partner serwisu
Tomasz KurzakAktualności15 listopada 2014550781

Między systemami Android i iOS można zauważyć coraz więcej podobieństw. Do wydłużającej się z każdą wersją oprogramowania listy można dziś dodać nieudane debiuty najnowszych wariantów systemów operacyjnych. Po środowym udostępnieniu fabrycznych obrazów Androida 5.0 Lollipop dla niektórych urządzeń z rodziny Nexus, użytkownicy tychże zgłaszają problemy z prawidłowym działaniem połączeń WiFi.

Tomasz KurzakAktualności27 października 2014548214

Mimo złej prasy dostawcy usług chmurowych próbują zachęcać klientów do korzystania z ich produktów pokazując, że dysk w chmurze nie jest tak straszny jak go malują. Dzisiejszy wpis na firmowym blogu zespołu odpowiedzialnego za OneDrive informuje o tym, że użytkownicy pakietu biurowego Office 365 zostaną obdarowani nielimitowaną przestrzenią w usłudze dysku w chmurze od Microsoftu.

Tomasz KurzakAktualności16 listopada 2014534703

O tym, że asystent głosowy Microsoftu trafi do biurkowej wersji Windows 10 mówiło się już od dawna, jednak wszystkie spekulacje oparte były na domysłach i niepotwierdzonych informacjach. Bardzo możliwe, że biorące udział w programie Insider osoby, które korzystają z testowych wersji Windows 10 jako pierwsze będą mogły przywitać się z Cortaną.

Piotr KulikAktualności29 maja 2015532410

Stało się niemożliwe - animowane gify w końcu są obsługiwane przez Facebooka. Co prawda nie od razu dla wszystkich, bo proces aktualizacji zajmie trochę czasu, a także nie do końca tak intuicyjnie jakby się wydawało, ale to o tym później. Jednakże ruch ten oznacza diametralną zmianę w kwestii animowanych obrazków, przed którymi Facebook bronił się długi czas, twierdząc że obsługa animowanych gifów doprowadziłaby do chaosu w aktualnościach.

Tomasz KurzakAktualności4 lutego 2015515223

Dość liberalna polityka firmy z Mountain View odnośnie wprowadzania nowych aplikacji do sklepu z aplikacjami Google Play z jednej strony jest okazją dla początkujących programistów do udostępniania swoich programów, z drugiej zaś może być wykorzystywana do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Dziś światło dzienne ujrzały informacje dotyczące aplikacji, które zawierały niebezpieczny kod i jednocześnie zostały pobrane przez miliony użytkowników.

Robert MultanAktualności18 września 2014504651

Sezon urlopowy powoli dobiega końca, w związku z czym aura stopniowo będzie coraz bardziej zniechęcać do spacerów. Zachęcać do nich ma natomiast nowa aplikacja Moje Mapy, zastępująca Google Maps Engine Lite i pozwalająca na łatwe tworzenie i udostępnianie własnoręcznie przygotowanych map na ekranie komputera, bądź urządzenia mobilnego z zainstalowanym systemem Google Android. Dzięki niemu nie będzie już problemem znalezienie ciekawej trasy trekkingowej w górach, a po zejściu z nich - przykładowo - ścieżkę zdrowia po lokalnych browarach.

Tomasz KurzakAktualności12 listopada 2014495302

W opublikowanym wczoraj przez Microsoft biuletynie zabezpieczeń znajduje się lista udostępnianych w tym miesiącu poprawek dla systemów Windows. Wśród nich możemy znaleźć lukę opisaną numerem MS14-066 oraz oznaczoną etykietą "krytyczna". Ze względu na jej niebezpieczeństwo zalecana jest natychmiastowa aktualizacja systemu za pomocą Windows Update. 

Marek KowalskiAktualności5 maja 2014489652

Niezależna organizacja badawcza - AV-Comparatives - specjalizująca się w testach oprogramowania zabezpieczającego przed złośliwym kodem i atakami sieciowymi opublikowała najnowszy raport z wynikami testów przeprowadzonych w marcu br. Jaki program antywirusowy jest zatem najlepszy według niezależnego austriackiego laboratorium badawczego? Przekonajmy się.

