partner serwisu

25 lat temu zadebiutował Windows 3.0

25 lat temu zadebiutował Windows 3.0
Autor:
Piotr Kulik
Data publikacji:
23 maja 2015, 12:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
256 colors, 3.0, apple, cga, dos, ega, mouse, ms-dos, os, system, vga, windows, xga

Dokładnie 25 lat temu miała premierę kolejna wersja okienkowego systemu Microsoftu - Windows 3.0. Była ona pod wieloma względami bardzo przełomowa i nie tylko odmieniła losy Microsoftu i zrobiła z Billa Gatesa jednego z najbogatszych ludzi na świecie, ale także znacząco wpłynęła na kierunek rozwoju całego przemysłu komputerowego, dzięki czemu dziś mamy dostęp do wielu niesamowitych technologii.

Następca Windows 2.1x oferował użytkownikom przemodelowany interfejs użytkownika oraz wiele usprawnień technicznych, lepiej wykorzystujących możliwości zarządzania pamięcią procesorów Intel 80286 oraz 80386. Potrafił także uruchomić programy stworzone dla systemu MS-DOS, jednakże tylko te mniej wymagające, gdyż większość gier i programów rozrywkowych do poprawnego działania wymagało bezpośredniego uruchamiania z poziomu DOS-a.

System dostarczano z kompletem podstawowych aplikacji. Część z nich np. Notatnik, Write, Paintbrush czy kalkulator, stanowiły rozwinięcie i dopracowanie aplikacji z wcześniejszej wersji Windowsa. Do znanej już gry Reversi (Othello) dołączył Pasjans, który w nowocześniejszej odsłonie, nadal króluje w wielu biurach. To także wtedy pojawiły się osobne Menadżer Programów i Menadżer Plików, które jeszcze bardziej zaznaczyły podział na programy i pliki. Panel Sterowania dostał nowy wygląd, wzorowany na jego odpowiedniku z systemu Mac OS. A wszystko to wyświetlane było w oszałamiającej palecie 256 kolorów, oczywiście jeśli dysponowaliśmy układem graficznym VGA oraz współpracującym z nim monitorem.

Windows 3.0

Windows 3.0 relatywnie szybko zyskał dużą bazę nowych użytkowników, przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do poprzednich wersji, nie był dostarczany z komputerem na dyskietkach, a preinstalowany i gotowy do użycia od pierwszego uruchomienia. Na taki krok zdecydowało się wielu wiodących producentów sprzętu, a pierwszym z nich była firma Zenith. Nie bez znaczenia był też fakt, że 3.0 w pełni obsługiwało aplikacje stworzone dla poprzednich Windowsów, oferując użytkownikom szeroki dostęp do oprogramowania. Wszystko to sprawiło, że chociaż to Apple spopularyzowało graficzny interfejs użytkownika, to tak naprawdę Microsoftowi zawdzięczamy ustanowienie standardu interakcji z komputerem.

Zerknijmy jeszcze na listę rekomendowanych wymagań sprzętowych Windowsa 3.0:

  • procesor 8086/8088 lub lepszy,
  • pamięć RAM: 384 KB (Real Mode), 1 MB (Standard Mode) i 2 MB (Enchanced Mode),
  • dysk twardy z 6-7 MB wolnego miejsca,
  • układ graficzny CGA/EGA/VGA/Hercules/8514/A/XGA oraz współpracujący z nią monitor
  • MS-DOS 3.1 lub nowszy
  • do obsługi zalecana jest mysz komputerowa spełniająca wymagania firmy Microsoft

Jako ciekawostkę warto dodać, że Windows 3.0 był ostatnią wersją systemu, która nie była dostępna w języku polskim.

Windows 3.0 - ekran instalacji

federallny
2015.05.23, 16:23
mam jeszcze oryginalnego 3.11 na dyskietkach. Kto wie, może kiedyś będzie coś wart :))
2015.05.23, 21:05
federallny @ 2015.05.23 16:23
mam jeszcze oryginalnego 3.11 na dyskietkach. Kto wie, może kiedyś będzie coś wart :))

Też mam :) I DOS'a 6.2 :D