partner serwisu

AirDroid 3, czyli zarządzanie Androidem z poziomu PC

AirDroid 3, czyli zarządzanie Androidem z poziomu PC
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 grudnia 2014, 02:13
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
air mirror, airdroid 3, android, continuity, notification mirror, odbieranie połączeń przez komputer, os x, powiadomienia na komputerze, przesyłanie plików, windows, wysyłanie smsów przez komputer

Jedną z ciekawszych funkcjonalności zaprezentowanych podczas premiery OS X Yosemite była Continuity, czyli technika pozwalająca na kontrolowanie urządzeń przenośnych pracujących pod kontrolą systemu iOS za pomocą komputera. Przed trzema laty rozpoczęła się praca nad podobnym narzędziem przeznaczonym dla Anoida, jednak dopiero zaprezentowana niedawno trzecia wersja aplikacji AirDroid oferuje rozwiązania i możliwości podobne do tych z rozwiązania Apple.

AirDroid zaczynał jako narzędzie pozwalające na zarządzenie smartfonami z poziomu przeglądarki internetowej. Jego możliwości były spore, a obsługa wygodna, jednak użytkownikom brakowało dedykowanej dla komputerów aplikacji klienckiej. Po trzech latach zespół zajmujący się rozwojem AirDroida poinformował o wydaniu programu w wersji dla systemów Windows i OS X.

Najnowsza odmiana aplikacji to nie tylko przeniesione na komputery stacjonarne funkcje znane z przeglądarkowego wariantu AirDroida, ale całkiem nowe narzędzie wyposażone w szereg nowych funkcjonalności. Największą nowością AirDroid 3 jest technika Air Mirror pozwalająca na kontrolowanie smartfona lub tabletu za pomocą myszki i klawiatury komputera. Wciąż jeszcze znajduje się ona w fazie testów i takie działanie jak robienie zrzutów ekranu, swobodne przeglądanie pamięci czy dostęp do aparatu nie są na razie możliwe z poziomu komputera, jednak twórcy aplikacji zapowiedzieli już pojawienie się tych funkcjonalności w przyszłych wydaniach programu.

Kolejną nowością w AirDroid 3 jest technika Notification Mirror umożliwiająca wyświetlanie powiadomień z urządzeń mobilnych na ekranie komputera. W przypadku notyfikacji o SMS-ach użytkownik ma możliwość nie tylko przejrzenia ich treści, ale także napisania szybkiej odpowiedzi. Wyświetlane na ekranie komputera powiadomienia o rozmowach telefonicznych umożliwiają odebranie rozmowy, wyciszenie dzwonka i odrzucenie połączenia.

Aplikacja kliencka pozwala również na przesyłanie plików między komputerem i urządzeniem mobilnym za pomocą funkcjonalności „przeciągnij i puść”. Wystarczy przenieść interesujący użytkownika plik nad ikonę aplikacji klienckiej znajdującej się w obszarze powiadomień paska zadań, żeby trafił on do pamięci smartfona lub tabletu.
AirDroid 3 umożliwia także transfer danych między dwoma urządzeniami przenośnymi.

Aplikacja AirDroid 3 dostępna jest dla systemów Windows i OS X oraz na Androida w wersji minimum 4.0. Co ważne, działa poprawnie również na najnowszym wydaniu tego systemu, czyli Androidzie 5.0 Lollipop.

Niestety do działania niektórych funkcjonalności program wymaga „zrootowanego” smartfona lub tabletu, użytkownicy „Lizaka” nie mogą korzystać z techniki Air Mirror, a w najbliższej przyszłości usunięta zostanie jedynie ostatnia ze wspomnianych niedogodności.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.