partner serwisu

Adblock przeciwko cenzurze w internecie

Adblock przeciwko cenzurze w internecie
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
12 marca 2016, 11:37
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adblock, ai weiwei, amnesty international, blokowanie reklam, cenzura w internecie, edward snowden, pussy riot, wolność słowa, wolność wypowiedzi

Dziś popularne narzędzie służące użytkownikom do blokowania reklam będzie podmieniać treści promocyjne komunikatami dotyczącymi wolności słowa i wypowiedzi w Sieci. Akcja ta została opracowana wspólnie przez organizację Amnesty International i twórców Adblocka przeciwko cenzurze w internecie.

12 marca to Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze w Internecie. Nie jest ona niczym nowym, jednak ostatnimi czasy nasila się coraz bardziej, a ekstremalne jej objawy to trwałe lub czasowe blokowanie obywatelom niektórych państw dostępu do portali społecznościowych czy witryn takich, jak Wikipedia. Te i wiele pomniejszych przejawów łamania wolności słowa i wypowiedzi, a także swobodnego przepływu informacji są szczególnie niebezpieczne w dzisiejszym świecie, który wspiera się na tych fundamentalnych prawa człowiek. Dlatego też organizacja Amnesty International oraz twórcy popularnego narzędzia do blokowania reklam - Adblock - nawiązali współpracę mającą na celu zwrócenie uwagi internautów na coraz częstsze ograniczanie swobód w internecie.

Kooperacja ta będzie przejawiać się dziś podmienianiem przez Adblocka - rozszerzenie do przeglądarek internetowych - banerów reklamowych komunikatami dotyczącymi niebezpieczeństw związanych z cenzurą w internecie. W akcji wzięli też udział Edward Snowden, artysta Ai Weiwei oraz rosyjski zespół Pussy Riot. Wszyscy oni są ofiarami łamania przez rządy prawa do wolności słowa i wypowiedzi oraz swobodnego przepływu informacji. Uczestnicy opisywanej inicjatywy mają nadzieję, że internauci poświęca chwilę myśli o tym, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest cenzura w internecie i że grupy trzymające władze często wykorzystują to medium do szykanowania oraz represjonowania osób z nimi walczących.

Wykorzystana w aktualności ilustracja pochodzi z serwisu Mashable.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.