Krzysztof PojawaAktualności22 lipca 2014488655

Kupowanie mobilnych aplikacji w sklepach Google Play czy Windows Phone wiąże się zazwyczaj z koniecznością posiadania karty kredytowej, której rachunek będzie obciążany kosztami zakupów. Co prawda sklep Windows Phone umożliwia dokonywanie płatności za pomocą specjalnych kuponów pre-paid, jak na razie nie jest to jednak zbyt popularna metoda na zakupy aplikacji i wciąż podstawowym - a w wielu przypadkach jedynym - sposobem dokonywania płatności jest obciążanie karty kredytowej. Jednak spora grupa polskich użytkowników nie posiada plastikowego kredytu, przez co ich możliwości zakupowe w sklepach z aplikacjami są znacznie ograniczone. A wśród posiadaczy krat kredytowych znajdzie się niemały odsetek tych, którzy nie chcą podawać danych swojej karty w internecie ze względów bezpieczeństwa. Czy to oznacza, że są oni całkowicie odcięci od płatnych aplikacji?

Krzysztof PojawaAktualności12 grudnia 2014466603

Wczoraj wieczorem oraz w nocy miała miejsce bardzo poważna awaria Facebooka. Zamiast ikonek informacyjnych wyświetlane były – a w chwili pisania tego artykułu wciąż są - zupełnie przypadkowe zdjęcia, co powodowało bardzo duży bałagan w wyświetlanych profilach oraz narażało użytkowników na upublicznienie ich fotografii. Jeszcze bardziej niebezpiecznym skutkiem błędnego działania Facebooka było jednak – w pewnych konkretnych przypadkach – mieszanie się sesji użytkowników powodujące przełączanie profilu z tego, którym się zalogowaliśmy, na należący do zupełnie innej, przypadkowej osoby.

Krzysztof PojawaAktualności18 maja 2015462120

Wczorajsza debata prezydencka poza politycznym miała też inny, dużo bardziej technologiczny wymiar. Już w jej trakcie, z powodu - najprawdopodobniej - przeciążenia serwerów, przestała działać strona internetowa MamPrawoWiedziec.pl, do której kilkakrotnie odnosił się prezydent Komorowski, stając się tym samym nieświadomym inspiratorem "naturalnego" ataku DDoS.

Agnieszka SerafinowiczAktualności16 lipca 2015461613

Wraz z opublikowaniem przez Microsoft najnowszej kompilacji systemu Windows 10 oznaczonej numerem 10240, zmodyfikowano i zoptymalizowano również kod standardowej przeglądarki, w którą wyposażone są najnowsze "okienka" - Microsoft Edge.  Zmiany w kodzie są na tyle zauważalne, że Microsoft poprzez blog Blogging Windows poinformował o znaczącym wzroście wydajności najnowszego wydania przeglądarki Edge. Jeżeli wierzyć notatce opublikowanej przez Gabe'ego Aula, następca Internet Explorera okazuje się nawet 112% szybszy od najpopularniejszej obecnie na świecie (również w Polsce) przeglądarki Google Chrome.

Robert MultanAktualności22 sierpnia 2014461141

"Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru" - wpis o takim tytule pojawił się jakiś czas temu na blogu Roberta O'Callahana, jednego z inżynierów pracujących nad jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, czyli Mozilla Firefox. Zdaniem O'Callahana jeśli użytkownicy chcą w przyszłości wolnego Internetu, powinni zaprzestać korzystania z przeglądarki od Google.

Tomasz KurzakAktualności14 stycznia 2015458560

Od czasu ostatniej aktualizacji Google Search minęło sporo czasu, jednak programiści firmy z Mountain View nie zaprzestali prac nad tym elementem systemu Android. Najnowsza wersja aplikacji wnosi kilka zmian, jednak to ukryte w kodzie źródłowym wpisy dotyczące przyszłych funkcjonalności są bardziej interesujące. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czego można oczekiwać po nowych wersjach wyszukiwarki Google na Androida. A spodziewać się możemy na przykład możliwości uruchamiania wyszukiwania z poziomu ekranu blokady za pomocą komend głosowych, wyświetlania kart firm trzecich w Google Now czy odczytywania przez system nowych powiadomień.

