partner serwisu

ACM-ICPC 2015 – mamy medal!

ACM-ICPC 2015 – mamy medal!
Autor:
Paweł Pilarczyk
Data publikacji:
20 maja 2015, 20:43
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
acm-icpc, marrakesz, mistrzostwa, programowanie, uniwersytet jagielloński, uniwersytet warszawski, uniwersytet wrocławski

Udało się! Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego zajął 12 miejsce, a tym samym znalazł się w grupie medalistów Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC), których finały odbyły się dziś w Marrakeszu w Maroko. Polacy wywalczyli brązowy medal. 

Uniwersytet Warszawski

Brązowi medaliści - zawodnicy z Uniwersytetu Warszawskiego

Pojedynek był zażarty, a w tegorocznych finałach Mistrzostw padły dwa nowe rekordy. Pierwszy to zadziwiająco krótki czas rozwiązania pierwszego problemu. Sama lektura opisu problemu zajmuje kilka minut. Tymczasem studenci z Chin zdołali rozwiązać zadanie zaledwie w pięć minut od rozpoczęcia konkursu! Niesamowite!

Ale najciekawsze dopiero przed nami. Absolutnie fenomenalny okazał się zespół z Petersburga. Rosjanie, jako jedyny zespół, bezbłędnie rozwiązali wszystkie 13 problemów. Są tym samym pierwszą grupą w całej, 38-letniej historii Mistrzostw, która poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami!

Poznaliśmy dziś także kilka liczb. Do tegorocznego konkursu przystąpiło 38 tys. studentów z 2600 uczelni. To, że Polacy z Warszawy znaleźli się w pierwszej dwunastce 3-osobowych zespołów, budzi chyba teraz tym większy szacunek. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, także tego, że udało nam się zamienić kilka słów z chłopakami. To dla nas ogromny zaszczyt móc ich poznać osobiście.

Ale słowa uznania należą się też ekipom z Uniwersytetu Wrocławskiego (wybaczcie Panowie, że początkowo pomyliliśmy Was z Politechniką Wrocławską!) oraz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obie ekipy również zajęły bardzo wysokie miejsca. Panowie, z Was też jesteśmy ogromnie dumni! 

Uniwersytet Wrocławski

Ekipa z Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Uniwersytet Jagielloński

Reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przyznamy, że udając się na finały ACM-ICPC 2015 spodziewaliśmy się nudnej imprezy zorganizowanej przez informatyków dla informatyków. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni samym przebiegiem imprezy, jej rozmachem oraz pozytywnymi emocjami, które po prostu cały czas czuć było w powietrzu (to oczywiście zasługa organizatorów i ekip biorących udział w zawodach). Na pewno od tej pory będziemy się uważnie przyglądać kolejnym wydaniom tej imprezy!

thomas.kali
2015.05.27, 12:21
W każdym zespole musi być dwóch gości w okularach i jeden bez:)?