partner serwisu
Łukasz ChrzanAktualności13 czerwca 2014183960

CCleaner to bardzo popularny program do optymalizacji systemu i usuwania zbędnych plików. Narzędzie jest bardzo wszechstronne ale zarazem bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy kilka kliknięć aby pozbyć się tymczasowych plików pozostawionych przez przeglądarki internetowe, popularne programy, jak i sam system operacyjny. Do tej pory aplikacja była przeznaczona tylko dla komputerów PC oraz MAC. Jakiś czas temu firma Piriform zapowiedziała mobilną wersję jej programowego "odkurzacza". Testy wersji beta zostały pomyślnie zakończone i w sklepie Google Play pojawiła się właśnie jego stabilna wersja. Co ciekawego oferuje użytkownikom mobilnych urządzeń?

Krzysztof PojawaAktualności13 czerwca 201415010

Kolejne, coraz częstsze aktualizacje systemu stały się już nową świecką tradycją wśród tych posiadaczy urządzeń z Windows Phone, którzy biorąc udział w programe Preview for Developers korzystają z najnowszej, nieudostępnionej jeszcze w otwarty sposób wersji oznaczonej jako 8.1.
Pierwsza aktualizacja Windows Phone 8.1 pojawiła się miesiąc po udostępnieniu systemu dla użytkowników zarejestrowanych w programie deweloperskim, następna w nieco ponad dwa tygodnie później. Ta kolejną, trzecią już aktualizację najnowszych kafelków Microsoftu czekaliśmy jeszcze krócej - udostępniona została 10 dni po poprzedniej.

Łukasz ChrzanAktualności12 czerwca 201413900

Czym jest PDFium? To nic innego jak biblioteki silnika renderującego zawartość dokumentów PDF. Jeszcze do niedawna była to tzw. zamknięta technologia, wykorzystywana głównie do wyświetlania plików PDF bezpośrednio na kartach przeglądarki Chrome. Jako, że były to biblioteki własnościowe, nie można było ich zaimplementować w Chromium - przeglądarce open source firmy Google. Teraz gigant z Mountain View oficjalnie dał możliwość wszystkim zainteresowanym deweloperom wykorzystania PDFium w swoich własnych autorskich aplikacjach.

Łukasz ChrzanAktualności12 czerwca 201453880

Jedni uważają, że kolejne iteracje tego produktu są idealnym narzędziem do testowania wydajności ich komputerów, a inni, że syntetyczny benchmark nigdy nie będzie wiarygodnym testem. Niezależnie od opinii, prawie każdy komputerowy entuzjasta wie, czym jest program 3DMark i do czego służy. Niedawno jego producent zapowiedział premierę nowego testu - Sky Diver. Teraz firma Futuremark poinformowała, że jej najnowszy test graficzny dla programu 3DMark jest już dostępny. Co ciekawe, nie jest on jednak przeznaczony dla topowych maszyn.

Łukasz ChrzanAktualności12 czerwca 20148600

W poprzednim tygodniu odbyła się międzynarodowa konferencja firmy Apple przeznaczona dla deweloperów - WWDC. Wspomniano w niej o wielu poprawkach i nowych funkcjach, jakie mają znaleźć się w najnowszym mobilnym systemie operacyjnym, który zawita za jakiś czas na urządzeniach z logiem nadgryzionego jabłka. Mogliście śledzić ją na żywo w naszym serwisie, a jeśli ktoś z Was nie miał ku temu okazji, a chciałby zobaczyć, co zostało zaprezentowane, może to sprawdzić tutaj. Wielu twórców aplikacji dla iOS oczekiwało zapowiedzi funkcji współdzielonego ekranu między aplikacjami, lecz nic takiego nie miało miejsca. Czy nastąpi ona wraz z jesienną premierą nowego systemu Apple?

Krzysztof PojawaAktualności12 czerwca 20149840

Ile jesteście skłonni zapłacić za przeciętnie wyglądającą, niezbyt rozbudowaną grę wyścigową na wasze smartfony? Złotówkę? Trzy złote? Czy ktoś da więcej? 

Tak jak się spodziewaliśmy, chętnych do wydania większej kwoty na kolejną, do tego - jak się wydaje -  niezbyt wyróżniającą się grę nie ma zbyt wielu. Tymczasem okazuje się, że cena takiej gry może wynosić więcej, znacznie więcej. Dokładnie 3 278,99 zł (słownie: trzy tysiące dwieście siedemdziesiąt osiem złotych 99/100). Spokojnie, nie trzeba się przepychać. Starczy dla wszystkich.

