partner serwisu

Aktualizacja Windows Phone 8.1, Office dla Nokii X i coś jeszcze, czyli mobilne nowości Microsoft

Aktualizacja Windows Phone 8.1, Office dla Nokii X i coś jeszcze, czyli mobilne nowości Microsoft
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
3 lipca 2014, 15:54
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, lumia, microsoft, microsoft office, nokia, nokia lumia, nokia x, windows phone, windows phone 8.1, z-launcher

Wokół działań - zapowiedzianych, planowanych i oczekiwanych - działu urządzeń mobilnych Microsoftu narosło w ostatnim czasie kilka mitów, pojawiły się pewne niepotwierdzone i nie zawsze ścisłe informacje. Mamy na myśli chociażby często pojawiając się sygnały o tym, że kolejność udostępniania otwartej dla wszystkich użytkowników aktualizacji systemu mobilnego Windows Phone do wersji 8.1 uzależniona jest od pozycji danego modelu smartfona na półkach sklepowych, czyli od jego ceny. Mówiąc krótko - im wyższy (i droższy) model smartfona, tym szybciej otrzyma aktualizację. Były to jednak tylko pogłoski. Brzmiące, przyznajemy, dość logicznie, ale jednak pogłoski. Postanowiliśmy więc zweryfikować je u źródła. O to i o kilka innych kwestii związanych z urządzeniami mobilnymi Microsoftu z napisem Nokia na obudowie - w tym o zapowiadanym kilkakrotnie pakiecie Office w wersji dla smartfonów z serii Nokia X - zapytaliśmy panią Martę Buler, rzecznika prasowego Microsoft Devices w Polsce, czyli tego oddziału firmy, który jest odpowiedzialny między innymi za smartfony Lumia.

Kiedy aktualizacja Windows Phone 8.1

Zapewne wielu spośród tych naszych czytelników, którzy są użytkownikami smartfonów z Windows Phone, zainstalowało już deweloperską wersję nowego systemu. Pomimo tego, iż jest ona zasadniczo tym samym Windows Phone 8.1, co system, z którego mogą już korzystać nabywcy modelu 630, to słowo zasadniczo jest tu jak najbardziej uzasadnione. W porównaniu z systemem fabrycznie instalowanym na nowych modelach Nokii, wersja z dopiskiem Preview for developers różni się kilkoma drobnymi, acz istotnymi szczegółami. To, co najważniejsze, to brak dostosowania wersji developerskich do konkretnych modeli urządzeń, o czym ci, którzy ją zainstalowali mogli przekonać się, obserwując błyskawicznie wyczerpujące się baterie i nagrzewające się do bardzo wysokich temperatur obudowy. Te efekty - i nie tylko te - były wynikiem właśnie braku dostosowania systemu do konkretnych rozwiązań sprzętowych w urządzeniach. Z tego powodu na ostateczną aktualizację systemu z niecierpliwością czekają nawet ci użytkownicy, którzy dzięki programowi deweloperskiemu korzystają już ze wszystkich - lub prawie wszystkich, o tym przekonamy się już niebawem, kiedy dokładnie przetestujemy system zainstalowany w Lumii 930 - funkcjonalności Windows Phone 8.1. A kiedy się doczekają?

Jak powiedziała nam Marta Buler - aktualizacje dla smartfonów Lumia powinny być udostępnione najpóźniej do września tego roku. Czekaliśmy od kwietniowej premiery systemu podczas Build 2014, poczekamy jeszcze dwa miesiące. Co ważne jednak, nie wszyscy będą musieli czekać aż tyle. Zapytaliśmy o bardziej szczegółowy harmonogram udostępniania aktualizacji. Jak się dowiedzieliśmy, konkretnego harmonogramu opisującego terminu aktualizacji nie ma, natomiast wszystko zależy od procesu dostosowywania systemu do poszczególnych modeli smartfonów. Dla jednych urządzeń ten proces jest łatwiejszy i trwa krócej, w przypadku innych modeli zajmuje to więcej czasu.

A co z pogłoskami o tym, że kolejność udostępnianych aktualizacji będzie ściśle związana z ceną smartfonów? Cena nie ma jakiegokolwiek wpływu na kolejność aktualizacji, zależy ona wyłącznie od momentu, w którym nowa wersja systemu zostanie dostosowana do danego urządzenia.

Jeśli to prawda, to mamy dobrą wiadomość dla posiadaczy najpopularniejszych, tańszych Lumii. Wcale nie jesteście skazani na najdłuższe oczekiwanie na Windows Phone 8.1, niewykluczone, że dostaniecie ją szybciej, niż użytkownicy modeli 925 czy 1520.  

Microsoft Office Mobile dla Nokii X

Jakiś czas temu pisaliśmy o braku pakietu Office Mobile w androidowych Nokiach X. Z uzyskanych i opublikowanych przez nas wynikało, że miał się on pojawić w Sklepie Nokii do końca czerwca. Termin minął, a aplikacji jak nie było, tak wciąż nie ma. Nie mogliśmy więc nie zapytać rzecznika Microsoft Devices również o to. Czego się dowiedzieliśmy?
Pakiet Office dla Nokii X będzie. Nie jesteśmy w tej chwili w stanie podać dokładnego terminu publikacji, wciąż trwają prace nad aplikacją i testy. Kiedy tylko zostaną zakończone, Office zostanie udostępniony.

Pomimo prób, nie udało nam się uzyskać bliższego określenia terminu udostępnienia jednej z najważniejszych aplikacji Microsoftu, której obecność byłaby dużym zwiększeniem wartości użytkowej androidowych smartfonów Nokii - Microsoftu. Póki co, ich użytkownikom wciąż pozostaje korzystać wyłącznie z zastępczego oprogramowania biurowego. Niestety to również każe zadać ponownie pytania, które postawiliśmy we wspomnianym powyżej tekście. 

Z-Launcher - Nokia to, czy nie Nokia?

Podczas rozmowy z Martą Buler odnieśliśmy się również do tematu przygotowanego przez Nokię Z-Launchera, czyli bardzo specyficznego, choć interesującego ekranu domowego dla smartfonów ze standardową wersją Androida. Zamieszanie, jakie powstało po przejęciu przez Microsoft części fińskiego producenta spowodowało, że przeciętny konsument nie do końca może się połapać, czy produkt lub aplikacja podpisana marką Nokia jest dziełem Nokii należącej do spółki z Redmond, czy też któregoś z nieprzejętych, a więc wciąż fińskich części Nokii. 
Dokładnie taki problem pojawił się w związku z Z-Launcherem - nawet nam początkowo wydawało się, że został on przygotowany przez Nokię będącą już w rzeczywistości działem urządzeń Microsoftu. Szybko zostaliśmy jednak wyprowadzeni z błędu. Z-Launcher to aplikacja przygotowana przez tę część Nokii, która pozostała Nokią. 

Przy okazji dostaliśmy krótką instrukcję rozpoznawania, która Nokia jest która. Jeśli dany produkt, usługa lub aplikacja pochodzi od przejętej Nokii, czyli realnie od Microsoft Devices, to na stronie internetowej zawsze poza logiem Nokia znajdziemy również logo Microsoft. Mniejsze lub większe, wyraźniejsze lub nieco ukryte, ale będzie. Jeżeli natomiast za produktem stoi fińska Nokia, to jedynym logiem będzie oczywiście wyłącznie jej logo.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.