partner serwisu

Aktualizacja dla Windows Phone 8.1 przyniesie nowe funkcje oraz rozszerzy zasięg Cortany

Aktualizacja dla Windows Phone 8.1 przyniesie nowe funkcje oraz rozszerzy zasięg Cortany
Autor:
Radosław Kasperczak
Data publikacji:
30 lipca 2014, 16:34
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, apps corner, cortana, gdr1, live folders, lumia, microsoft, smartfon, update, windows phone, windows phone 8.1, windows phone store, xbox music, xiao na

Użytkownicy telefonów działających pod kontrolą Windows Phone przez długie miesiące z niecierpliwością czekali na update systemu do wersji 8.1. Nie minęło wiele czasu od momentu, gdy pierwsi użytkownicy otrzymali możliwość dokonania aktualizacji, a już można dowiedzieć się, co ma przynieść „aktualizacja aktualizacji”, czyli Windows Phone 8.1 Update 1 (znana też jako GDR1). Ma być ona dostępna już w przyszłym tygodniu, jednak wyłącznie w wersji dla deweloperów i programistów.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności, które przyniesie Update 1, będzie wprowadzenie cyfrowego asystenta, Cortany, na nowe rynki. Mają to być Chiny oraz Wielka Brytania, które otrzymają ją w wersji beta, oraz Australia, Indie i Kanada, gdzie zostanie udostępniona w wersji alpha. Na razie nie widać w tym wielkiego rozszerzenia różnorodności językowej Cortany, ale mimo wszystko wypada mieć nadzieję, że już za jakiś czas także Polakom będzie dane uciąć sobie z nią krótką pogawędkę. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że zostanie ona dostosowana do oczekiwań i potrzeb każdego z tych państw. Będzie to szczególnie widocznie, ze względu na specyfikę rynku, w Chinach, gdzie użytkownicy okienkowych smartfonów będą mogli rozmawiać z, posiadającym „specjalną funkcjonalność”, Xiao Na (taki przydomek ma otrzymać działający w Windows Phone cyfrowy asystent).

Cortana

Wśród kolejnych nowości (już dostępnych dla naszego kraju) można wymienić Live Folders (tłumaczone niekiedy jako „żyjące foldery”). Będzie to nic innego jak znajdujące się na głównym ekranie telefonu foldery, do których można przenieść umieszczone tam aplikacje. Ich tworzenie ma przebiegać w standardowy sposób – wystarczy przeciągnąć jeden z kafelków programów na inny (nie ironizując, ale...bardzo innowacyjne, nieprawdaż?). Wielkość poszczególnych kafelków w samym folderze będzie można oczywiście w dowolny sposób zmodyfikować.

Live_folders

„Żyjący” ma być także kafelek Windows Phone Store, który, gdy umieścimy go na ekranie głównym, będzie wyświetlał informacje o nowościach w Sklepie (informacje o nich mają być odświeżane co 6 godzin).

Live_tile

Aktualizacja ma też m.in. ulepszyć i przyspieszyć działanie aplikacji Xbox Music, oferując choćby wsparcie dla Kids Corner (Kącika Dziecięcego), a także dodać funkcję zaznaczania poszczególnych wiadomości SMS w celu ich usunięcia lub przekazania dalej.

Xbox_music

Zaznaczanie_wiadomości

Przydatną nowością może stać się Apps Corner. Umożliwi ona wybranie aplikacji uruchamianych w specjalnym „sandboxowym” trybie (przypominającym ekran główny, lecz specjalnie chroniony). Pozwoli to na dostęp wyłącznie do wyselekcjonowanych przez użytkownika aplikacji. Taka funkcjonalność może być potrzebna np. w sytuacji, gdy telefon wędruje po firmie (Microsoft reklamuje Apps Corner jako przeznaczony szczególnie dla biznesmenów i handlowców) z rąk do rąk.

Apps_corner

Update przyniesie też poprawę bezpieczeństwa naszych danych w przypadku korzystania z publicznych i prywatnych sieci Wi-Fi. Będzie tak dzięki możliwości tworzenia własnych VPN-ów, pozwalających nam na przesył i odbiór danych.

Przypominając - aktualizacja w wersji dla developerów i programistów ma być dostępna w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo, kiedy nastąpi opublikowanie jej dla szerokiej publiczności. Ma to nastąpić w ciągu „najbliższych miesięcy”...choć niestety wiadomo nie od dziś, że terminy określane z taką dokładnością bardzo lubią przesuwać się w czasie. Miejmy jednak nadzieję, że nie nastąpi tak w tym przypadku.

2014.07.30, 16:49
A kiedy przyjrzeć się uważniej ekranowi prezentującemu możliwość zaznaczenia pojedynczych wiadomości, można na nim dostrzec pewien napis, który jezeli się potwierdzi, to będzie oznaczać, ze do Windows Phone wraca nowe ;)