Łukasz ChrzanAktualności11 czerwca 2014139521

Fundacji Mozilla udostępniła stabilną wersję 30-tego wydania ich autorskiej przeglądarki internetowej Firefox. Nowa kompilacja pojawiła się już na serwerach fundacji, jak i w automatycznych aktualizacjach.

W poprzednim, 29 wydaniu niektórych użytkowników zaskoczył zapewne nowy i kontrowersyjny interfejs Australis. Niektórzy zarzucali twórcom wzorowanie sie na wyglądzie przeglądarki Google Chrome. Tym razem nowa wersja, oznaczona numerem 30,  nie powinna powodować szybszego bicia serca u użytkowników Firefoksa, ponieważ zmiany są mniej inwazyjne, choć całkiem ciekawe.

Krzysztof PojawaAktualności7 czerwca 2014257053

To będzie jak Facebook, tylko lepsze - taka myśl pojawia się w głowie chyba każdego programisty, który postanawia stworzyć swój własny serwis społecznościowy. Jednak większość nowych projektów spala na panewce, czy to ze względu na brak umiejętności, źle zaprojektowany model biznesowy czy też - chyba najczęściej - przedwcześnie kończący się zapał. Niestety, nawet najlepszy pomysł bez dobrego zaplanowania i wykonania nie zamieni się w sukces. 
Czy SeeU, nowy serwis społecznościowy stworzony przez grupę polskich programistów, którego głównym elementem jest aplikacja mobilna, powtórzy los wielu swoich poprzedników i za kilka miesięcy zostanie zapomniany, czy może odwrotnie - okaże się być nie tylko dobrym, ale też dobrze zrealizowanym pomysłem i osiągnie sukces? 

Krzysztof PojawaAktualności3 czerwca 201479540

W oczekiwaniu na ostateczną, oficjalną wersję systemu Windows Phone 8.1 wszyscy, którzy skorzystali z możliwości, jakie daje rejestracja w programie deweloperskim Microsoftu mogą pobrać kolejną, drugą już aktualizację najnowszej wersji mobilnych kafelków od kilku godzin dostępną w usłudze Preview for Developers, wydaną kilka godzin temu, nieco po cichu i jakby w cieniu rozpoczętej wczoraj dorocznej deweloperskiej konferencji Apple, czyli WWDC 2014 a także, co ciekawe, w nieco ponad dwa tygodnie po poprzedniej. Po jej zainstalowaniu wersja systemu zostanie podniesiona do 8.10.12393.890.

Marek KowalskiAktualności2 czerwca 2014115980

O godzinie 19 czasu polskiego rozpoczęła się w San Francisco organizowana regularnie przez Apple ogólnoświatowa konferencja dla deweloperów. Programiści tworzący aplikacje na platformy sygnowane symbolem nadgryzionego jabłuszka mają szansę poznać nowe trendy i kierunki w programowaniu i systemach operacyjnych opracowanych przez "sadowników" z kalifornijskiego Cupertino. Czy możemy się spodziewać nowego OS X-a? Jakie nowe cechy będzie miała kolejna generacja mobilnego systemu iOS. Odpowiedzi na te i inne pytania powinna dostarczyć właśnie konferencja Apple WWDC14. Prosimy o odświeżanie strony co kilka minut celem zobaczenia zaktualizowanych treści.

Krzysztof PojawaAktualności31 maja 2014210310

Oficjalny manager plików dla urządzeń z systemem Windows Phone 8.1 był jedną z najdłużej oczekiwanych aplikacji. I chociaż przez długi czas nic nie wskazywało na to, że Microsoft go przygotuje, to jednak na początku maja dość niespodziewanie zostało zapowiedziane jego nadejście. Początkowo miał ukazać się jeszcze w maju, później jego udostępnienie zostało przełożone na czerwiec. Za niespodziankę można więc uznać fakt, że aplikacja Pliki - tak nazywa się kafelkowy manager plików Microsoftu - jest już dostępna w Sklepie Windows Phone.

Marek KowalskiAktualności30 maja 2014188920

TrueCrypt to jeden z najpopularniejszych na świecie, udostępnianych całkowicie bezpłatnie i uznawanych jeszcze do niedawna za w pełni bezpieczne narzędzi do szyfrowania zarówno wybranych zbiorów plików jak i całych partycji oraz dysków. Na oficjalnej stronie projektu pojawiła się "nowa" wersja programu oznaczona numerem 7.2, jednak nie stanowi ona absolutnie użytecznego narzędzia! Tak naprawdę to w ogóle nie zawiera jakichkolwiek funkcji szyfrujących dane!