Dariusz HałasAktualności3 kwietnia 2014452940

8 kwietnia 2014 to data ważna dla użytkowników systemów Windows. Dzień ten jest ostatnim dniem wsparcia systemu Windows XP (z pominięciem wersji XP for Embedded Systems, czyli systemu XP funkcjonującego na różnego rodzaju terminalach, np. w... bankomatach; tutaj wsparcie będzie trwać aż do roku 2019). Ten sam dzień będzie również dniem premiery najnowszej wersji Windows: Windows 8.1 Update 1. Aktualizacja ta będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich użytkowników posiadających system Windows zdolny do obsługi sklepu z aplikacjami, czyli tych, którzy posiadają komputery z Windows 8 i Windows 8.1.

Radosław KasperczakAktualności16 sierpnia 2014452850

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kolejnej wersji systemu Microsoftu. Wielu z niecierpliwością czeka na co, co przyniesie nowy OS (w tym szczególnie na powrót Menu Start). Ich ciekawość niedługo powinna zostać choć częściowo zaspokojona, gdyż jeszcze w przyszłym miesięcu Microsoft ma, według pewnych przecieków, zaprezentować światu pierwszą wersję Windows „Threshold” (ochrzczonego także mianem „Windows 9”).

Tomasz KurzakAktualności16 października 2014449896

Wczorajszego wieczora ekscytowaliśmy się oficjalna premierą Androida 5.0 Lollipop. Dziś mamy okazję zajrzeć na konferencję firmy Apple, która zaprezentuje światu nowe tablety i komputery oraz system operacyjny przeznaczony dla Maców - OS X Yosemite. Nasza redakcja skupi się na przedstawieniu wiadomości na temat oprogramowania, po wieści dotyczących urządzeń z logo nadgryzionego jabłka odsyłamy do naszych kolegów z portalu PCLab.pl, na którym możecie śledzić relację z konferencji Apple minuta po minucie.

Tomasz KurzakAktualności21 listopada 2014447990

Premiera nowych urządzeń z serii Nexus może się odbić firmie Google czkawką. Użytkownicy zgłaszają coraz to nowe problemy z działaniem Andorida 5.0, który jest preinstalowany na smartfonie Nexus 6 i tablecie Nexus 9, a gdyby tego było mało to pierwsze testy nowego telefonu zwracały uwagę na jego wolne działanie biorąc pod uwagę oferowane komponenty. Redaktorom portalu AnandTech udało się znaleźć powód niskiej wydajności Nexusa 6 i po wnikliwych testach winą obarczyli domyślnie włączony mechanizm szyfrowania wbudowanej pamięci.

Tomasz KurzakAktualności9 grudnia 2014446130

Jedną z ciekawszych funkcjonalności zaprezentowanych podczas premiery OS X Yosemite była Continuity, czyli technika pozwalająca na kontrolowanie urządzeń przenośnych pracujących pod kontrolą systemu iOS za pomocą komputera. Przed trzema laty rozpoczęła się praca nad podobnym narzędziem przeznaczonym dla Anoida, jednak dopiero zaprezentowana niedawno trzecia wersja aplikacji AirDroid oferuje rozwiązania i możliwości podobne do tych z rozwiązania Apple.

Tomasz KurzakAktualności28 września 2015438140

Firma Bitdefender poinformowała o wykryciu kolejnego zagrożenia wymierzonego w polskich internautów. Tym razem cyberprzestępcy wzięli na celownik użytkowników portalu Allegro i w specjalnie spreparowanych wiadomościach e-mail oraz z wykorzystaniem fałszywej strony internetowej próbują wyłudzać dane do logowania w serwisie aukcyjnym.