partner serwisu

Aktualizacje do Windows 10 pożywką dla cyberprzestępców. Uważajcie na podejrzane wiadomości!

Aktualizacje do Windows 10 pożywką dla cyberprzestępców. Uważajcie na podejrzane wiadomości!
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
3 sierpnia 2015, 22:05
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja windows 10, bezpieczeństwo, ctb-locker, ransomware, windows 10, wirus, zaszyfrowane pliki, złośliwe oprogramowanie

29 lipca wystartował proces darmowej aktualizacji Windows 7 i 8.1 do Windows 10. Niestety wielu użytkowników nadal oczekujące na przeznaczone dla nich uaktualnienie. Ten fakt postanowili wykorzystać cyberprzestępcy, którzy podszywają się pod Microsoft w rozsyłanych pocztą elektroniczną wiadomościach zawierających w załączniku wirus szyfrujący dane na komputerach ofiar. 

Najnowsze, nieoficjalne doniesienia sugerują, że Windows 10 został zainstalowany i aktywowany na ponad 18 milionach urządzeń. Jest to bardzo dobry wynik, jednak na aktualizację czeka ponad miliard komputerów i tabletów, a użytkownicy powoli zaczynają się niecierpliwić, co można zauważyć na forach internetowych. Jak informuje firma Cisco, z tego faktu postanowili skorzystać najprawdopodobniej tajlandzcy cyberprzestępcy, którzy rozsyłają masowo emaile podszywając się pod Microsoft. Niebezpieczne wiadomości informują o możliwości dokonania szybkiej aktualizacji za pośrednictwem aplikacji załączonej w wiadomości. Niestety dołączony plik zawiera wirusa CTB-Locker, który po uruchomieniu szyfruje znajdujące się na komputerze użytkownika pliki i żąda wpłacenia okupu za odblokowanie do nich dostępu. Osoby, które dadzą się oszukać będą musiały pogodzić się z utratą plików lub mogą próbować wpłacić wybraną przez cyberprzestępców kwotę. W tej chwili nie są dostępne żadne narzędzia, które mogłyby odszyfrować zablokowane pliki. 

W przypadku otrzymania wiadomości przypominającą tę, którą prezentujemy powyżej, należy email skasować i nie uruchamiać załączników. Proces aktualizacji starszych systemów operacyjnych do Windows 10 odbywa się poprzez Windows Update. Użytkownicy mogą także pobrać pliki niezbędne do uaktualnienia za pomocą narzędzia Media Creation Tool. Wszystkie sposoby pozwalające na instalację Windows 10 opisaliśmy dokładnie w jednym z naszych wcześniejszych poradników. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.