partner serwisu

Accelerated Mobile Pages - Google szykuje rewolucję w przeglądaniu mobilnych stron internetowych

Accelerated Mobile Pages - Google szykuje rewolucję w przeglądaniu mobilnych stron internetowych
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
7 października 2015, 23:23
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
accelerated mobile pages, adobe, amp, amp html, google, internet, internet na komórce, java script, strony internetowe, szybkie ładowanie stron internetowych, twitter

Urządzenia mobilne zmieniły sposób konsumowania przez nas treści. Czytamy i przeglądamy strony internetowe kiedy tylko mamy taką możliwość. Niestety słaba siła sygnały 3G lub mniej wydajne smartfony czy tablety potrafią sprawić, że surfowanie po internecie nie należy do przyjemnych. Tę sytuację zmienić chce Google dzięki projektowi Accelerated Mobile Pages, który zrewolucjonizuje wyświetlanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych.

Popularyzacja smartfonów i tabletów przeobraża internet na naszych oczach. Możemy zauważyć to po zmieniających się trendach w projektowaniu stron internetowych, które coraz częściej dostosowywane są do przeglądania na mniejszych, dotykowych ekranach oraz cały czas powiększającej się ilości aplikacji mobilnych służących do konsumowania treści. Rosnące słupki świadczące o tym, że coraz częściej z internetu korzystamy na smartfonach i tabletach potwierdzają jedynie, że urządzenia mobilne to jego przyszłość. Niestety czasem słaby zasięg sieci komórkowych, niegrzeszące wydajnością urządzenia czy przeładowane reklamami i odtwarzaczami filmów witryny sprawiają, że przeglądanie Sieci czasami nie jest tak przyjemne jak być powinno. Sytuację tę zmienić chce firma Google, która uruchomiła projekt Accelerated Mobile Pages (AMP). Dzięki nowemu podejściu do tworzenia stron internetowych oraz umieszczania na nich materiałów multimedialnych, widżetów, map oraz lżejszych oraz mniej inwazyjnych reklam przeglądanie Sieci ma się stać szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Będzie to możliwe dzięki nowej platformie programistycznej (ang. framework) AMP HTML, która umożliwi projektowanie lżejszych stron internetowych, jednocześnie nie ograniczając ich w kwestii prezentowanych treści. Drugim elementem projektu, który już teraz pozwala na ładowanie stron internetowych od 15% nawet do 85% szybciej, są serwery cache'ujące dane i przewidujące które z nich będą użytkownikom najszybciej potrzebne.

Accelerated Mobile Pages to projekt, którego pomysłodawcą jest firma Google. Niestety nawet najwspanialsze idee nie przyjęły by się, gdyby nie poparcie ze strony poważnych parterów, a tych Google nie brakuje. W rozwój AMP zaangażowali się tacy giganci jak Pinterest, Twitter, Adobe Analitics oraz Linkedin. Projekt ma także poparcie ze strony wydawców oraz twórców treści, wśród których znaleźć można takich jak NY Times, Guardian, The Economist, Financial Times, Mashable, Time, The Telegraph, The Wall Street Journal czy The Washington Post. Mamy nadzieję, że w ślad za nimi szybko pójdą następni, co sprawi, że w bliższej lub dalszej przyszłości przeglądanie internetu na urządzeniach mobilnych będzie szybsze i wygodniejsze.

2015.10.12, 15:20
Dobrze, że powstają takie rzeczy od największych gigantów, ale warto też zwrócić uwagę na małe start-upy takie jak http://bowwe.com/pl które umożliwiają każdemu wykonanie strony także w technologii mobilnej bez kosztownych agencji interaktywnych.