partner serwisu

Aktualizacje Windows 10 Technical Preview to konieczność, ich brak może powodować poważne problemy

Aktualizacje Windows 10 Technical Preview to konieczność, ich brak może powodować poważne problemy
Autor:
Piotr Kulik
Data publikacji:
23 kwietnia 2015, 00:14
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, licencja, microsoft, wersja testowa, windows 10, windows 10 technical preview

Pół roku temu Microsoft oddał w ręce uczestników programu Windows Insider pierwszą wersję Windows 10 Technical Preview. Przez kolejne miesiące pojawiło się kilka nowych buildów, w których oprócz poprawek, zaprezentowano także nowe funkcje. Liczba użytkowników wersji poglądowych przekroczyła już 3 miliony, ale nie wszyscy z nich używają najnowszej kompilacji. Tymczasem warto pamiętać o tym, że wersja testowa Windows 10, jeśli nie jest na bieżąco aktualizowana, może zacząć sprawiać bardzo poważne problemy, łącznie z uniemożliwieniem uruchomienia komputera.

Użytkownicy trzech pierwszych kompilacji wydanych jeszcze w 2014 roku, to jest 9841, 9860 oraz 9879 od 2 kwietnia byli proszeni o aktualizację do nowszej wersji. 15 kwietnia ich komputery w ramach przypomnienia zaczęły się restartować co godzinę, a jak informuje wpis jednego z inżynierów wsparcia na oficjalnym forum Microsoftu, z końcem miesiąca obostrzenia staną się jeszcze bardziej drastyczne – system po prostu przestanie się uruchamiać. Przy okazji opublikowano kalendarium wprowadzania powyższych mechanizmów przypominających dla kompilacji upublicznionych w tym roku kalendarzowym.

Harmonogram wygasania licencji Windows 10 Technical Preview

Tego typu drakońskie działania w przypadku tak długiego okresu testowego najnowszego systemu z rodziny Windows nie powinny dziwić. Microsoft chce mieć pewność, że użytkownicy będą testować najnowszą dostępną kompilację, w której wiele błędów zostało już poprawionych. Tym samym, dział testerów nie będzie otrzymywał więcej zgłoszeń o niewystępujących już problemach, co pozwoli skupić się na naprawianiu bolączek z najnowszych kompilacji. Zatem jeśli używacie jeszcze którejś z pierwszych trzech publicznych wersji Windows 10 Technical Preview udostępnionych w ubiegłym roku, nie zastanawiajcie się dłużej, tylko zaktualizujcie system przy pomocy Windows Update. Jeśli nie będzie to możliwe, system będzie trzeba zainstalować ponownie przy użyciu najnowszego dostępnego obrazu ISO.

Użytkownicy wydanych w tym roku kompilacji, to jest 9926, 10041 i 10049 mogą spać spokojnie aż do 17 września. Wtedy pojawią się przypomnienia o wygasaniu wersji testowej, które po 2 tygodniach przerodzą się w cogodzinne restarty, by po kolejnych 2 tygodniach unieruchomić system na dobre. Biorąc pod uwagę fakt, że finalna wersja systemu Windows 10 powinna ukazać się pod koniec lipca, oraz to, że dla użytkowników Windows 7 i 8, przez pierwszy rok przesiadka będzie darmowa, trzy miesiące powinny być wystarczającym okresem na migrację. Niewykluczone, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do czasu wydania finalnej wersji ukażą się kolejne kompilacje testowe z przedłużonym terminem ważności licencji.

2015.04.23, 01:57
Dziwne. Nie da się wyłączyć aktualizacji w Technical Preview. Chyba, że ktoś odłączy się od internetu. Inaczej co rusz będzie nagabywany o instalację uaktualnień.