partner serwisu

Adblock Browser - nowa przeglądarka na Androida już w fazie testów

Adblock Browser - nowa przeglądarka na Androida już w fazie testów
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
20 maja 2015, 16:29
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adblock plus, blokowanie reklam na androidzie, blokowanie reklam w internecie, przeglądarka na androida

Dwa dni temu pisaliśmy, że twórcy Adblock Plus mogą zaprezentować nową przeglądarkę na Androida. Niepotwierdzona wówczas informacja okazała się być prawdziwa. Od dziś przeglądarka Adblock Browser jest już w fazie testów.

Reklamy w internecie istnieją od dawna. Część z nas przyzwyczaiła się do nich, inni walczą z nimi instalując w przeglądarkach dodatki takie jak Adblock Plus. Wydawać mogło by się, że użytkownicy systemu Android muszą pogodzić się z oglądaniem treści promocyjnych na swoich smartfonach lub telefonach, bo możliwość blokowania reklam dostępna jest jedynie dla tych, którzy zdecydują się na rootowanie urządzenia. Nie jest to do końca prawda, bo mobilna wersja Firefoksa pozwala na instalowanie przeznaczonych dla komputerowego wariantu Liska rozszerzeń, w tym Adblock Plus. Na tej niewiedzy skorzystać chce firma Eyeo, która właśnie rozpoczęła otwarte dla wszystkich testy Adblock Browser. Dwa dni temu pisaliśmy, że nowa przeglądarka na Androida będzie wykorzystywać silnik renderujący z Chrome, co jest częstym zabiegiem wśród twórców oprogramowania. Jednak ta informacja nie potwierdziła się. Adblock Browser wykorzystuje kod źródłowy Firefoksa, co z pewnością ułatwiło twórcom zaimplementowanie znanych z Adblock Plus mechanizmów blokujących reklamy.

 

Adblock Browser domyślnie działa nieco inaczej niż Adblock Plus. Nowa przeglądarka na Androida zaraz po instalacji blokuje tylko wybrane reklamy - te, które uprzykrzają korzystanie z internetu przesłaniając strony internetowe, wymagające interakcji do ich zamknięcia lub otwierające nowe okna. Inne treści promocyjne (na przykład wstawiane miedzy akapitami, lub wyświetlane w specjalnych bloczkach na witrynach) są przez aplikacje dopuszczane. Można jednak to zmienić udając się do ustawień Adblock Plus. 

Do wzięcia udziału w programie testowym wymagane jest dołączenie do społeczności Adblock Browser for Android Beta w portalu Google+. Na tej stronie internetowej dostępne są linki pozwalające pobrać na urządzenie nową przeglądarkę na Androida w postaci pliku instalacyjnego .apk.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.