Krzysztof PojawaAktualności30 maja 201413860

Dynamika działań i kierunki rozwoju Microsoftu nie przestają zaskakiwać. Kilka godzin temu podczas telekonferencji CEO Microsoftu - Satya Nadella oraz Marc Benioff, szef lidera rynku oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami (CRM) oraz cloud-computing dla biznesu, firmy Salesforce.com, ogłosili zawarcie globalnego, strategicznego partnerstwa. Sojusz dwóch gigantów ma na celu stworzenie rozwiązań łączących platformę CRM Salesforce.com z systemami operacyjnymi i oprogramowaniem biznesowym Microsoftu. 

Marek KowalskiAktualności29 maja 201455120

Informowaliśmy niedawno o prostym w realizacji triku, znacznie wydłużającym czas otrzymywania aktualizacji automatycznych przez użytkowników komputerów z systemem Windows XP. Trik polegał na modyfikacji rejestru systemowego w taki sposób, by mechanizm aktualizacji "widział" dany system jako system Windows PoSReady 2009, również zbudowany na tym samym jądrze co XP. Należało się spodziewać, że ta niezwykle popularna porada spotka się z odpowiednią reprymendą producenta systemu. Microsoft wydał w tej sprawie krótkie oświadczenie.

Marek KowalskiAktualności29 maja 201413770

Do sklepu Google Play trafiają tysiące aplikacji. Jedne użyteczne, inne mniej, kilka perełek, trochę absurdów. Tym razem rzecz o aplikacji przeznaczonej dla użytkowników urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. Pozornie niewinna nazwa - "Sprawdź lekarza" - kryje dość kontrowersyjny produkt. 

Krzysztof PojawaAktualności29 maja 201471310

1 kwietnia br. zmieniły się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. O ile posiadany pojazd wykorzystywany jest wyłącznie w związku z prowadzoną firmą, przedsiębiorca może odliczyć 100% podatku od towarów i usług wynikającego z wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu. Warunek? Poprawne ewidencjonowanie przebiegu pojazdu. Można robić to jak dotychczas - ręcznie lub przy wykorzystaniu często niezbyt wygodnych w obsłudze, skomplikowanych programów komputerowych. Ale można też wykorzystać aplikację mobilną Izzy Drive oraz nową usługę jej twórców, zapewniającą automatyczne ewidencjonowanie przebiegu i generowanie odpowiednich dokumentów.

Krzysztof PojawaAktualności29 maja 201458231

27 maja wieczorem podczas Code Conference w Kalifornii CEO Microsoftu wraz wiceszefem działu Skype, Gurdeepem Pallen zaprezentowali działającą już, choć wczesną wersję Skype Translator, czyli aplikacji będącej tłumaczem rozmów w czasie rzeczywistym. Działanie tłumacza Microsoftu zostało pokazane podczas rozmowy anglojęzycznego Palla z mówiącą po niemiecku Dianą Heinrichs.

Marek KowalskiAktualności29 maja 201411280

Od 28 maja każdy internauta korzystający z globalnej sieci za pośrednictwem polskich łącz internetowych może już korzystać z zasobów muzycznych serwisu Muzyka Google Play. Wyszukiwarkowy gigant otworzył podwoje swojego muzycznego serwisu dla polskich miłośników dobrego brzmienia.

Krzysztof PojawaAktualności27 maja 201444260

Konsalnet, jedna z największych na polskim rynku firm zajmujących się szeroko pojętą ochroną osób i mienia, wprowadziła na rynek unikatową w skali kraju aplikację przeznaczoną dla urządzeń mobilnych, mającą zapewnić kontrolę nad systemami alarmowymi z każdego miejsca na świecie a także umożliwiającą poinformowanie o zagrożeniu i wezwanie jednostki interwencyjnej poprzez jedno kliknięcie. O szczegółach funkcjonalnych i technicznych a także o planach spółki związanych z aplikacją mPanic opowiedzieli członkowie zarządu Konsalnet podczas zorganizowanej 27 maja konferencji prasowej.

Marek KowalskiAktualności25 maja 2014848991

Szymon Sidor, niezależny specjalista zajmujący się m.in. kwestiami bezpieczeństwa danych na platformach mobilnych opublikował informację o istotnej luce w zabezpieczeniach najpopularniejszego mobilnego systemu świata - Android. Jeżeli wykryta luka byłaby wykorzystana przez twórców złośliwego oprogramowania mogłoby to oznaczać umożliwienie im stałej inwigilacji praktycznie dowolnej liczby użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android. Dodajmy, tylko takich, które są wyposażone w kamery i aparaty cyfrowe, ale tym samym w praktyce problem dotyczy wszystkich mobilnych urządzeń z Androidem.