpieczania wzóru. Źle działający mechanizm odblokowywania ekranu interpretował każde dotknięcie jak nieudaną próbę wprowadzenia wzoru. Mogło to prowadzić do przypadkowego wykasowania pamięci urządzenia, które znajdowało się w kieszeni użytkownika lub trafiło w ręce nieodpowiedniej osoby. Zmiany wprowadzone w Androidzie 5.0.1 wymagają teraz połączenia co najmniej czterech punktów podczas wprowadzania zabezpieczającego urządzenie wzoru, żeby próba mogła zostać zaliczona jako nieudana, co praktycznie uniemożliwi przypadkowe wykasowanie zawartości pamięci.

Bardzo prawdopodobne, że najnowsza wersja Androida usunie także problemy z odtwarzaniem materiałów wideo na tabletach i smartfonach oraz zdecydowanie wydłuży czas pracy na baterii inteligentnych zegarków. W momencie pisania tej aktualności na stronie projektu AOSP dostępne do pobrania są obrazy przeznaczone dla tabletów:

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.